Nena e deshmorit Ragip dhe Selmanaj prejne  shiritin

11 korrik 2013, Radio Kosova, Lagja e Hasanmetajve ne Strellc te Eperm te komunes se Decanit, ka dhene nje kontribut te madh ne periudhat historike te zhvillimit kombtar. Mirepo, doren e mire te shtetit banoret e saj po e ndjejne vetem tani, me shtruarjen e rruges se lagjes, e cila u emeruar ne emer te deshmorit Ragip Hasanmetaj.

Ne hyrje te lagjes Hasanmetaj ne Strellc te Eperm, ku para 23 vitesh Ragip Hasanmetaj ra ne altarin e lirise, sot po prehet shiriti i rruges me kalldrem te emeruar me emrin e tij. Nena e deshmorit, Nurija, ne shiritin e kuq edhe sot i behet se sheh gjakun e te birit… 

Veshtire vallahi…Po m´duket si me pas ra sot!Vec,jam e lumtur qe erdh kjo dite e bile me kete rruge me ma kujtu djalin,si qe 22 vjet asht vra ne demonstrata e ende nuk m´ia kane pranu statusin e dehmorit!“ 

Rasim Hasanmetaj:”Emocione te perziera
ne 22 vjetorin e renjes se vellait-deshmor”

Rasimi, vellai i deshmoirt Ragip Hasanmetaj, sjell emocione te perziera ne kete dite: „Ragipi asht vra ne krye te rruges, n´demonstrata te vitit 1990. Asht vra aty ku sot u pre shiriti i rruges se lagjes, e cila mori emrin e tij…Prandaj,n´keto caste sa ndjehem i lumtur, merzia asht pothuaj 50 per qind e njejste si ne diten qe asht vra!“  

Ragip Hasanmetaj-Deshmor pa status

Ragip Hasanmetaj, i cili ne moshen 22 vjecare ra per liri, nuk gezon ende statusin e deshmorit. Dhe kjo, ngaqe Ligji per Familjet e Deshmoreve, Invalideve dhe Viktimave Civile te Lufes perfshin vetem te prekurit nga lufta e vitit ´98-´99, shpjegon Pren Marashi, nga Organizata e Veteraneve te Lufuts ne Peje. Por, edhepse ne nje te ardhme te afert pritet t´iu njihet merita edhe me ligj ish te burgosurve politik, te reneve dhe te gjithe atyre qe u flijuan per te njejtin ideal: clirimin e Kosoves dhe berjen e saj shtet,  familjes Hasanmetaj i erdhi nje bekim nga Zoti vetem nje vit pas renjes se Ragipit,deshmor.

„N´kry te motmoti qe asht vra Ragipi, ne pervjetor te tij kam qene, kur ma ka fal Zoti nje djale te cilet ia kam vene emrin e tij. Dhe, megjithese I perngjan pak, une sa here e therras ne emer, me kujton vellain tim deshmor…!”,  rrefen me emocion vellai i Ragipit,Rasimi. 

Kontributi I shumefishte I lagjes Hasanmetaj 

Lagja e Hasanmetajve, e banuar nga 30 familje me rreth 300 anetare, ka dhene nje kontribut te madh ne periudhat historike te zhvillimit kombtar, e siodomos ne periudhen e fundit per clirimin e Kosoves, thote Xhevdet Hasammetaj, 39 vjec nga kjo lagje, sipas te cilit:

Xhevdet Hsanmetaj:”Kotributi I Hasanmetajve
I vazhdueshem dhe I shumefishte”

 „Kontributi I lagjes sone verehet sidomos ne levizjet per clirimin e Kosove, prandaj gjithmone kemi qene hale ne ly te armikut. Ne demonstratat e vitit ´81 kishim 5 e burgosur: Avdullah Hasanmetaj, Rame Hasanmetajn,  Isa Hasanmetajn, Isuf Hasanmetajn dhe Nexhat Hasanmetajn. Ndersa, pervec betejave te shumta ne te cilat kane marre pjese meshkujt e lagjes sone, pikerisht kjo dite e 11-te korrikut shenon pervjetorin e njeres nder betejat me te rrepta ne perballje me forcat serbe. Ne kete dite, armiku ka pas humbje te medha qofte me njerez-qofte ne teknike dhe pas dy ore granatimesh kane ndodh edhe plagosjet e djemve te lagjes Hsanmetaj, te cilat sot jane invalid te luftes, si: Avni , Xhevat,  Syle,         dhe Hajdin Hasanmetaj.  Ne lagjen tone, jane plagos edhe djemte e Avdimetajve, te cilet kane ardhe ne mbrotoje te lagjes”, thote Xhevdeti

Banoret:”Lagja jone vetem tani po e ndjen doren e mire te shtetit”

Mirepo, perkrah kontributit te madh te lagjes Hasanmetaj, vetem tani  banoret saj ndjejne se po iu kthehet kontributi i dhene ne perpjekjet per liri, thote Xhevdet Hasanmetaj:

„Shtruarja e kesaj rruge me kubeza eshte investim i pare direkt qe behet ne lagjen Hasanmetaj. Jane bere disa riparime ne ujesjelles te cilin e kemi kohe me pare, por kjo eshte here e pare qe  lagja jone e ndjen doren e mire te shtetit. Pra, eshte dicka e mire qe po behet per kete lagje, e cila ka dhene shume qofte ne periudhat e mehershme qofte ne periudhen e fundit. Mire do te ishte te behet dicka edhe per punedimin e te rinjve, meqe papunesia dominon kudo dhe ky mbetet problem kyq”.

Selmanaj iu premton strellcjaneve vazhdimesi investimesh  

Kryetari Selmanaj:”Investimet vazhdojne”

Rruga ne kalldrem ne gjatesi prej 400 metrah ne lagjen Hasanmetaj ne Strellc te Eperm eshte investim i komunes se Decanit ne vlere prej 37,800 eurosh, e cila erdhi si kerkese e komunitetit. Perderisa,  kryetari i komunes Rasim Selmanaj premton investime te tjera per strellcjanet: 

„Investimet nuk do te ndalen. Se shpejti do te fillojme me fazen e dyte te ndertimit te ujesjellesit, per te cilin nga MPMS jane te zotuara 300 mije euro. Shpresoj me keto mjete ta perfundojme kete project. Se shpejti pritet ndertimi i sheshit “Ismet Ukaj”, ndertimi i memorialit per te renet ne Strellc te Eperm, ndersa edhe shtatorja e deshmorit Haki Povataj se shpejti do te vendoset ne shkollen e Strellcit”.

Ndersa, qe nga sot,  emrin e deshmorit te lirise Ragip Hasanmetaj do ta kete rruga e lagjes ne te cilen u lind, u rrit, enderroi te ndertoj jeten dhe e lau me gjakun e tij…

Leave A Comment

Your email address will not be published.