11 janar 2017,Sot, ne sheshin “Shkelzen Haradinaj” ne Peje, mijera qyetare pa dallim perkatesie politike apo etnike kane kerkuar njezeshem lirimin e ish komandanit te Zones Operative te Dukagjinit, ish kryeminstirit te Kosoves dhe liderit aktual te AAK-sw Ramush Haradinaj, I cili u ndalua nga autoritetet franceze me 4 janar 2017.

“Kriminelet kerkoni ne Serbi”, “Krejt Kosova eshte Ramush”,“Ramushi eshte clirimtar“, ishin

Mijera protestues ne sheshin Shkelzen Haradinaj

vetem disa nga pankartat e shumta te qytetareve, t cilet ne menyre masovike, me flamuj kombtar ne duar dhe me duartrokitje e ovacione percillnin mesazhet te cilat pa dallime etnike dhe fetare u perquan njezeshem duke denuar fuqishem arrestimin e ish kyreminsitrit te Kosoves Ramush Haradinajt dhe kerkuar lirimin e tij nga autoritete franceze, te cilat e arrestuan me 4 janar 2017 ne baze te nje fletearresti te Serbise. Fatmir Gashi nga Aleanca per Ardhmerine e Kosovës-dega ne Peje tha se ne si popull kurre nuk kemi qene okupator por lirine dhe paqen I kemi dashur gjithmone dhe per to kemi sakrifikuar shume.

Kosova kurrë s’ishte okupatore-Ajo doli në mbrojtje të lirisë së vet

Andaj lufta e ushtrise clirimtare te Kosoves ishte lufte e drejte clirimtare per liri dhe pavarësi, ndonese luftetarët e lirise po denohen kohe pas kohe padrejtesisht.

“Lideri I shquar politik dhe ish kryeministri I Kosves Ramush Haradinaj iu pergjigj me dinjitet dtejtesise nderkomtbare dy here radhazi deshmoi pafajesine e tij dhe te Koisoives ne Gjykaten e Hages. Ndersa, ndalimi I Haradinajt bazuar ne nje fletearrest te Serbise eshte I paranueshem dhe I cuditshem. Lideri yne eshte shtetas I kesaj Kosove te cilen Franca e njohu si shtet dhe eshte nder figurat me te shquara te Kosoves I cili angazhohet me perkushtim dhe vendosmeri per cdo qtyetar te ksoves. Ndaj per shkak te padrejtesise se madh ndaj nje njeriu te madh dhe ndaj shtetit e Kosoves, ne te gjithe qytetaret Brenda dhe jashte vendit protestojme fuqishem dhe kundershtojme ndalimin e tij. Ne kete contest, vendosmerisht gjykojme neglizhencen dhe papergjegjesine e pushtetit actual te Kosoves I cili nuk angazhohet sa e si duhet per mbrojtjen dhe ruajtjen e lidereve te saj politik sic eshte kryteari I AAK-së, z. Ramush Haradinaj”, tha Gashi I cili shtoi se para botes eshte deshmuar pafajesia e Haradinajt dhe se te gjithe jane te vetdishem vendosmerise dhe qendrueshmerise per integritet., sovranitet dhe zhvillim te drejt e demokratik te Kosoves, ndaj kerkohet kthim I menjehershem I tij ne Kosove sepse, thoshte Haradinaj”ne kurre nuk I kemi mbetur ne qafe askujt por nuk lejojme askend ten a hyo ne qafe”.

Numan Baliq-SDA:”Ne jemi bashke dhe te fuqishem” 

Numan Baliq, predident I Partissë së Aksionit Demokratik(SDA), ne emer te boshnjakeve te Kosoves dhe te Sanxhakut tha se te bashkuar duhet ta dergojme nje mesazh te qarte botes se ne nuk do te lejojme më ëe qytetaret e Kosovs te ndalohen kudo ne bote me fletarreste te politikes hegjemoniste

Numan Balic, president i SDA-se

te Beogradit,vecanerisht Haradinaj dhe ata qe mbrojten Kosoven.

”Eshte brengoses qe sot ne Kosove njerez me merita te cilet kane sakrifikuar dhe kane dhene gjkaun I cili matet me gjakun e shehidece sic eshte komandanit Ramush Haradinaj te ndalohet. Ndaj ne sot te bashkaur dhe te unifikuar duhet t’I cojme nje mesazh te qarte mbare Kosoves  dhe gjithe botes se ne nuk do te lejojme më qe qytetare te Kosoves te ndalohen kudo ne bote me perkrahesit e Beogradit dhe te politikes se tij hegjemoniste dhe serbomadhe. Vecanerisht per kete klase te cenuar te atyre qe luftuan per Kosoven duhet te jemi te bashkuar dhe te nderpresim keto ndalesa dhe politka antishtiptare dhe antikosovare. Vetem nese jemi te bashkuar do te mundesojme qe ne Kosove te vine ne krye te elites politike njerez te sacrifices te cilet kane merita dhe jo kryetari, kryeparlamentari dhe kryeministri I tanishem, te cilet nuk kane treguar vullnetin q eta ndihmojnne Ramushin. Ndaj, kjo eshte esenca kryesore dhe nje mesazh I qarte se te gjithe pa dallim  jemi me Ramushin dhe ata qe kane luftuar per Kosoven dhe ata qe e kane ndaluar Ramushin nuk mund ta bejne kete sepse ne jemi te gjithe se bashku dhe te fuqishem”-tha Baliq ne fjlen e tij para pritestuesve. 

Xhevdet Neziraj nga IRDK:”Ramushi shpresa e vetme per te ardhmen e Kosoves”

Xhevdet Neziraj, president i IRDK-sw

Deputeti Xhevdet Neziraj kryetar I partise egjiptiane Iniciativa e Re Demokratike te Kosoves tha se par ate pranishmeve se: 

“Edhe komuniteti egjiptian I Kosoves i cili ishte gjithmone me Ramushin kemi dal sot ne mbrojtjte te Ramushit sepse ai ishte e vetmja shprese edhe gjate luftes dhe mbetet e vetmja shprese edhe per Udheheqejen e Kosoves, Prandaj kerkojme lirimin e tij sa me shpejt qe te kthehet dhe te marr timonin, sepse pa Ramushin nuk do te kete shtet te Kosoves”, tha Neziraj m err timoni nsepse pa Ramushin nuk do te kete shtet e Kosoves“, tha deputeti Neziraj.

Shoqeria civile: “Te hidhen ne mbeturina fletarrestet serbe si Millosheviqi dhe regjimi I tij”

Ne emer te shoqerise civile foli Veton Mujaj, drejtor ekzekutiv I organizates Syri Vizioni I cili tha se arrestimet e vazhdueshme dhe aq me lehtesi te personaliteteve te Kosoves jane te papranueshme.

“Andaj sot po shprehim pakenaqesine tone gjithandej Kosoves per te dhene nje mesazh qe te mos kete arrestime te tilla, qe te heqim”poternicat” e Serbise kunder burreshetasve te Kosoves dhe ketyre duhet t’iu vije fundi. Ne emer te shoqerise civile iu kerkojme autoriteteve franceze dhe te gjitha shteteve mike te deshuara te Kosoves qe fletarrestet e kohes se Millosheviqit te hidhen ne shporten e mbeturinave te histories, sic hodhem Millosheviqin dhe regjimin e tij dhe fituam lirine e Kosoves”, tha Mujaj.

OVL e UCK-se:”Anash interesat personale dhe partiake karrshi interesit te Kosoves”

Ndersa,Gazmend Syla nga Organizata e Veteraneve te Luftes se UCK-se-dega ne Peje tha se  Ramush Haradinaj eshte heroi yne, eshte komandanti yne dhe eshte krejt Kosova duke kerkuar lirimin e tij per te vazhduar punet qe e presin: 

Gazmend Syla,OVLe UCK-se, dega ne Peje

“Jemi mbledhur ketu qe te dergojme mesazh te kreret e shtetit qe ne emer te normalizimit te marredhenieve me Serbine te mos lejojne nenshtrimin e Kosoves sepse kjo na con ne nje rruge qe nuk eshte ne interes te askujt. Andaj ne emer te organizatave te dala nga lufta ju bej apel te hapni syte, te qendroni te bashkuar te pakten nje here dhe te lini anash interesat personale e partiake anash kur eshte ne pyetje interesi I vendit. Shpresojme qe ky te jete rasti I fundit qe nje ish ushtar I UCK-se te ndalet ne kete menyre, ju ftojme edhe nje here qe komandantin ta ktheni sa ma shpejt prapa dhe te mos perseriten ngjarje te tilla qe na cojne ne rruge te cilen nuk e deshirojme ne, bashkesia nderkombtare as askush”.

Protesta u shpernda e qete dhe pa ndonje incident. Ne te njejten kohe u zhvilluan protesta edhe ne disa qendra te Kosoves, por edhe te Evropes dhe te SHBA-sw ne te cilat u kerkua njezeshem lirimi I ish kryeministrit te Kosoves dhe liderit te AAK-se Ramush Haradinaj, I cili u ndalua me 4 janar nga autoritetet franceze ne baze te nje fletearresti te leshuar nga

Seanca e jashtezakonshme e asamblese,Dercan

Serbia. Perderisa, nje dite me pare,  asambleja komunale e Decanit, në një séance të jashtëzakonshme doli me një deklaratë kundërshtuese, me anë të së cilës Iu kujtohet qeverisë së Kosovës dhe isnhjitucioneve ndërkombtare se cështja Haradinaj nuk është cështre individuale as vetëm e familjes së tij, por cenon sovrantietin e shtetit e Kosovës. Në këtë deklaratë ndër të tjera kërkohet “pezullimi I procesit të dialogut me Serbinë nga qeveria e Kosovës jo vetem deri në lirimin  e Haradinajt por deri në konfirmimin se Serbia ka tërehequr të gjitha fletëarrestet ndërkombtare për të gjithë pjesëtarët e Ushtrisë Clirimtare të Kosovës”.

Ps.:Fotografite  jane terhequr nga A.Berisha dhe D.Veselaj. 

Leave A Comment

Your email address will not be published.