Posts in Të ndryshme

rfgthjklfgn…!!!

(…?) setrcgvbjlm’,;lguhijo;k[‘pjuyiotuirdtfjgjblhnj’kpuoy8otirfyvbhk jl’ppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp plkbjvkfjtur67t8youp;jlnk,bjvhdtyr546687uiop;klnk,bjhvdtr56789ipo kl;m/;kl'[efoi09thoilkj;okreit9-8798yorhijpokpafi0t80ty89fhiocj;k’l[csao-f3r98708yuejodskpl[p\d=r98u0pjo[kplofe0t-i9upj;kpei0t9ujk0ie-t9]uoy8tr6kdtfyihlj’kpuyt6r7eysrdfghi;j’kpu9t78ew4xcgjvblhiy8kre5wyc gjvkghitu7rdt;’lpiouiytytdhcgvhkbh;j’p[u9p8o7irueytdhvhklj;o]i[9708586re tdfjghljo;i[u978p695846rfvhbj,nm,l/;>”fyuuhiljkn.,bmjgvhcghdurtiuighjb,vmcgnhxd l[o0i7895r6et4rdhfjl;ok]89785865eyrdhcgvjbkljo;pu98y6t6r5eyrdfcghvkjhlioy7t 6r5yedhghjgkuuy7t6r5ytdg poiugyfguhjilk;

Jam Unë…

JAM UNË… (Popullit tim…Tokës sime të djegur!) Jam unë Gjaku i derdhur Në zemër të kësaj toke Ngado që shpërthejnë lulëkuqet Rënjët kanë në plagët e mia, Me hapa mata trojet e shqipes Kreshtat tona me krahë pushtova Ku më zuri Ora lashë edhe shpirtin Mbi unin tim vuri themel liria. Jam unë Krahu i Paepur Shtylla e fortë e kësaj kështjelle Një jetë dhashë një tjetër mora Mua as plumbat nuk më shpojnë, Jam dora qe iu shtri karvaneve Me bukë kripë e zemër Jam trualli i hartës së… Read More

PËR TY, nënëmadhja ime!

Nënë, sot dua te te admiroj per se gjalli, per virtytet prej te cilave nuk u zhveshe as ne kete pleqeri te thelle…Sepse, sa me me thelle shoh fytyrat une perceptoj me qarte driten e mendjes e te shpirtit qe te larteson mbi grate tjera. Ndaj, bekuar Zoti qe me vendosi ne preherin tend dhe me fal perse jo per secilin mund te jem ne lartesine tende te durimit e te dhurimit, sepse parimet i kam ligj dhe maskat e teatrot, vdekje! TE DUA MBI GJITHE BOTEN, NËNËMADHJA IME! ©… Read More

Hachiko-2018 +… !

“Dhe, kridhem në gjumë krejt i sigurt se zgjimi do të jetë ringjallje…!” (Moikom Zeqo) P.S.Hachiko njihet si “Qeni Besnik”, i cili përditë përcillte e priste pronarin e tij Hidesaburo Ueno, profesor në departamentin e bujqësisë në Universitetin e Tokios. Kjo ndodhi edhe pas vdekjes së Uenos nga një hemoragji cerebrale, kur qeni duke mos u pajtuar dot me vdekjen e pronarit të ti, për 9 vite vazhdoi ta priste në stacionin e trenit derisa ndërroi jetë edhe vet. Që nga ajo ditë, populli japonez e bëri simbol të besnikërisë… Read More

“Gruaja dhe flatrat”-Autore Valdete Antoni, Radio Tirana 2004

Pak minuta të shkëputur nga emisioni “Gruaja dhe flatrat”, i gazetares dhe poetes së mirënjohur Valdete Antoni, në kuadër të të cilit nëpërmjet mikrofonit të Radio Tiranës më ipet mundësia të përcjell tek dëgjuesit zërin e zemrës së vëllait mërgimtar-Valdetit, i cili u sprovua me plagën e mërgimit pa i mbush 17-të vjet… Qershor 2004 © Ajetë Shaban Beqiraj

Familly moments-Dallas/Texas 2019

Dallas/Texas me tezen Sevdije Rexhahmetaj, bashkëshortin e saj Malë Plava si dhe të dy vajzat binjake, Jetën dhe Rritën :). E bekuar t’i kisha pranë si mbështetjen më të sinqertë. Video by © Ajetë Shaban Beqiraj

Bora e janarit 2019

Video në shëpinë familjare, në Strellc © Ajetë Shaban Beqiraj Sekuenca muzikore nga kënga-hit: “Janari” – Endri ft Rina

Kolonizimi i Kosovës në “Vajet e Ali Binakut”

Kryevepra “Ardhësit – Këngët e Ali Binakut” është shkruar në vitin 1937, nga njeriu I drejtë dhe vjershëtari malazez Radovan Zogoviq, “si protestë ezopiane kundër politikës serbomadhe,të diskriminimit, shtypjes, shpronësimit dhe shfarosjes së shqiptarëve në Kosovë në përgjithësi dhe në Rrafshin e Dukagjinit në veçanti”. Duke qënë dëshmitar I afërt I zbatimit të projektit famkeq për shpërnguljen e shqiptarëve dhe kolonizimin e tokave shqiptare („Iseljavanje Arnauta“,Vasa Čubrilović), poeti nëpërmjet vjershërimeve të tij mallkon kolonizuesit me klithmat e heshtura e zemërplasëse të Ali Binakut të moshuar: “Unë Ali Binaku, të mallkoj… Read More