Date Archives April 2016

Koshare-17 vjet nga thyerja e kufirit Kosovë-Shqipëri

9 prill 2016, Radio Kosova, Sot, në Koshare të Gjakovës në praninë e përfaqësuesve të institucioneve të Republikes së Kosovës dhe të Shqipërisë, të familjarëve të dëshmorëve dhe martirëve, invalidëve dhe veteranëve të UCK-së, të diasporës shqiptare si dhe të qytetarëve të shumtë nga trojet etnike është perkutjuar 17 vjetori I Betejës së Koshares.
Beteja e Koshares në kuadër të operacionit “Shigjeta”, është njëra ndër më të përgjakshmet dhe më heroiket e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në të cilën u bë thyerja e kufirit Kosovë-Shqipëri.

Sot po shenojme nje ngjarje historike e cila ka ndryshuar jo vetem historine e vendit por te gjithe Ballkanit Perendimor, tha ne fjalen e tij kryeministri I Republikes se Kosoves, Isa Mustafa:

“Kjo beteje ishte njera nder fitoret me te rendesishme te luftes te Ushtrise Clirimtare te Kosoves. Ne Koshare padrejtesia historike mbi njeshekullore po ndalej dhe ndeshkohej ne menyren me meritore. Ate dite pushteuesit me mire se kurre me pare e kuptuan kuputan pafuqine e tyre dhe fuqine e gatishmerine e bijve dhe bijave tona per t’u sakrifikuar per liri dhe pavaresi”.

Dushaj: “Beteja e Koshares e gjate,e eger dhe heroike”

Besnik Dushaj, kryetari i Bashkise se Bajram Currit

Per Besnik Dushajn, kryetari I Bashkise se Bajram Currit, Beteja e Koshares ishte e gjate, e eger dhe heroike e cila nisi bashkimin kombtar: “Ne kete dite sjellim ndermend 9 prillin e vitit ‘99 kur burra trima nga mbare trojet kombtare te prire nga komandanti legjendar Agim Ramadani, sfiduan Konferencen e Londres te 1913-tes, sfiduan roberine njeqindvjecare slave dhe rrezuan pergjithmone guret e kufirit shqiptaro shqiptar. Aq e eger aq e gjate aq heroike. Ate dite nisi realisht bashkimi kombtar”.

Haradinaj:”Pa betejen e Koshares s’do te kishte liri te plote”

Pa Betejen e Koshares lufta per liri nuk do te ishte e plote, tha Ramush Haradinaj, ish komandant I zones operative per Dukagjin:

 “Oficeret qe I prine kesaj beteje jane protagonistet qe I dhane fatin e vet te mire e te drejte luftes sone.Pa kete beteje nuk do  t’ishte lufta qe na solli lirine. Sali Ceku, Agim Ramadani, Iljaz Fetahu, Abaz Thaci, e plot tjere e deri te luftaret e huaj I dhane kesaj lufte meriten e duhur”.

Salihu: “Ne Koshare u bashkuan armet e bijve dhe bijave me te mira te trojeve shqiptare”

Ne emer te Brigades 138 Agim Ramadani foli eprori I kesaj brigade Ragip Salihu I cili tha se me 9 prill u bashkuan krismat e armeve te bijeve dhe bijave me te mira nga mbare trojet shqiptare:

“Por, beteja e Koshares ishte nisur shume me pare. Pjese e betejes se Koshares jane edhe 40 vezhgime qe nga Qafa e  ne kufirin me Malin e zi e deri ne majen e zeze matane qafeprushit ne Has”.

Ne emer te familjareve te deshmoreve, te invalideve dhe ish ushtareve foli Arber Morina, i cili duke falenderuar te pranishmit tha se: “Sot, pas 17 vitesh jeni mbeldhur te na nderoni me pranine tuaj dhe per mua eshte nje nder i madh te dal para jush per te dhene respektin kulminant per kete pejsemarrje masive”.

Diaspora e kryesuar nga Lobi Shqiptar ne Evrope

 
Ketu ishin edhe diaspora shqiptare, nje karvani te se ciles I printe Can Tahiri, drejtor I Lobit Shqiptar ne Evrope:
 
“Jemi bashkue me te gjitha troje shqitpare per te nderu deshmroet qe rane per te thy nje here e pergjithmone kufirin shqitparo shqiptar. Diaspora gjithe jeten ka dhane dhe dot e jap per trojet shqitpare dhe shpejt bashkimin kombtar“.

Halil Ahmeti, ish shef I zyres  se Shtabit te Forcave te Armatosura te Republikes se Kosoves eshte krenar te jete deshmitar I kesaj pjese te historise:

“Pothuaj gjithe keta deshmor, epror, ushtar kane kalur permes zyres sone dhe jane percjell ne frontin e luftes. Dhashte Zoti qe enderra e tyre te realizohet. Jam krenar qe kam pas te bej me keta trima te medhenj te Kosoves dhe nga mbare trojet shqiptare”.

Goxhufi kujton fjalet e te birit deshmor: “Pasha Zotin s’me ndal kush t’shkoj e t’vdes per Kosove…”
Ndersa Xhafer Goxhufi, nga Lluzhani I komunes se Podujeves baba I deshmorit Rifat Goxhufi eshte vetem njeri nder baballaret I cili kujton me dhembje e krenari fjalet e birit te rene ne Betejen e  Koshares: 

Me babain e deshmorit te kombit,. Rifat Goxhufi


“M’thirri prej Gjermanise e m’veti, ku e ki djalin e madh. I thashe, ti e di ku e kam…Tha: “Vallahi ai n’bore, n’shi e n’lufte e une ne te terur kurre jo,por kam me ju bashkangjit.O shku te motra e vet e ia ka dhane unazen.Kjo eshte per ty e ky zingjir asht per gruan!” Motra ka fillu me qajte tuj provu me e ndal mos me ardhe ne lufte. Por, ai ia ka kthy:”Pasha Zotin nuk ka insane qe m’ndal pa shku me vdek per Kosove. Edhe prej Minheni o ardhe e kur asht vra Agim Ramadani e ka marr Sali Qeku e Rrustem Berisha edhe si ushtar I kesaj brigade eshte vra te Rrasa e Zogut”.

Beteja e Koshares eshte nder betejat me te pergjakshme dhe me heroike te luftes se Ushtrise Çlirimtare të Kosoves, ne te cilen u be thyerja e kufirit shqiptaro-shqiptar.

U përkujtuan viktimat e masakrës së Lubeniqit

1 prill 2016, Radio Kosova, Në Lubeniq të Pejës është shënuar 17 vjetori I masakrës së Lubeniqit, në të cilën forcat serbe vranë 80 meshkuj, 13 prej të cilëve ende rezultojnw të zhdukur. 

Magjun Alimehaj, 74 vjecar, njeri ndër tetë të mbijëtuarit e kësaj masakre kujton si ka mbijetuar për të rrëfyer tmerrin e asaj ditë:

 “Forcat serbe na nxorën nga shtëpitë, rruges na ndanë nga familjet dhe në mës të fshatit na pushkatuan të gjithëvë. Pasi u larguan, unë me dy prej të cilëve patën mbijetuar u tërhoqëm zvarrë e ikëm në male”.
 

 17 vjet pas kësaj masakre në të cilën u vranë 80 martirë,  deputet parlamenti, zyrtar komunal dhe qytetarë të shumtë erdhën që së bashku me familjet e tyre të përkujtojnë këtë masakër barbare, e cila sipas kreytarit të fshatit Nezir Jahmurataj nuk ka ndodh rastsisht:
 

“Nuk ka gjeneratë shqiptare s’i ka mendu shqip si nuk ka marr pjesë dikush I këtij fshati në ngjarjet historike.Andaj ky mllef I mbeldhur me shekuj është është zbraz në këtë masakër ku 80 familjarë na I vranë forcat serbe,13 prej të cilëve na mungojnë. I lusim serish institucionet tona që të na gjenden eshtrat e familjarëve tanë e të prehen të qetë. I ftojmë institucionet qendrore

Familjare te viktimave te masakres se Lubeniqit

që sa ngrisin gjykata për tanët, le të bëjnë drejtësi me ata që na I kanë shkaktu këto dhëmbje”.
Fale gjakut të dëshmorëve dhe martire ne gëzojme lirinë, tha kryetari I komunës së Pejës Gazmend Muhagjeri , I cili porosity brezat e rinj qe të ruajnë traditën e këtij fshati si shembulli më I mirë.Lideri I AAK-se Ramush Haradinaj tha se duke përkujtuar përvjetore të tilla shprehim mirënjohjen për sakrificën e të rënëve. Miëpo, në ditë të tilla kur dhëmbja është ë freskët ne vërtetojmë se pa këtë sakrificë ne nuk do të ishim të lirë”,tha Haradinaj.
 
 Ndërsa, aktivisti shumëvjecar Nezir Gashi tha se fati tragjik I popullit shqiptar kushtëzoi që në Kosovë të ketë vuajtje, luftëra, sakrifica e me këtë edhe shumë viktima. “Secila dekadë ishte më e rëndë,më e egër, me e degraduar, më e pamëshirë se tjetra ngase lakmitarët e kësaj toke afroheshin, maskoheshin me lloj lloj ideologjisë deri në plasjen e kësaj lufte të përgjakshmë”, tha Gashi.
 

 17 vjet më parë, në Masakrën e Lubeniqit nga forcat serbe janë pushkatuar 80 persona, 13 prej të cilëve ende rezultojnë të pagjetur.