Ne Decan u mbajt Turniri i Pare nw Futboll te Femrave

Profesor Avdullah Lataj-trajner me futbollistet

21 mars 2013, Radio Kosova, Turniri  ne  Futboll te Femrave eshte mbajtur ndermjet kater shkollave te komunes. Finalja perfundoi me penallti 2 me 1,ne favor te Gjimnazit „Vellezerit Frasheri“ne Decan kunder shkolles fillore „Bajram Curri“ nga Strellci i Eperm. 
Projekti gjashtemujor eshte financuar nga  Ambasada Amerikane ne vlere prej 13 mije eurosh. Ndersa impelementues I tij ishte Shoqata e Gruas „JETA“, ne Decan. 

Perendimi, Kadriu dhe Flakrimi, kusherinj dhe shoke kane ardhe nga Strellci ne Isniq per te percjellur lojen  ne Futboll te Vogel ndermjet kater ekipe femrash nga kaer shkolla fillore te komunes; nje perjetim ky krejt i ri per ta.

„Kam ardhe ta percjell lojen e femrave ne futboll. Ketu kam vajze e axhes dhe nje shoqe. Me Luajne me mire se djemt. Me se shumti me pelqejne kur vrapojne si dhe portjerja ne mbrojtje. Jo, une do t´i perkrahja gjithmone se edhe femrat do duhej te luajne futboll,jo vetem djemte“,  thote Perendimi Kurmehaj, 17 vjecar.

 “Edhe une kam ardhe t´I percjell femrat ne futboll. Po me pelqen shume se s´kam pare kurre futboll femrash. Kjo eshte here e pare”, I bashkangjitet  Kadri Gjukaj.

“Kam dale me I pa vajzat ne lojen e futbollit, se s´kam pare kurre “, shton Flakrimi, i cili duke qene lojtar I klubit te futbollit “Decani”, di te jap edhe keshilla per keto vajza te reja te cilat sapo I kane hyre nje sfide te re dhe krejt te pazakonshme:“Paj,djemte luajne me mire. Ndersa, sipas

Flakrimi, Kadriu dh Perendimi 

meje, vajzat duhet me heq friken dhe duhet me qene pak me t´gjalla n´vrapim”.

Perderisa, qe te gjithe njezeshem thone se femrat decanase definitiviht duhet te vazhdojne me zhvillimin e sportit e futbollit:“Nuk do t´ishim gjeloz dhe deshiroj qe edhe keto te arrine sukese si 
Klubi I Futbollit te Meshkujve “Decani”.

Ne gare-40 vajza nga 4 shkolla te komunes 

Akiviteti sportiv u zhvillua me vajzat e kater shkollave ne komunen e Decanit: Shkolla Fillore “Bajram Curri” nga Strellci, Shkolla Fillore “Syle Alaj” nga Dranoci, vajzat e klases se X-te te Gjimnazit “Vellezerit Frasheri” ne Decan dhe Shkolla Fillore “Lidhja e Prizrenit” nga Decani. Profesor Avdullah Lataj-trajner  thote se zhvillimi i sportit te femrave ne Decan eshte nje sfide e vertet: 

„Puna me femra eshte jashtezakonisht e veshtire per  shkak se ndertimi I tyre psikofizik dallon nga meshkujt. Dhe, edhepse ne disa sporte femrat jane me te mira sesa meshkuj, te loja e futbollit jane me te dobta ne kuptimin fizik. Sidomos ne Kosove ku lojen e futbollit te femrave nuk e kemi tradite. Mirepo ,duke pasur parasysh se keto vajza gjate luftes ne Kosove I kane pas dy deri ne kater vjet, me ane te ketij aktiviteti sportive femijet fillojne te harrojne luften edhe I qasen jetes normale“, thote profesori Lataj, per te shtuar se: Por, eshte per t´u admiruar interesimi gjithnje e me  ne rritje i femrave per t´u kyqur ne sportin e futbollit. Perderisa paragjykimet as qe ekzistojne, thote trajneri Lataj.„Une shoh se vajzat nuk kane brenga. Ne kete aktiviet po shihni nje numer te madh shikuesve dhe te shikueseve qe po besoj se ne te ardhmen, numrin me te madh te atyre qe do t´na percjellin do te kemi te vajzave sesa t e djemve“.

Ne kete akitvitet sportiv ishin te perfshira 40 vjaza, ndersa interesimi ka qene shume me i madh. Ndersa, ky eshte vetem fillimi ne zhvillimin e futbollit e femrave ne komunen e Decanit, thote profesor Lataj sipas te cilit, kushtet e  punes diktojne edhe rezultatet.

Gjyle Berisha, laborante (majtas)

„Mjerisht komuna e Decanit nuk posedon infrastrukture teknike. Mungojne palestrat e sportit dhe aktualisht kemi vec palestren e gjimnazit dhe nje ne shkollen e Strellcit,e per shkollat tjera nuk mund t´flasim. Dhe, kjo paraqet veshtiresi  te natyres se vet. Po t´kishim pas kushte pune, me siguri se rezultatet nuk kishin mungu. Kjo eshte nisma e pare. Por, me disa kolege po mendojme qe ne te ardhmen, neqeftese gjejme donacione te  themelojme edhe nje klub te futbollit per femra,pse jo?“

Dhe publiku me siguri s´do te mungojw as nw te ardhmen. Megjithese shi, brenda salle vazhdon atmosfere e ngrohte loje e cia ofron ndjenje te re per publikun e vogel per entuziast, ne perberje te femrave me shume. Nga Qendra e Mjeksise Familjare eshte edhe ambulanca ne rast te ndonje lendimi, i cili ne baze te lojes qe po zhvillohet, duket te jete larg. Por, thote Gjyle Berisha, laborante prane kesaj qendre:“Ne rast nevoje ne jemi  ne gjendje gatishmerie per nderhyrje“.

Aktiviteti u mbeshtet nga Ambasada Amerikane

Ky aktivitet sportiv ka filluar para gjashte muajve, fale mbeshtetjes se Ambasades Amerikane ne Prishtine. Kostoja e projektit eshte 13 mije dollare, ndersa implementuese e projektit eshte Shoqata e Gruas „JETA“ ne Decan. Dhe, hapat e pare nuk ishin aspak te lehte, thote per Radio Kosoven Safete Gacaferi,kryetare e kesaj shoqate.

„Veshtiresia ka qene derissa jane kompletu grupet qe kemi pas ne kater shkollat e komunes sone me i perzgjedh shkollat me te mira dhe vajzat qe kane shpreh deshiren. Sepse,  ka qene pak e veshtire me u fut ne kete loje,pasi qe asnjehere nuk eshte luajt ne Decan. Por, fatbardhsisht me ndihmen e familjeve te tyre, profesorit, te organizate sone, i fuqizuam ne kete loje qe sot, po e sheh edhe vet, ia dolem te mbanim turnirin ndermjet kater shkollave“, thote z.Gacaferi, e cila eshte opitimiste per te ardhmen e  futbollit te femrave ne komunen e Decanit.

Padyshim, kjo eshte nje nisme shume e mbare dhe duke e pare vullnetin e vajzave, besoj

Safete Gacaferi, kryetare  Shoqatws „JETA“

me sinqeritetin me te madh qe do t´shkojme edhe me tutje e te bejme gara ne Kosove e jashte saj“, thote z.Gacaferi, e cila eshte opitimiste per te ardhmen e  futbollit te femrave ne komunen e Decanit.

Ndeshja perfundoi me penallti ndermjet ekipit te Gjimnazit „Vellezerit Frasheri „ne Decan dhe Shkolles Fillore „Bajram Curri“ nga Strellci me rezultat 2 me 1 ne favor te gjimnazit. Ndersa, lojtarja me e mrie e turinirit u shpall Shkurte Kamishaj, 14 vjecare,  nxenese e Shkolles Fillore „Deshmoret e Kombit“ nga Strellci i Ulet.

Une kam lujt ne shkolle dhe mandej kam shku ne nje ekip ne Strellc dhe qe nga femijeria me pelqen gjithcka n´lidhje me te. Dhe do te vazhdoj e s´do te ndalem derisa te arrija atje ku synoj“, thote kjo sportiste e re, e cila qe tani ka filluar te trasoj rrugen per realizimin e enderres se jetes. 

Projekti gjashtemujor  per kyqjen e femrave decanase  ne futboll  u mundesua nga Amabasada Amerikane ne Prishtine.

Leave A Comment

Your email address will not be published.