Posts in Reportazhe

Në Kosovë fshatra të rrënuara,të minuara dhe të depopulluara

6 prill 2012, Dojçe Vele. Rreziku nga mjetet shperthyese dhe  pamundësia e rindërtimit yë s htëpive të rrënuara gjatë luftës së Kosovës, janë ndër arsyet kryesore të cilat edhe 13-të vjet pas luftës fshatra të tëra i lënë të pabanuara. Banorët e tyre jetojnë  të shkapërderdhur nëpër qendra të ndryshme dhe në kushte të rënda ekonomike dhe sociale. Kosharja e Gjakovës është njëri ndër fshatrat e rrënuara, të minuara dhe të depopulluara, të dyzet shtëpitë e të cilit kanë ngel rrënoja.    Hazir veseli 71 vjec nga Kosharja e Gjakovës,… Read More

“Kurrë dy Mitrovica s’i ka pas Kosova…”

21 maj 2007, Dojçe Velle. Edhe tetë vjet pas luftës, shqiptarët e veriut të Mitrovicës jetojnë larg vatrave të veta, nga të cilat i ndan vetëm ura e lumit Ibër, ndërsa banorët e lagjes Kodra e Minatorëve, jetojnë të izoluar nga pjesa jugore. Qyteti i Mitrovicës, dikur zemra industriale e Kosovës, sot s’është tjetër veçse një peng i statusit të pazgjidhur të Kosovës. Lumi atje nuk quhet mushkëri e qytetit. Madje as ura nuk sinjifikon bashkim, por është pikë ndarëse mes popujsh. Aty ngritet muri mes shqiptarëve e serbve; edhe… Read More

Plava vendos deponi mbi lokacionet antike shqiptare

22 prill 2013, Bota Sot,  Kuvendi Komunal i Plavës ka përzgjedh Kodrën e perandoreshës ilire Jerina për grumbullim mbeturinash, vetem 350 metra larg lagjeve të banuara të fshatit Martinaj. Banorët e kundërshtojnë këtë vendim me peticion dhe protesta paqsore. Zëri i tyre nuk përfillet, përderisa presioni i pushtetit mbi popullatën e atjeshme rrezikon që fshati Martinaj të shndërrohet në një pikë të re konflikti në Ballkan. Jerina e Martinajve nen mbeturina Prehëri i perandoreshës ilire Jerina, në veriperëndim të fshatit Martinaj ku fillon ky  qytet me lashtësi shumeshekullore është përzgjedhur nga… Read More

Gjurmeve te rilindasve shqiptar ne Bukuresht

 Lule dhe Marjan Simioni, Bukuresht 18 qershor 2014, Radio Kosova, Bukureshti, eshte fole e rilindasve kombtar shqiptar, prej nga doli himni kombtar, abetarja e pare, u botuan gazetat e para shqipe, ku u frymezuan shkollat e para dhe ku nga patriote te medhenj u vune themelet e shtetit shqiptar,ndersa ne gjirin e tij ende ruhen gjurmet e lavdishme te hapave te atyre qe bene historine kombtare shqiptare. Shkrimtare, dramaturgw, studiues, filolog, aktore, arkitekt ishin disa nga titujt qe moren nje numer jo i vogel i shqiptareve te Rumanise, jehona e… Read More

Hapja e muzeut shqiptar në SHBA inicohet nga një kolonel amerikan

Kompleksi i uzinës së armës “Colt’, ndërtuar në vitet 1850 Projekti i muzeut”Sem & Elisabeth Colt 27 shkurt 2019, RTK, Në Hartford të SHBA-së pritet të hapet dega e muzeut shqiptar, ku do të rrëfehet mbijetesa e kulturës dhe traditës shqiptare nga invazionet pushtuese e shtypëse ndër shekuj si dhe roli i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në shpëtimin e Shqipërisë nga copëtimi i dytë, në çlirimin e Kosovës si dhe në konsolidimin e të dyja shteteve. Për video kliko këtu  Qendra për Trashëgiminë Historike dhe Industriale Amerikane  “Sem &… Read More

Shqiptarët në ShBA ruajnë vlerat kombtare dhe promovojnë vlerat amerikane

Flamuri i Kosovës në Capitol Building, Hartofrd,CT Flamuri kombtar shqiptar në Capitol Buliding, CT 24 shkurt 2019, RTK. Për përfaqësuesit e politikës amerikane në Hartford-CT,kultura shqiptare është dekor i diversitetit kulturor në SHBA ndërsa bizneset shqiptare-shtyllë e zhvillimit ekonomik. Dhe, prandaj në përvjetore të pavarësisë, flamuri kombtar shqiptar dhe ai i Kosovës me ditë e javë valojnë lirshëm mbi ndërtesat e legjislativit amerikan. Per të parë videon kliko këtu Përfaqësuesi i shtetit Vargas Jr.: “Shqiptarët begatuan kulturën amerikane” Për ne, diversiteti kulturor është diçka e bukur e cila na begaton… Read More

Guri mbivarror ilir në Istog-dëshmi lashtësie në këto treva

Salih Zogaj nga Gjyshkoka e Istogut Guri mbivarror në Istog 15 korrik 2016, Radio Kosova, Në lagjen Gjyshkokë të Kaliqanit, një qytetar ka gjetur një gur mbivarror I cili besohet t‘I takojë periudhës romake si dhe pjesë e gurit të ekspozuar tashmw në muzeun komunal të Istogut, I gjetur para 20 vitesh nga po i njëjti qytetar. Ndodh që herë-herë ekipe arkeologësh gërmojne me vite në një lokalitet për gjetje të cilat një qytetar I thjeshtë I has krejt rastsisht. Kështu ndodhi edhe me 71 vjecarin Salih Feke Zogajn, nga… Read More

Plavë-Guci:Kodra ilire Jerina mbulohet me mbeturina!

Mali i mbeturinave ne Jerina  Martinajt pare nga Jerina 21 korrik 2016, Bota Sot, Ne fshatin Martinaj, komuna e Plaves ka vendosur nje vendgrumbullim te hapur mbeturinash prane vendbanimev, pa miratimin e banoreve dhe rezistenca e tyre eshte thyer me force. Hedhja e tyre mbi gërmadhat e selisë së perandoreshës ilire Jerina, përdhos trashëgimine kulturore të komunitetit autokton shqiptar. Përderisa, presionet e qeverisë malazeze ndaj banorëve me arrestime, gjykime e gjoba si pasojë e rezistencës kundër kësaj deponie tashmë kanë rezultuar me shpërnguljen e dhjetëra familjeve. Kundër këtij vendgrumbullimi ka reaguar… Read More

Shpejtim Ahmetaj Kampion Bote në WKU

Ahmetaj,pas shpalljes Kampion Bote në WKU 3 dhjetor 2014, Radio Kosova, Kick Bokseri Shpejtim Ahmetaj, nga Isniqi i Decanit, pas medaljes së artë në kategorinë 75 kg,  vitin e kalaur në Kreta të Greqisë, me 29 nëntor, në Gjakovë sfidoi kundërshtarin hungarez Dezso Backos në meqin për titullin Kampion i Botës në versionin WKU.Shpejtim Ahmetaj, nga Isniqi i Decanit, pas fitoreve të shumta në gara brenda Kosovës dhe shteteve të rajonit, tashmë është stolisur më titullin Kampion I Botës në Kick Box.“Është ndesh reprezentacioni i Kosovës të cilët e përfaqësojnë… Read More

Punimet ne hidrocentrale lene pa uje te pijes disa vendbanime te Decanit

Punishtja e hidrocentraleve ne Gryke te Decanit 14 maj 2014, Radio Kosova, Qendra  komunale dhe disa fshatra të Decanit po përballen me mungesë të ujit të pijes, si pasojë e demtimit te ujesjellesit gjate punimeve në ndërtimin e hidrocentraleve në grykën e Decanit nga kompania punëkryese e kontraktuar nga „Kelkos Company”. Premtimet e papermbushura te investitorit austriak per hapjen e qindra vendpunimeve gjate ndertimi te tri hidrocentraleve ne gryke te Decanit ne vlere prej 55 milione eurosh dhe angazhimi zero i punetoreve nga komuna e Decanit, eshte asgje krahas cenimit… Read More