Posts in Të ndryshme

PËR TY, nënëmadhja ime!

Nënë, sot dua te te admiroj per se gjalli, per virtytet prej te cilave nuk u zhveshe as ne kete pleqeri te thelle…Sepse, sa me me thelle shoh fytyrat une perceptoj me qarte driten e mendjes e te shpirtit qe te larteson mbi grate tjera. Ndaj, bekuar Zoti qe me vendosi ne preherin tend dhe me fal perse jo per secilin mund te jem ne lartesine tende te durimit e te dhurimit, sepse parimet i kam ligj dhe maskat e teatrot, vdekje! TE DUA MBI GJITHE BOTEN, NËNËMADHJA IME! ©… Read More

Ramazani 2020 në karantinë…

“There is no God but Allah and Muhammad is his messenger”. Gjirime 10-të ditore në apartamentin tim gjatë Ramazanit në karantinë… Pejë, maj 2020. Youtube video Video © by Ajetë Shaban Beqiraj

Kafazi e pandemik

“QUARANTINE”. Ngujuar në kafazin e pandemisë ‘Covid 19-te”,duke lakmuar flatrat e pëllumbit … Youtube video Ne kafazin pandemik Pejë,prill 2020. Video © Ajetë Shaban Beqiraj  

Jam Unë…

JAM UNË… (Popullit tim…Tokës sime të djegur!) Jam unë Gjaku i derdhur Në zemër të kësaj toke Ngado që shpërthejnë lulëkuqet Rënjët kanë në plagët e mia, Me hapa mata trojet e shqipes Kreshtat tona me krahë pushtova Ku më zuri Ora lashë edhe shpirtin Mbi unin tim vuri themel liria. Jam unë Krahu i Paepur Shtylla e fortë e kësaj kështjelle Një jetë dhashë një tjetër mora Mua as plumbat nuk më shpojnë, Jam dora qe iu shtri karvaneve Me bukë kripë e zemër Jam trualli i hartës së… Read More

Bora e janarit 2019

Dimri në shëpinë familjare, në Strellc. Video link © Ajetë Shaban Beqiraj Sekuenca muzikore nga kënga-hit: “Janari” – Endri ft Rina

Dora e varrosur…

setrcgvbjlm’,;lguhijo;k[‘pjuyiotuirdtfjgjblhnj’kpuoy8otirfyvbhk plkbjvkfjtur67t8youp;jlnk,bjvhdtyr546687uiop;klnk,bjhvdtr56789ipo kl;m/;kl'[efoi09thoilkj;okreit9-8798yorhijpokpafi0t80ty89fhiocj;k’l[csao-f3r98708yuejodskpl[p\d=r98u0pjo[kplofe0t-i9upj;kpei0t9ujk0ie-t9]uoy8tr6kdtfyihlj’kpuyt6r7eysrdfghi;j’kpu9t78ew4xcgjvblhiy8kre5wyc gjvkghitu7rdt;’lpiouiytytdhcgvhkbh;j’p[u9p8o7irueytdhvhklj;o]i[9708586re tdfjghljo;i[u978p695846rfvhbj,nm,l/;>”fyuuhiljkn.,bmjgvhcghdurtiuighjb,vmcgnhxd l[o0i7895r6et4rdhfjl;ok]89785865eyrdhcgvjbkljo;pu98y6t6r5eyrdfcghvkjhlioy7t 6r5yedhghjgkuuy7t6r5ytdg poiugyfguhjilk; (…..!!!)

Hachiko 2018 + …

Hachiko njihet si “Qeni Besnik”, i cili përditë përcillte e priste pronarin e tij Hidesaburo Ueno, profesor në departamentin e bujqësisë në Universitetin e Tokios. Kjo ndodhi edhe pas vdekjes së Uenos nga një hemoragji cerebrale, kur qeni duke mos u pajtuar dot me vdekjen e pronarit të ti, për 9 vite vazhdoi ta priste në stacionin e trenit derisa ndërroi jetë edhe vet… Që nga ajo ditë, populli japonez e bëri simbol të besnikërisë dhe i ngriti përmendore, përderisa mbi këtë histori u gjirua edhe filmi me të njëjtin… Read More