Posts tagged Epopeja

14 vjet nga “Epopeja e Dukagjinit”

Kompleksi Memorial “Deshmoret e Kombit” ne Gllogjan 24 mars 2012, Radio Kosova, Ne Kompleksin Memorial “Deshmoret e Kombit” ne Gllogjan u shenua 14-te vjetori i nisjes se luftes frontale te Ushtrise Clirimtare te Kosoves ne Dukagjin dhe përvjetori i 13- te nderhyrjes ushatarake te forcave te NATO-s kunder caqeve serbe.Me kete rast u be edhe inaugurimi i varrezave te 79 deshmoreve te trojeve mbareshqiptare, eshtrat e te cileve prehen ne Kompleksin Memorial “Deshmoret e Kombit”, ne Gllogjan. Pas Betejës së Jasharajve në Prekazin legjendar, cak  ishte familja e Haradinajve, drejt se… Read More