Date Archives December 2012

Maratonë bamiresie ne prag te Kurban Bajramit

25 tetor 2012, Radio Kosova, Ne prag te festes se Kurban Bajramit, Grupi i Grave Asambleiste të Komunës së Deçanit vizitoi 20 familje skamnore te identifikuara nga Kryqi i Kuq,duke shperndare pako ushqimore te siguruara nga bizneset decanase. Me kete rast shoqata dhe qytetare i jane bashkangjitur thirrjes se Bashkesise Islame per solidarizim me familjet ne nevoje.

Aksioni humanitar i Grave Asambleiste te Decant filloi ne kampin ,,Garibaldi ‘’, në të cilin aktualisht jane te vendosura 12 familje te pa strehe. Nder ta jane Servete Krasniqi, Hajrije Hoxhaj, Miftar Hajdinaj dhe Sadete Beqiraj, qe te gjithe me banim shumevjecar ne keto baraka te drunjta pa ndonje burim ekzistence pervec ndihmes sociale. Prandaj, festat ne kete lagje vine gjithmone te varfera dhe ndihmat sado modeste per kete Kurban Bajram jane te mireseardhura.

“Vallahi , vec tuj kqyr kush po na zgjat doren. Jo vallahi, s´kam ble kurrgja hala,as ushqim per Bajram, as tesha per femije as kurrgja. E ishalla ka  dicka per femije e t´I gezojme pak”, thote  Hajrija

“Vallahi jo send se s´kem pare. Socialin s´na kane dhane ende e s´kemi mujt m ble send. Bile kta fmije le t´na gzojne”, shton Servetja. 

Semundjet e ndryshme, barre shtese per familjet nevojtare

Ndihma per familjet nevojtare

Maratoni i shperndarjes se ndihmave vazhdoi ne Carrabreg,  ne Dranoc, ne Voksh, ne Sllup dhe ne Strellc, ku krahas skamjes keto familje i rendonin probleme te tjera jetike si:  femije te semure,  shurdhmemece  e me aftesi te kufizuara dhe pleq invalid e te harruar nga shoqeria. Nder ta eshte edhe Mejreme  Hadergjonaj me bashkeshortin invalid e cila nuk gezon anje ndihme, pervec pensionit te pleqerise:

“Jo vallahi send se ´po kam pare. E kom marr dje pensionin qaty,e tash po mundohna pak. Se kush ma ne nevoje s´asht. E faliminers ktyne grave per kto sene e bile kur t´vine femiejt per Bajram me pas me iu dhane dicka e mos me i kthy thate”.

Grate asambleiste prane familjeve nevojtare

Iniciativa vie ne vazhden e aktiviteteve te Grupit te Grave Asambleiste te komunes se Decanit per t´iu qendruar prane familjeve nevojtare ne kete prag te festes se Kurban Bajramit. Sanije Thaci eshte anetare e ketij grupi:

“ E dime e ato kane nevoje dhe ne bashkarisht, disa prej nesh dolem neper shitore, neper hipermarkete edhe mblodhem ndihma aq sa ata paten mundsi t´na ndihmojne. Bizneset na ndihmuan kush me shume e kush me pak, meqense ata akne pas planet e veta ne prag te kesaj feste. Ndersa, te tjeret qe nuk kane pas nje plan konkret jane fokusu ne aktivitetin tone. Mirepo disa te tjere, ndoshta edhe markete te medha kane ngec ne kete rast”.

Jane gjithsejt 23 familje te cilat sot po furnizohen me nga nje pako me artikuj udhqimor dhe sanitar,  te cilat jane perzjgedhur ne konsultim me Kryqin e Kuq si familejt me gjendjen me te rende,thote z.Thaci.   

“Filluam me Lagjen Garibaldi, ku eshte vendi me ne nevoje e pastaj vazhdojme edhe neper disa familje tjera neper fshatra te ndryshme. Ne kemi trajtuar deri tani disa raste kryesisht grave familjare. Mirepo, tani kemi kemi aktivitete me konkrete, sepse kemi nje perkrahje edhe financiare prej anetareve te asamblese. Keshtu qe, pastaj shkojme me faza te tjera te ndihme, kryesisht te grate edhe te vajzat  reja“.

Ne Decan 180 familje ne nevoje 

Sipas Kryqit te Kuq Nderkombtar-Dega ne Decan, ne kete komune jane  180 familje nevojtare, 73 prejt e cilave jetojne ne varferi te skajshme.  Perderisa, problemi me I madh per t´iu qendruar prane familjeve ne nevoje mbetet mungesa e donacioneve, mendon Naim Cacaj, sekretar I kesaj organizate ne Decan, I cili percolli grate asambleiste ne kete maraton bamiresie. 

Sanije Thaci,Naim Cacaj, Zoje Sejfijaj,Hyri Dobruna

“Ne baze te aktivitetve, eshte nje numer mjaft i madh i familjeve nevojtare. Mirepo, kemi mbet pa donacione, duke pas parasysh se ketu nuk eshte ndonje qender e madhe per zhvillimin e bizneseve. Vetem prej disa marketeve ne menyre solidare dhe ndonje qytetar vullnetmire, perndryshe donacione shtetore nuk kemi”,  thote z.Cacaj sipas te cilit, per shkak te problemeve ekonomike dhe sociale numri i nevojtareve eshte gjithnje e me ne rritje.

“Ndersa, problemi kryesor eshte se te ne njeriu po behet skamnor brenda nate, per shkak te ndarjve te shpeshta te bashkeshorteve. Ndersa, ne as si komune as si Kryq i Kuq nuk kemi rezerva qe t´i perkrahim te pakten t´iu bejme nje zgjidhje njejavore. Keshtu qe nuk  i dime taman as ato grupet te cilat jane te rrezikuara ne ate menyre qe t´iu dalim ne ndihme”, thote z.Cacaj.

Bizneset decanase solidarizohen me familjet nevojtare

Pakot per familjet nevojtare u siguruan nga ndermarrjet tregtare te cialt u solidarizuan me keto familje. Prandaj, mirenjohja eshte e madhe thote Hyri Dobrunaj, anetare  Grupit te Grave Asambleiste.  

„I falenderojme te gjitha ndermarrjet tregtare qe na kane ndihmu, sepse Grupi i Grave Asamblesite dihet qe per momentin funksionon pa buxhet. Ideja jone ka qene me ardhe me i vizitu kto gra, qysh jetojne dhe ku jetojne, qe ne te ardhmen kur ta marrim buxhetin dhe te hartojme programin te dime ku te prekim. Mirepo, meqe tetori eshte muaj i solidaritetit dhe eshte festa e Bajramit, kemi kerku ndihme prej donatoreve me ardhe me i vizitu. Sic po e shihni edhe vet, keto familje jetojne ne kushte shume te veshtira. Mirepo ne do t´i perkrahim ne vazhdimesi,edhepse ndoshta nganjehere mjafton vetem t´ua bejme me die se jemi me to dhe mendojme per to dhe familjet e tyre”.

Solidaritet  jo fushate

Iniciativa e grave asamblesite per t´iu qendruar prane familjeve ne nevoje ne pergjithesi dhe  femres decanase, nuk eshte e para. Ndersa aktivitetet e ketij lloji me se paku jane fushate politike, thote Sanije Thaci nga ky grup.

„Na jemi shume te sinqerta ne kete aspekt, sepse te gjitha jemi asambleiste nga parti te ndryshme dhe ketu nuk e permendim aspektin partiak ne asnje moment.Eshte iniciative shpirtrore te cilen po e  bejme per grate e komunes sone. Sigurisht, kjo do te vazhdoje dhe ne nuk do te leme anash asnjerin prej komuniteteve fetare por do t´jemi prane edheme rastin e Krishtlindjeve. Prandaj, iu bej thirrje njerezve vullnetmire:ndihmoni njerezit ne nevoje moralisht e financiarisht, se kjo eshte nje kenaqesi qe njeriu e perfiton per vete se pari dhe iu sjell sadopak gezim edhe familjeve qe kane nevoje per ndihmen tone”.

Gjate shperndarjes se ndihmave me grate asambleiste


Me rastin e festes se Kurban Bajramit, edhe shoqata “Atmosfera”nga Pristina ka shperndare pako per 80 familje nevoje nga komuna e Decanit. Ndersa, thirrjes se Keshillit te Bashkesise Islame ne Decan i jane pergjegjur edhe qytetaret, te cilet kane sjell kurbanet e tyre ne gjami. 

“Deri sot jane lajmeruar 200 familje per kurban nder te cilet ka kerkesa edhe nga shoqatat e dala nga lufta per familjet e deshmoreve dhe martireve si dhe nga Hendikosi, per personat me nevoja te vecanta.Shoqata “Atmosfera”nga Prishtina ka sjell poashtu pako per familjet ne nevoje, nderkohe qe pritet edhe ndihma nga Medreseja Alaudin nga Prishtina,e cila nepermjet Keshillit te Bashkesise Islame ndan nje pjese te mishit ne baze te listave te nevojtarev,  tha per Radio Kosoven  imam Besim Halilajt , kryetar i Bashkësisë Islamë ne Decan, sipas të cilit  fale solidaritetit te qytetareve, rreth 100 familje jane furnizuar me mish kurbanesh, ndersa edhe 100 te tjera pritet te furnizohen nga Medreseja “Alaudin” neser, ne diten e Kurban Bajramit, e cila njihet si feste e solidairetit dhe sakrifices.

T.:Maraton bamiresie ne prag te Kurban Bajramit
25 tetor 2012, Radio Kosova, Ne prag te festes se Kurban Bajramit, Grupi i Grave Asambleiste të Komunës së Deçanit vizitoi 20 familje skamnore te identifikuara nga Kryqi i Kuq,duke shperndare pako ushqimore te siguruara nga bizneset decanase. Me kete rast shoqata dhe qytetare i jane bashkangjitur thirrjes se Bashkesise Islame per solidarizim me familjet ne nevoje.

Reportazhi bashkangjitur:

Aksioni humanitar i Grave Asambleiste te Decant filloi ne kampin ,,Garibaldi ‘’, në të cilin aktualisht jane te vendosura 12 familje te pa strehe. Nder ta jane Servete Krasniqi, Hajrije Hoxhaj, Miftar Hajdinaj dhe Sadete Beqiraj, qe te gjithe me banim shumevjecar ne keto baraka te drunjta pa ndonje burim ekzistence pervec ndihmes sociale. Prandaj, festat ne kete lagje vine gjithmone te varfera dhe ndihmat sado modeste per kete Kurban Bajram jane te mireseardhura.
“Vallahi , vec tuj kqyr kush po na zgjat doren. Jo vallahi, ´kam ble kurrgja hala,as ushqim per Bajram, as tesha per femije as kurrgja. E ishalla ka  dicka per femije e t´I gezojme pak”, thote  Hajrija.
“Vallahi jo send se s´kem pare. Socialin s´na kane dhane ende e s´kemi mujt m ble send. Bile kta fmije le t´na gzojne”, shton Servetja.
Semundjet e ndryshme, barre shtese per shume familjeve
Maratoni i shperndarjes se ndihmave vazhdoi ne Carrabreg,  ne Dranoc, ne Voksh, ne Sllup dhe ne Strellc, ku krahas skamjes keto familje i rendonin probleme te tjera jetike si:  femije te semure,  shurdhmemece  e me aftesi te kufizuara dhe pleq invalid e te harruar nga shoqeria. Nder ta eshte edhe Mejreme  Hadergjonaj me bashkeshortin invalid e cila nuk gezon anje ndihme, pervec pensionit te pleqerise:
“Jo vallahi send se ´po kam pare. E kom marr dje pensionin qaty,e tash po mundohna pak. Se kush ma ne nevoje s´asht. E faliminers ktyne grave per kto sene e bile kur t´vine femiejt per Bajram me pas me iu dhane dicka e mos me i kthy thate”.
Grate asambleiste prane familjeve nevojtare
Iniciativa vie ne vazhden e aktiviteteve te Grupit te Grave Asambleiste te komunes se Decanit per t´iu qendruar prane familjeve nevojtare ne kete prag te festes se Kurban Bajramit. Sanije Thaci eshte anetare e ketij grupi:
“ E dime e ato kane nevoje dhe ne bashkarisht, disa prej nesh dolem neper shitore, neper hipermarkete edhe mblodhem ndihma aq sa ata paten mundsi t´na ndihmojne. Bizneset na ndihmuan kush me shume e kush me pak, meqense ata akne pas planet e veta ne prag te kesaj feste. Ndersa, te tjeret qe nuk kane pas nje plan konkret jane fokusu ne aktivitetin tone. Mirepo disa te tjere, ndoshta edhe markete te medha kane ngec ne kete rast”.
Jane gjithsejt 23 familje te cilat sot po furnizohen me nga nje pako me artikuj udhqimor dhe sanitar,  te cilat jane perzjgedhur ne konsultim me Kryqin e Kuq si familejt me gjendjen me te rende,thote z.Thaci.  
“Filluam me Lagjen Garibaldi, ku eshte vendi me ne nevoje e pastaj vazhdojme edhe neper disa familje tjera neper fshatra te ndryshme. Ne kemi trajtuar deri tani disa raste kryesisht grave familjare. Mirepo, tani kemi kemi aktivitete me konkrete, sepse kemi nje perkrahje edhe financiare prej anetareve te asamblese. Keshtu qe, pastaj shkojme me faza t tjera te ndihme, kryesisht te grate edhe te vajzat  reja“.
Ne Decan 180 familje ne nevoje
Sipas Kryqit te Kuq Nderkombtar-Dega ne Decan, ne kete komune jane  180 familje nevojtare, 73 prejt e cilave jetojne ne varferi te skajshme.  Perderisa, problemi me I madh per t´iu qendruar prane familjeve ne nevoje mbetet mungesa e donacioneve, mendon Naim Cacaj, sekretar I kesaj organizate ne Decan, I cili percolli grate asambleiste ne kete maraton bamiresie.
“Ne baze te aktivitetve, eshte nje numer mjaft i madh i familjeve nevojtare. Mirepo, kemi mbet pa donacione, duke pas parasysh se ketu nuk eshte ndonje qender e madhe per zhvillimin e bizneseve. Vetem prej disa marketeve ne menyre solidare dhe ndonje qytetar vullnetmire, perndryshe donacione shtetore nuk kemi”,  thote z.Cacaj sipas te cilit, per shkak te problemeve ekonomike dhe sociale numri i nevojtareve eshte gjithnje e me ne rritje.
“Ndersa, problemi kryesor eshte se te ne njeriu po behet skamnor brenda nate, per shkak te ndarjve te shpeshta te bashkeshorteve. Ndersa, ne as si komune as si Kryq i Kuq nuk kemi rezerva qe t´i perkrahim te pakten t´iu bejme nje zgjidhje njejavore. Keshtu qe nuk  i dime taman as ato grupet te cilat jane te rrezikuara ne ate menyre qe t´iu dalim ne ndihme”, thote z.Cacaj.
Bizneset decanase solidarizohen me familjet nevojtare
Pakot per familjet nevojtare u siguruan nga ndermarrjet tregtare te cialt u solidarizuan me keto familje. Prandaj, mirenjohja eshte e madhe thote Hyri Dobrunaj, anetare  Grupit te Grave Asambleiste.
„I falenderojme te gjitha ndermarrjet tregtare qe na kane ndihmu, sepse Grupi i Grav Asamblesite dihet qe per momentin funksionon pa buxhet. Ideja jone ka qene me ardhe me i vizitu kto gra, qysh jetojne dhe ku jetojne, qe ne te ardhmen kur ta marrim buxhetin dhe te hartojme programin te dime ku te prekim. Mirepo, meqe tetori eshte muaj i solidaritetit dhe eshte festa e Bajramit, kemi kerku ndihme prej donatoreve me ardhe me i vizitu. Sic po e shihni edhe vet, keto familje jetojne ne kushte shume te veshtira. Mirepo ne do t´i perkrahim ne vazhdimesi,edhepse ndoshta nganjehere mjafton vetem t´ua bejme me die se jemi me to dhe mendojme per to dhe familjet e tyre”.
Solidaritet me familjet skamnore, jo fushate
Iniciativa e grave asamblesite per t´iu qendruar prane familjeve ne nevoje ne pergjithesi dhe  femres decanase, nuk eshte e para. Ndersa aktivitetet e ketij lloji me se paku jane fushate politike, thote Sanije Thaci nga ky grup.
„Na jemi shume te sinqerta ne kete aspekt, sepse te gjitha jemi asambleiste nga parti te ndryshme dhe ketu nuk e permendim aspektin partiak ne asnje moment.Eshte iniciative shpirtrore te cilen po e  bejme per grate e komunes sone. Sigurisht, kjo do te vazhdoje dhe ne nuk do te leme anash asnjerin prej komuniteteve fetare por do t´jemi prane edheme rastin e Krishtlindjeve. Prandaj, iu bej thirrje njerezve vullnetmire:ndihmoni njerezit ne nevoje moralisht e financiarisht, se kjo eshte nje kenaqesi qe njeriu e perfiton per vete se pari dhe iu sjell sadopak gezim edhe familjeve qe kane nevoje per ndihmen tone”.
Me rastin e festes se Kurban Bajramit, edhe shoqata “Atmosfera”nga Pristina ka shperndare pako per 80 familje nevoje nga komuna e Decanit.
Ndersa, thirrjes se Keshillit te Bashkesise Islame ne Decan i jane pergjegjur edhe qytetaret, te cilet kane sjell kurbanet e tyre ne gjami.
Deri sot jane lajmeruar 200 familje per kurban nder te cilet ka kerkesa edhe nga shoqatat e dala nga lufta per familjet e deshmoreve dhe martireve si dhe nga Hendikosi, per personat me nevoja te vecanta.Shoqata “Atmosfera”nga Prishtina ka sjell poashtu pako per familjet ne nevoje, nderkohe qe pritet edhe ndihma nga Medreseja Alaudin nga Prishtina,e cila nepermjet Keshillit te Bashkesise Islame ndan nje pjese te mishit ne baze te listave te nevojtarev,  tha  imam Besim Halilajt , kryetar i Bashkësisë Islamë ne Decan, sipas të cilit  fale solidaritetit te qytetareve, rreth 100 familje jane furnizuar me mish kurbanesh, ndersa edhe 100 te tjera pritet te furnizohen nga Medreseja “Alaudin” neser, ne diten e Kurban Bajramit, e cila njihet si feste e solidairetit dhe sakrifices.

Krishtlindjet ne Kosove-Kremtim ne frymen e tolerances nderfetare

Familja Berisha dhe familja Gashi festojnë së bashku

25 dhjetor 2012-Dojce Vele, Krishtlindjet  në  Kosovë  po kremtohen nw  frymën e tolerancës tradicionale  ndërfe tare , me  mesazhe  paqje  dhe  harmoni ndërmjet besimeve. Katolikët e myslimanët në fshatin Papiq e kanë traditë nga parardhësit e tyre festimin bashkarisht të festave fetare.Natë  Krishtlindjeje. Një rrugë e veshur pjeserisht me  borë  e ngrice, con në   Papiq, një   fshat i vogë l në  pere ndim të Kosovës  i banuar nga 25 familje të  komuniteteve  katolikë  e muslimane. Shtëpitë e stolisua me  drita fosforeshente  tregojne  që  nga larg familjet brënda të  cilave sonte ka festë . Njëra ndër to edhe familja Berisha, me  të   hyrë  në  oborrin e se cilës të  pret me të  lehura qeni i shtëpisë . Brënda, pritja e  ngrohtë . Atmosferë   festive në  cdo kënd. Zonja e shtë pisë  ,Maria 55 vjecare,  nënë   e  pesë  fëmijë ve,  tashmë  ka bërë  përgatitjet dhe është në pritje të meshës në kishën e  fshatit. 

“Po, jemi përgatit me t´gjitha të  mirat e Zotit. Ma s´pari i presim rrethin e ngushtë , atë hë rë  muslimanë t që  i kemi si rob shpie. Prej se jam martu, qe 34 vjet, gjithmonë  kemi shku te një ri-tje ri, as kurrë  pë r dicka s´kë mi pas dallime”, thote  Maria.


Pritje e festave  bashkë


Dhe  pritja e festave të  tyre së  bashku me fqinjtë  muslimanë  ë shtë  gjë ja më  e rë ndomtë   ne fshain e  tyre, thotë  kryefamiljari, Mikeli.


Bredhi i Krishtlindjeve gati

“I presim mirë  e bukur me gë zime e dashuri edhe ia urojmë  një ri-tje trit si kta neve Krishtlindje e Pashkë , si ne kë tyre të  dy Bajramat. Të  gjitha i kremtojmë  bashkë ”, thotë  Mikeli.

Ramë Gashi, fqinji musliman, 53 vjecar, baba i tre femijë ve  i cili jeton as 300 metra larg tyre tashmë  ka ardhë  që  me  një  gotë  raki të  ngreh dollinë  pë r festë n e Krishtlindjeve me fqinjin e tij katolik.


“Jemi si me që në  vllazni. Jetojmë  bashkë , punojmë  bashkë , ndihmojmë  shoqi-shojin në  cdo rast. Festat i presim shumë  mirë . Pë r festat ë  Bajramit kta vinë  te ne me familje. Sonte  asht nata e Krishtlindjeve, unë  kam ardhë  me ua ba pë r hajr me një  gotë  raki, ë  në së r kismet, ditë n ë  Krishtlindjevë  vimë  e festojmë  tetanë  bashkë . Gjithcka ndajmë  bashkë , si një  familje. Nuk dimë  pë r dallimë  fë jë , katolikë  ë  muslimanë ”, thotë  Rama, fqinji musliman.


Komuniteti në  Kosovë kundër përqarjeve mbi baza fetare  


Në  kë të  fshat të  banuar përgjysmë  me katolikë  e muslimanë  u ruajt feja falë  respektit ndaj bindjeve fetare të  një ri-tjetrit dhe tolerancë s tradicionale ndë rfetare . 


“T´parë t tonë  ë  kanë  ruajt fenë  katolike falë  mirë kuptimit të  muslimanë vë . N´familjen tonë , gjysma janë  ba muslimanë  ë  gjysma kanë  mbë t katolikë  e nuk shkojmë  larg as pesë  faqe me ta. Katragjyshat tonë  ë  kanë  mbë rri kohë n kur Bajram, Krishtlindj e Pashkë  i kanë  krë mtu në  një  shpi”, thotë  Mikeli.


Pë rderisa, Ramë  Gashi, musliman, do të  dë shironte që  toleranca ndë rfetare në  Kosovë  të  shërbeje  si shembull për popujt tjerë  në  botë .“T´bë jnë  edhe ata si ne në  fshatin tonë . Mos të  ketë  dallime të  feve as përqarje, katolik a musliman. Jemi vë llezër të  një  gjaku, të  një  feje, të  një  kombi, të  një  kulture dhe të  gjithë  besojmë  në  një  Zot”.   

Në  Kosovë  do kremtohet përvjetori i “Ediktit të Milanos”


Katedralja Nena tereze ne Prishtine(proj.perf.)

“Pas gëzimit në  festimet e shumta të 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë dhe daljes së popullit tonë nga sundimi shumëshekullor i Perandorisë  Osmane, vazhdojmë përvojën e gëzimit të festës së përvjetshme të Kërshëndellave”, tha ndë r të  tjera Ipeshkvi i Kosovës Dodë Gjergji në mesazhin drejtuar besimtarëve të krishterë. Ndë rsa, në  meshë n kryesore  të   Krishtlindjeve në  mesnatë   të  mbajtur në  Prizren, Ipe shkvi Dode Gjergji shtoi se ë shtë   aftë sia pë r të   falur ajo që  miqson njerë zit e  jo mohimi  i së   vë rtetë s  ose  mbulesa e  së   keqes  me  petkun e  harresës.  

“Kisha, duke  iu bindur ungjillit dhe  dashurisë  së  vë rtet dhe të  drejtë,  dëshiron të  rindez në  zemrat e njerë zvve vullnetmirë  ndjenjë n e paqe, pajtimit, faljes që  shpije  në  miqë si të   reja ndë rmjet popujve“. 


Ipeshkvi Dode Gjergji tha se Kisha dhe populli  në  Kosovë  do të festojnë edhe  përvjetorin e  1700-të të Ediktit të Milanos,  ku zë fill edhe  toleranca ndërfetare dhe me të cilin për herë të parë në historinë e qytetërimit evropian zyrtarizohet barazia dhe bashkëjetesa e besimeve të ndryshme fetare.

Ne Isniq u hap muzeu “Etno Kastrioti”

3 nentor 2012, Radio Kosova, Në Isniq të Deçanit u be hapja zyrtare e muzeut privat,,Etno Kastrioti’’,  i cili posedon mbi 400 eksponate te periudhave te ndryshme te historise. Me kete rast, mysafiret paten rastin te prekin nga afer rite te ndryshme, kenge, valle dhe lojera tradicionale percjellur me sofren e begate shqiptare.Djem dhe vasha  ne veshjen kombtare peranash rrugices se shtruar me kalldrem e rrethuar me gardh kurore,eshte imazhi  i pare qe terheq brenda lashtesise shekullore, e prezantuar brenda muzeut „Etno Kastroti“ ne Isniq. Ndersa, te dera e drunjte e oborrit te muzeut me mbi  400 eksponate,  80 vjecarja Vase Januzaj ne veshjen kombtare prane vekut eshte mireardhja me e mire dhe deshmi, se tradita ne kete familje eshte ruajtur me dashuri deri ne ditt tona:

Vase Januzaj (majtas)nuk hoqi kurre veshjen kombtare


„Une teshat e katundit s´i kam hjek as nuk i hjeki deri t´bi n´vorr. Gjithmone i kam mbajt edhe n´Shipni kur na kane ndjek une jam shku me tesha t´katundit. Kur m´asht djeg shpia me sende e me krejt, djali e reja m´i kane ble tjerat. u kane djeg sendet me gjithe shpi, m´i kane ble djali e reja tjerat. Kam punu me vek e me dore e me gjithcka. Vallahi hala tash punoj kapak se s´muj rri.„.

Sepata nga guri i zi-Eksponat mijeravjecar  

Ne cdo hap brenda ketij oborri, nje hap prapa ne kohe. Cdo ekspsonat, nje rrefim ne vete per menyren e jetes se gjysherve, duke mbjell ne secilin nje ndjenje te vecante.  Dhe te gjitha bashke, deshmi e dashurise se Miftar Januzajt nga Isniqi ndaj tradicionales dhe perkushtimit 20 vjecar per grumbullimin e antikiteteve t ndryshme ne menyre vullnetare.

„Une kte e kam pasion mbledhjen e eksponateve antike me te cilen merrem qe 20 vjet. Ketu gershetohen kultura te popujve te ndryshem te botes se ka eksponate prej Italise, Arabise, Iranit“, Ekpsonati me i vjeter,  qetash ekspertet qe e konstatuan eshte 5-6000 vjecar. Ky eshte  sepata nga guri i zi,qe para 20 vitesh  ka gjet vajza ime Shqiponja ne Bistricen e Decanit dhe ajo me ka inspiruar qe te merem me grumbullimin e tyre,“ thote z. Januzaj, ndersa radhitja e eksponateve tregon se sa iu ka kushtuar atyre kohe kujdes e dashuri.

Miftar Januzaj prezantoneksponatin mijwvjecar


„Nuk ka qene e lehte me nje page 200 eurosh, me kater student t´i blesh eksponatet. Por, bahkepunimi me qytetaret me ka ndihmuar shume, meqe m´i kane dhuru shumicen nga shume fshatra si,nga: Lluka, Belegu ,Lloqani etj. Dhe po mos t´ishin ato nuk kisha mujt me e arrit kete sepse ata i kane ruajt ne menyre fanatike, duke pas parasysh se gjate lfutes i kane djeg dhe shumicen i kam gjet  neper germadha ne menyre  vullnetare. Prandaj, apeloj tek institucoonet komunale dhe ato qendrore per nje objekt qe ta bej ruajtjen dhe konservimin e eksponateve, te cilat pa objekt adekuat do te shkaterrohen. Dhe besoj vertet se do ta gjej perkrahjen. Sepse, jo vetem Decani por edhe Kosova do te mburren. Sepse, turistet e huaj nuk duan rruge te asfaltuara e pallat, por origjinalen. Ate cka ti ke qene dhe me cka prezantohesh „,shton z.Januzaj .

Nje cast  jete e paraardhesve  

Nje hapesire me qilim, postarki e tangar me prush dhe burrat ne tirq rreth e rrotull tij jane pasqyre e denje e odave tradicionale. Zeri i malsorit Rrahman Lajci, sjell emocionin e ndejave te lashta edhe ne troje te tjera mbarekombtare. Ndersa, vajza e nuse ne veshje kombtare sherbejne dreken tradicionale me buke misernike e qumesht ne korita, luge druri e sini, perderisa ne hyrje te oborrit te tjerat vallzojne me tingujt e defit: nje karakteristike tjeter  kjo e dasmave tradicionale. Eksponatet e prezantuara sot para publikut jane t larmishme, qe nga koha e Neolitit e deri te armatimi i perdorur per clirimin e Kosoves me 98-99. Perderisa artefaktet nga druri e guri te latuara nga mjeshtrit apo nga vet natyra, jane eksponate qe kerkojne trajtim te eksperteve, thote per Radio-Kosoven historiani Avdyl Hoxha, drejtor i Institutit Rajonal per Ruajtjen dhe Mbrotjen e Monumenteve Kulturore ne Peje.

„Kjo ekspozite familajre dhe personale eshte nje iniciativee shume e qelluar e cila ndikon ne vetdijesimin e tere banoreve te Decnait. Ka periudha te ndryshme historike, te cilat mbledhesi I tyre nuk ka mundur t´I kualifikoje meqe eshte dashamir por nuk eshte ekspert I fushes. Prandaj pritet nje dore e ekpertit, ndersa per ekte duhet perkudjesur insititucionet lokale dhe qendrore qe t´i krijojne kushte te pershtashme qe kjo begati e  madhe te sistemohet ne nje vend dhe te ekspozohet. Mirepo qendrueshmeria e saj, mirembajajta duhet te organizoht edhe ne ndonje projekt tjeter, si p.sh.,ushqimi tradiconal, vizita e monumenteve,etj.  Rendesi ka qe populli shqiptar e vecnaerisht ne komunen e Decanit, eshte ngrit vetedia qe ato artefakte qe jane neper familje te ndryshme te grumbullohen, t´i dorezohen ketij personi apo dikujt tjeter per me mujt me arrit nje sukses me te madh“.

Komuna premton mbeshtetjen e vet

Kryetari i komunes Rasim  Selmanaj vlereson lart iniciativen e qytetarit Miftar Januzaj, duke premtuar mbeshtetje financiare qofte nga komuna  qofte ne kerkim te  fondeve ne ministrine perkatese.

 „Une falenderoj Miftar Januzaj i cili ka qene i perkushtuar qe realisht edhe me u mbeldh dhe me i rujt keto aspekte te kultures sone. Ne duhet te vendosim per evndin ku do te ruheshin keto vlera, ekspertet me i sistemu se cilave periudha iu takojne e mandej dhe Ministria e Kultures por edhe komuna dhe shteti jane te obliguar te kujdesen per to”, tha kryetari Selmanaj, duke premtuar mbeshtetjen e komunes.

Kryetari Selmanaj premton mbwshtetje


“Po, do ta ndihmojme edhe ne aspektin e mjeteve financiare si komune por dhe per te marr fonde ne Ministrine e Kultures dhe personat kompetent te Ministrise se Kultures qe kur te vine ata me e pa  cfare vlerash jane te ruajtura ketu dhe bashkarisht t´ia japim mundesine qe te punojme dicka konkretisht“.

Preferohet zgjidhje e qendrueshme 

Perderisa, zevendesdrejtori i Muzeut te Kosoves, Skender Boshtrakaj ne vend te te priturave te medha nga institucionet, do t´i sugjeronte kesaj familjeje nje zgjidhje me te qendrueshme:


„Ne rend te par duhet cmuar entuziazmi i Miftar Jonuzajt per mbeldhejne e  eksponateve te ndryshme,artefakteve etj me mundesite e tij dhe I ka prezantu. Gjithsesi, ky koleksion  do nje ekspertize, nje trajtim te profesionisteve edhe ne kuptimin  e dhenjes poashtu te nje keshille se si duhen prezantuar ato pas seleksionimit.kjo nuk eshte dicka e re qe ka ndoh ne bote. Por, poenta eshte qe iniciativa mbesin mjaft te izoluara edhe pas inaugurimit mbesin te vetmuara. Une nuk kisha dashte qe ky entuziazm me perfundu me kete inaugurim, pa pretneduar qe ky eshte nje muze I mirefillte.  Por, megjithate eshte nje shpi me nje oborr qe ka shume eksponate dhe ketij njeriu dhe ketij vendi i duhet nje ndihme”, thote zv/drejtori Boshtrakaj, per te shtuar se:

Nw inaugurimin e muzeut ,,Etno Kastrioti’’ 


“Ajo qe m´duket shume e rendesishme eshte qe  kete  projekt te mund ta lidhim me nje koncept tjeter gjysme biznesor apo  biznes te plote te nje minirestorani me ushqim tradicional. D.m.th. kjo kish pas me funksionu dhe me pas qendrueshmeri. Por, nuk pres qe tash  instituconet te shprehin interesim te qesin buxhet dhe kjo e pritur nuk duhet me u ushqy,sepse as nuk ekzistojne mjete ne ate mase dhe kjo nuk duhet te jete qasja. Por me e lidh ne njefare menyre me biznesin dhe promovimin e  tradites, por assei me pretendu me u lidh ne qafe te shtetit, sepse nuk mund te  jete e qendrueshme“.

Muzeu ,,Etno Kastrioti’’, ne Isniq te Decanit qe nga e shtuna eshte i hapur per vizitoret,te cilet nepermjet 400 eksponateve do te mund te rrugetojne neper periudha te ndryshme te historise.

Tribunali I Hages liron Ramush Haradinajn me bashkeluftetarw

Me flamurin kombtar ne vrap drejt Vlores

29 nentor 2012, Radio Kosova & Bluw Sky, Gjykata Nderkombtare e Hages e liroi nga te gjitha akuzat per krime lufte ish komandantin e Zones Operative per Dukagjin dhe ish kryeministrin e Kosoves Ramush Haradinajn me bashkeluftetaret e tij. Kthimi i tij ne vendlindje te nesermen e 100 vjetorit te pavaresise se Shqiperise, gezimin e kesaj feste gjithkombtare e shumefishoi.

Qytetaret e Decanit te mbledhur para video projektorit ne qender te Decanit dhe gllogjanasit te mbledhur koke me koke ne kullen e Kompleksit Memorial „Dehmoret e Kombit“, ne Gllogjan, priten nen ethe vendimin perfundimtar te Tribunalit te Hages per bashkevendesin e tyre Ramush Haradinajn dhe bashkeluftetaret e tij.

„Vallahi per momentin jemi n´ankth. Vec  besojme se qind per qind do te kemi lajm te gezueshem“, thote Jakup Hamzaj, te cilit vatra e ndezur nuk ia largon etheet e emocionit te pritjes se vendimit te Tribunalit te Hages.

Gllogjanasit presin para ekranit vendimin per Ramushin

„Presim sa ma shpejt  lajmin e gezueshem per lirimin e tij se Ramushi eshte legjende e gjalle e kombit shqiptar“, shton Sadri Malaj ,nje gllogjanas tjeter i cili rrrethuar nga bashkefshataret e tij ne katin perdhese te kulles me sy ne ekran po presin vendimin e GJND-se. 

“Ndjehem shume i emocionuar dhe I stresuar ne keto momente,  teksa po shikojme gjykimin e  Ramushit dhe po presim vendimin perfundimtar“, shton Zeqe Malaj, fjalen e te cilit nderpresin brohorimat e gllogjanasve qe perzihen me zerin nga ekrani qe kumotn lajmin per lirimin e Ramushit.

Ramushi lirohet nga te gjitha akuzat 

„Ramush Haradinaj u shpall i pafajshem! Tribunali  i Hages liroi nga te gjitha akuzat Ramushin dhe bashkeluftetaret e tij.Ky eshte gezim i madh ne Gllogjan. Urime Gllogjan! Urime Kosove! Urime shqiptar kudo qe jeni!”, shton Zeqe Malaj I emocionuar duke u terhequr anash per te fshehur lotet e gezimit qe I buluan ne sy.

„Po ndjehem fort I gezuar. Dha Zoti drejtesia edhe pafajsia e tij na shperbleu, jo si Gllogjan por tane Kosoven dhe gjithe shqitparine, sepse dol in´drite lufta e lavdishme e Ushtrise Clirimtare t´Kosoves e cila ka qene e drejt dhe ne mbrojtje te popullit shqiptar te shtypur e persekutuar me vite te tera nga regjimi serb“, shton Jakup Hamzaj me syte e perlotur.

Lote gezimi dhe fytyra te bzeqeshura ka gjithandej, sepse pritja shumejvecare dhe durimi u shperblyen ne menyren me te mire. Por gezimi me i madh i takon familjes Haradinaj, te cilet po prisnin pezull vendimin e GJND-se per te birin, Ramushin. 

Luani,i biri i Heroit Kombtar
 Shkelzen Haradinaj

“Gezimi s´ka kufi. Shkoi fort gjate por…Perfundimi  erdh I mire edhe gjithcka u kry“, thote b.Ilmi.

Ndersa, Luani 14 vjecar, djali I heroit te kombit Shkelzen Haradinaj I cili mban me krenari emrin e axhes-hero. ,

“Eshte nje feste e madhe, jo vetem per ne por per gjithe shqiptareine sepse kjo don te thote se Ushtria Clirimtare e Kosoves ka bere nje lufte te paster dhe te drejt per mbrojtjen e popullit dhe te pragut te shtepise“,thote Luani, i cili u burrerua para kohe.

Se pas nje maratoni shumevjecar gjykimesh e rigjykimesh ne Tribunalin Nderkombtar te Hages, me ne fund pastertia  e luftes per liri triumfoi, jane komentet me te shpeshta edhe jashte mureve te Kulles se Haradinajve. Prandaj ne Gllogjan gezimi eshte i papershkrueshem. Krismat e fishekzjarreve, kenget e vallet gershetohen me urimet e vazhdueshme, ndersa festen e djeshme te 100 vjetorit te pavaresise se Shqiperise lirimi i Ramushit e ben te dyfishte. Sepse, thote Avdyl Mushkolaj kryetar i Shoqatave te Veteraneve te Luftes per Dukagjin:

Lufta ne mbrojtje te popullit tend ka gjithmone bekimin e Zotit. Pastertia e luftes sone sot triumfoi edhe nje here dhe ne jemi shume te gezuarpse Ramushi po kthehet midis nesh. Urime shqiptareve kudo qe jane festat e nentorit dhe lirimi i komandantit Ramush Haradinajt me bashkeluftetare“.


Haradinajt: “Pastertia e luftes triumfoi”

Vallet e dollite brenda kulles vazhdojne, sepse Kulla e Haradinajve vazhdon te jete e hapur per te gjithe ata qe vine te ndajne gezimin bashke. Musa Ibrahimi  nga Gjakova, festen e qytetit te tij po e vazhdon ne kete kullre.

B.Ilmi i hapur per pritjet e thirrjet e qytetareve

 “Ne Gjakove festa vazhdon dhe komuna e ka oganizuar pritjen e ketij lajmi ne menyre fenomenale. Ndersa une erdha ketu se lirimi i Ramushit ma s´pari duhet te kremtohet ne kulle. Kam emocione te vecanta per lirimin e komandantit dhe per ne edhe sot vazhdon festa e 28 nentorit, sepse dite ma t´lumtur nuk ka n´kto troje!”, thote z.Ibrahimi. 

Ne oret e pasdites te gjithe bashke u nisen ne kolona per ne Aeroportin Nderkombtar “Adem Jashari”, per t´i dal perpara liderit Ramush Haradinaj i cili po rikthehet edhe nje here triumfues si vet lufta e tij dhe e trimave te lirise.

Ndersa, rikthimi i ish kryeministrit ne Gllogjanin e tij u prit ne menyre madheshtore edhe ne viziten e tij te pare pas lirimit nga Gjykata Nderkombtare e Hages.

Ne Decan festa vazhdon…

Per Gllogjanin dhe Decanin, hisja e madhe e te cilit dihet ne luften per lirine e popullit dhe ne shtetndertimin e Kosoves, festa e 28 nentorit ishte edhe feste e pritjes per ardhjen e Ramushit. Prandaj, kryetari i komunes Rasim Selmanaj me stafin e tij, perfaqesues 

Valle per Ramushin-(Nga e majta)Hana Berisha, 
Zeqe Malaj dhe Teuta Haxhiu,deputete e parlamentit

 shoqatash te dala nga lufta dhe qytetare te shumte filluan te kremten me homazhe te varrezat e deshmoreve. Ata vazhduan viziten ne familjen Haradinaj, e cila priste kthimin e ish komandantit e Zones Operative te Dukagjinit dhe ish kryministrit te Kosoves Ramush Haradinajt nga Gjykata Nderkomtbar e Hages ku mbrojti me vite e luftes se Ushtrise Clirimtare te Kosoves atehere kur dhuna e poshterimi nga regjimi serb kishin arritur kulmin. Bindja e qytetareve per pafajesine e Ramushit tashme ishte vertetuar dhe lirimin e tij nga Tribunali i Hages e prisnin me flamuj ne cdo dritare, ndersa ne hyrje te rruges panot me mbishkrimin: „Ramushi po vjen“! Andaj, ata nga ane e anes ishin tubuar ta prisnin prijesin e luftes ne Gllogjanin e tij;aty ku shpertheu lufta frontale ne Dukagjin. Kthimin ne familjen e tij, e cila u be baze e rëndësishme e UÇK-së dhe embleme e Rrafshit te Dukagjinit. Ndersa, per kryetarin Selmanaj, pas nentorit te Gjergj Kastriotit dhe te Ismail Qemalit, nentori i trete do te mbetet nentori i lirimit te Ramush Haradinajt dhe kthimit te tij ne krye te institucioneve te Republikes se Kosoves, prej nga u terhoq me 2008 per te mbrojtur per te dyten here vlerat e ushtrise clirimtare ne Gjykaten Nderkombtare per Krime Lufte,ne Hage.  

Pritje madheshtore ne fshatin e lindjes

Ardhja e ish kryeministrit te Kosoves Ramush Haradinaj ne fshatin e lindjes i percjellur nga avokati i tij Ben Emerson, filloi me homayhe te varrezat e  deshmoreve te kombit, per t´iu drejtuar me nje fjale rasti mases nga komunat e Rajonit te Pejes dhe me gjere. 

Mushkolaj me Haradinajn ne kulle(Foto Mergim Z.)


„Si shtet dhe si shoqeri  e re ne kemi defekte. Por pajtimi te jetosh me to eshte gabim. Deshira ime eshte te ndihmoj te gjithe dhe Kosoven te drejtojme bashkarisht ne menyre qe demokracia jone te jete me e mire, me e qendrueshme ,me e drejt dhe me e vertet per te gjithe. Ndersa, shteti yne te fitoj peshen dhe vendin qe ka ne rajon e me gjere. Nuk duam te shkojme kah humbjet e vendit, por   duam te fillojme te punojme qe t´i sjellim vendit suksese dhe fitore“,tha nder te tjera z.Haradinaj i cili shtoi se:

„Do te punojme bashkarisht ne menyre qe demokracia jone te jete me e mire per te gjithe dhe shteti yne te fitoj peshen dhe vendin qe ka ne rajon e me gjere. Ndersa, ne vend se t´ia zeme vetes rrugen me pakicat, nepermjet tyre do te krijojme lidhje, perspektive dhe ura per te ec perpara“.

Selmanaj:”Avokati Emerson-Hero I mbrojtjes se vlerave te luftes se UCK-se”
Avokati Emerson ne Gllogjan u prit krahehapur

Sot eshte  dite feste. Por para se tw kremtojme, duhet te nderojme per nje cast ata qe dhane jeten e tyre per nje Kosove te lire, pa harruar edhe ata qe i mbijetuan luftes per liri, tha ne fillim te fjales avokati i z.Haradinaj, Ben Emerson:

Karla del Ponte e vodhi Ramushin nga ju para tete vjetesh. Ndersa, ju nuk e keni idene se c´privilegj eshte ta kthejme ate juve serish! Britania gjithmone ka qendruar prane popullit te Kosoves. Ndersa, ne biseden e sotme me Londren m´u tha se ata po presin te bashkpunojne me kryeministrin e ardhshem te Kosoves se re dhe te pavarur“. 

Kryetari i komunes Rasim Selmanaj, avokatin Emerson e quajti  “hero te mbrojtjes se vlerave te Ushtrise Clirimtare te Kosoves dhe ia ndau dekoraten e heroit tw kombit „Shkelzen Haradinaj“, duke paralajmeruar shpalljen e tij „Qytetar Nderi“ te komunes se Decanit.

Gllogjani:”Ramushi po vjen”


26 nwntor 2012, Radio Kosova, 100 vjetori I pavaresise se shtetit shqiptar ne Gllogjan po pritet nen ethet e pritjes se vendimit te Tribunalit te Hages per krime lufte per ish komandantin e Zones Operative te Dukagjinit dhe ish kryminitrin e Kosoves Ramush Haradinajn dhe bashkeluftetareve te tij.


Nentor ne Gllogjan. 100 vjetori i pavaresise se Shqiperise, ne prag. Prandaj, flamujt kombtar neper rruge,dyqane e ballkone valojne qe tani, si para nje shekulli kur Ismail be Qemail e ngriti flamurin ne Vlore. Glogjanasi 80 vjecar, Arif Smajl Qerimaj kete feste  e perjeton si njeren nder ditet me te bukura ne jeten e tij gati nje shekullore.

“Mire migje, mire. Qe 100 vjet kjo dite asht e shenjt per krejt shqitpart kah jane. Kom degju prej historianve qe ky popull  asht ma I vjetri n´Ballkan. Edhe para grekeve jemi kone e e jona o kone deri ne Zare breg deti. Por, me qindra familje shqiptare deri te Molla e Kuqe I kane shperngul serbet e tetane ata shqiptare sot gjenden neper Turqi. S´po hyme te vuajtet…Vec qekjo Evrope e ka nda popullin shqiptar n´pese-gjashte shtete, e Shipnise i mbet trungu pa dege hic. Tash krejt qeky popull kah janw trojet shqiptare e pret 100 vjetorin e Shipnise dite t´madhe e  t´shejt”.

Kosova e Isa Boletinit perkrah Shqiperise se Ismail Qemalit

Kulla e Haradinajve

Por, ne Gllogjan, flamuri me shkaben dykrereshe valon edhe me krenar, sepse ketu u shkrua faqja me e re historise kombtare. Prej ketu clirimtaret dukagjinas u bene nje me trimat e trojeve tjera mbarekombtare dhe si tufa shqiponjash iu pergjigjen kushtrimit te Jasharajve per clirimin e Kosoves se Isa Boletinit, e cila shkeputur nga trungu ame renkoi per nje shekull nen pushtimet barbare. Fale trimerise dhe gjakut te tyre, Kosova e Isa Boletinit, lire dhe e pavarur qendron sot ballhapur perkrah Shqiperise se Ismail be Qemalit, me rrenjet ne gjakun e deshmorve te cilet mbeshtjellur me flamurin kombtar sot prehen ne perjetesi. Dhe prandaj per Jakup Hamzajn, nje banor tjeter i Gllogjanit, kjo eshte feste e dyfishte.               

 “Gllogjani kte 28 nentor edhe kete 100 vjetor te pavaresise se Shqiperise e pret ne nje menyre shume te gezueshme duke e dit cka ka vujt ky popull ne jemi ardhe deri te 100 vjetori I pavaresise se Shqiperise. Por, e dhe 5 vjetori I pavaresise se Kosoves na ben edhe ma t´gezueshem e te lumtur”.

Pervjetoret e dikurshme neper burgje e roberi

Islam mustafaj, kryetar I Shoqates se te Burgosurve Politik ne Decan, sot kujton 6 pervjetoret e pritura neper  burgjet serbe ne Sarajeve dhe ne Zenice. 

„Por, as bashkeqytetaret  mi te Kosoves nuk e kane prit ma mire sepse kemi qene ne nje okupim te thelle. Tani, fale gjakut te derdhur per liri, Kosova qe 4 vite e ka pavaresine edhepse jo e atille cfare e kane dashte ata qe jane ra per Kosoven tone. Por, disa patriote e luftetare te cilet fatbardhsisht jane gjalle, po iu prine proceseve drejt unifikimit te trojeve etnike shqiptare. Sepse, kjo ka qene moto prej Lidhjes se Prizrenit e kendej”.

Islam Mustafaj,ish I burgosur politik


Cmimi I atdhedashurise dhe i simboleve kombtare per shqiptaret gjithmone ishte I larte, i pasuar me persekutim, burgim, rrahje e vrasje…

“Kinse ne 68-ten asht leju flamuri shqiptar. Por, jane ba dasmat e policia e kane kap flamurtarin, ia kane thy flamurin e i kane rreh dasmoret, se kurrfare lirie e flamurit s´o kone as pa  68-tes. Nuk kane leju Serbia…E tash, krejt kush ka mundesi t´shkojne n´Shipni . Vallahi, une jam plak e  n´Gllogjan, me muj me e stolis fshatin me flamuj se tetane kane deshire per kete 100 vjetor t´pavaresise“, thote glogjanasi 81 vjecar  Arif Smajl Qerimaj.      

Gllogjani, rrefim ne vete ne faqet e historise kombtare

Historia e Gllogjanit, fshat rreth 7 kilometra ne juglindje  te Decanit eshte nje rrefim ne vete i cili ka lene gjurme ne faqet e historise. Ai ia fali atdheut bijte me te mire te kombit te cilet iu bene rezistence te vazhdueshme okupatoreve neper periudha te ndryshme historike, thote z.Mustafaj, ish i burgosur politik.

“Roli i Gllogjanit duhet t´permendet  vlen te ceket prej luftes se Pashe Maxharit ku ka marr pjese Xhemajl Haradini, n´luften e Junikut ku forcat serbe kane thane:“Ma e malle Gllogjana s Junika“,  per faktin se Gllogjani s´ka qene shpi e madhe me ia pagu paret hoxhes, por ka dhane mashkuj nder breza“.  

Nder atdhetaret glogjanas me permasa kombtare ishte edhe mësuesi dhe ish-i burgosuri politik Smajl Xhemajl Haradinaj 1943, i cili vdic me 2008 pas nje semundjeje te gjate si pasoje e torturave të përjetuara në burgjet jugosllave. Ndersa,ne vitin 1998-1999, nga gjiri i Gllogjanit dolen trima te tjere te cilet pas vrasjes se Jasharjave iu pregjigjen kushtrimit per liri dhe se bashku me trima tjere te trojeve hqiptare si tufa shqiponjash dolen ne balle te luftes per liri. Ne balle te betejes se Dukagjinit e cila filloi ne Gllogjan ishin dy komandantet heronj Luanin dhe Shkelzen Haradinaj te cilet u flijuan ne altarin e lirise.

Gllogjanasit krenar per rrugetimin e gjate pwr liri

 Ndersa , rrugetimi pergjakshem per liri vazhdoi nga i vellai Ramush Haradinaj i cili si komandant i Zones Opertaive te Dukagjinit nuk u  ndal deri ne clirimin prefundimtar te kosoves.

Ilmi Haradinaj

„Jemi krenar qe beteja ne Dukagjin ka fillu me 24 mars 1998 ku djemte e Gllogjanit, luftetar,  komandant e strateg te luftes se Ushtrise Clirimtar te Kosoves, kane dhene nje kontribut te cmuar dhe mepastaj iu kane bashkangjit djemte ma t´mire te ketyre trevave. E ceka luften e Xhemajl Haradinajt n´kohen e pashe Maxharrit , luftetaret ne Junik, por kemi pas mashkuj edhe deri ne Tivar, vlen te  ceket kurorezimi i gjithe ketyre lufterave e kurorezuar me luftene  UCK-se ku 27 djem te Gllogjanit, duke filluar prej renjes se heroit te Kosoves, gjenral major Luan Haradianjt me 1997  deri ne deshmorin e fundit i cili ra me 6 qershor 1999“, shpjegon z.Mustafaj.

Por, pavaresisht pastertise se luftes se UCK-se dhe qellimit te shenjt per mbrojtjen e pragut nga forcat ushtarako policore serbe,  Ramush Haradinaj edhe me tej i nenshtrohet procesit maratonik ne Gjykate Nderkombtare te Hages per Krime Lufte. Prandaj, nje hije me mjegull ka mbuluar Gllogjanin dhe heshtja mbreteron ne kullen e Haradinajve. Ndersa, 100 vjetori i pavaresise se Shqiperise nder ethet e pritjes se vendimit te GJND-se do t´jete nje emocion i perzier per kete prind te madh i cili iu qendroi me dinjitet goditjeve te njepasnjeshme ne emer te lirise se popullit dhe te vendit te tij, do t´jete nje emocion i perzier.

“Paj, ky asht nje rast prekes…Por me siguri do t´bahet mire qysh e shohim,edhepse me besu krejt s´po mundemi vec…Do t´bahet mire!“

Gati per festen e shumefishte

Perderisa, gllogjanasit e Ramushit tashme jane gati per festen e shumfishte.

Gllogjanasi Jakup Hamzaj

 “Gllogjanisit 100 vjetorin e pavaresise se Shqiperise e presin ne Gllogjan, duke e prit 29 nentorin e lirimit te komandantit Ramush Haradinaj t´na kthehet ne fshat. Dhe, jo vetem Gllogjani por te gjitha trojet shqiptare do t´i gezohen lirimit te Ramushit dhe me siguri do t´behen organizime, tubime, ceremoni per kthimin e tij“, thote gllogjanasi Jakup Hamzaj. 

„Per 28 nentor, meqense nuk jam fort i deshirueshem per asnje lider politik do t´jem ne Gllogjanin heroik te stolisur me flamuj kombtar dhe duke pritur qe me ne fund drejtesia nderkombtare ne Hage ta liroje komandanitn, strategun e Ushtrise Clirimtare te Kosoves, liderin e AAK-se  Ramush Haradinajn dhe bashkelufttaret e tij,per te vazhduar festen tone“, shton bashkefshatari  Islam Mustafaj.

Qytetaret besojne ne pafajesine e Ramushit

Por,  se nga beteja per te deshmuar pastertine e luftes se UCK-se, Ramushi do te kthehet faqebardhe, besojne edhe qytetaret e tjere dhe festa e flamurit dhe e pavaresise do t´vazhdoje edhe me 29 nentor ne gjithe komunen e Decanit, thote kryetari I komunes Rasim Selmanaj.

Kryetari Selmanaj

“Si komune po pergatitemi per me e festu 100 vjetorin e shtetit shqiptar si feste githkombtare. Prandaj,  me 12-te tetor sollem shtatoren e Isa Boletinit ne Isniq  e cila u pasua me  shpalljen e kryeministrit Berisha  Qytetar Nderi, ndersa me 26 nentor do te ftohen familjaret  e deshmoreve, martireve, te zhdukurve dhe periudhave te ndryshme, familjaret e te cileve do t´i dekorojme me titullin e sapothemeluar „100 vjet shtet“. Mirepo ne po pergatitemi edhe per 29 nntorin, diten kur do t´shpallet pafajsia e ish komanantit te Ushtrise Clirimtare te Kosoves per Dukagjin, Ramush Haradinajt. Pra, festa do t´vazhdoje, meqe Ramushi ka me u kthy aty ku e ka nis luften, ne Gllogjan dh ne krye te institucioneve, poashtu“.

Nje emocion i tille si te kryetari Selmanaj, gllogjanas dhe ish i burgosur politik vazhdon te reflektoje ne cdo deklarate te glogjanasve,  ndersa mundesise per nje vendim ndryshe ata nuk i lene vend. 

 „S´ka shance me ndodh e kunderta dhe ne vec po pergatitemi per feste. Sic e shihni, ngjarjet po lidhen. Ramushi po vjen, por po vjen bashke me 100 vjetorin e pavaresise. Gjithsesi, kjo nuk eshte per cfare luftuan dhe rane deshmoret tane. Prandaj, duhet pune, angazhim dhe hapa konkret qe t´ecim drejt bashkimit kombtar“. 

Gllogjanasit:“Shpallja e Remushit fajtor, e papranueshme“ 

Dhe per ata qe besosjne ne pafajsine e Ramushit, shpallja e tij fajtor nga Gjykata Nderkombtare e Hages do t´ishte e papranueshme, thote Jakup Hamzaj:

Kompleksi memorial ne Gllogjan

 “Nuk do t´mendojme ne ate vendim,se ai vendim tjeter eshte nje shok jo vetem per gllogjanin por per gjith ekombin shtipar. Do t´jete nje grusht qe nuk  pret. ssynimi I kesaj gjenreate te re, pa marre parasysh cka ka dhane gjate luftes aty ku u permdn lufta  pashe maxcharrit, edera e xhemajl haradinit duk u ballafaqu me lufterat, luft pa sluft duk mos  cnu kurr t drjtn  popullit tjtr vc tuj lufut pr t drjtat  vdnit dh t kombit htiar. Ajo dhasht Zoti te mos ndodh, por nese ndo heht enje gruht oer gjith epopujt  trevava shtiapre kudo qe jetojne”.

Arif smajl qerimaj, 81 vjecar beson se ai edhe deri me tani eshte mbajtur padrejtsisht dhe i gjithe procesi kunder Ramushit eshte i montuar. 

„Oj bijw, montimet jone kone prej Serbie besa edhe ngapak prej  shqipfolsave se ajo familje e ka dhane kontributin me shekuj e mos  me pas qene Ramush Haradini, sikur asht e ndame Mitrovica sot ish e dame edhe Peja. Vec ishalla tash na vjen e ka me I dhane ma teper se cdo kryeminister e edhe 50 vjet ma t´mire se Ramushin s´kem me pas. Se Ramushi asht edhe atdhetar,edhe guximtar. Ai asht mundu pre kete toke e per gjakun e deshmoreve, se populli shqiptar kurre nuk I kemi zapu kujt toke vec tuj na shty e tuj na shty, na mblodhen nje qark t´vogel e o dasht me u vetmbrojt,se populli shqiptar kurre s´o kon agresor kunder kurrkujt!“  

Koha qe Evropa t´ia kthej borxhin Kosoves

Perderisa, per Islam Mustafajn, eshte koha qe Evropa te permiresoje gabimin e saj kur qe nga copetimi I tokave shqiptare,popujt renkojne te ndare ne 6 shtete.

Varrezat e deshmoreve ne Gllogjan

„Nese hpallet fajtor…Nuk shpallet fajtor sepse fundja,  t´ish ba lufta n´Pashallekun e Beogradit  deri ne Nish, Prokuplje, Leskovc e Vranje, ato jan troje etnike shqiptare te cilat renkojne se s´jemi kone te zott kurr ne jete me ua marr nje centimeter kujt,vec  kemi ba luftra terheqese e mbrojtesse. Prandaj, ne fund besoj se Evropa, shtriga plake do ta kuptoj se  ka ba gabim nje shekull perpara dhe do ta permiresoj. Dhe mesazhi im I vetem eshte: 

„Evrope, kthena borxhin…!“

Kjo ofshame sikur del edhe nga varrezat e Kompleksit Memorial “Deshmoret e Kombit” ne Gllogjan, ku prehen eshtrat e qindra deshmoreve te te gjitha trojeve mbareshqiptare te cilet rane ne mbrojtje te Kosoves dhe popullit te saj nga shfarosja qe i kercenohej nga maqineria vrastare e nje pushtuesi te eger qe s´mban mend historia shqiptare…

Dukagjini-preher i pleqerimit ne oda

16 qershor 2012, Radio Kosova, Kulla e Marka Gjonit ne Malesine e Tropojes dhe Kulla e Brahim Hoxhes ne Junik, jane kullat te cilat sherbejne si gjykata tradicionale ku ndahet drejtesia. Ne Kullen e Brahim Hoxhes kjo tradite percillet brez pas brezi dhe vendimet qe dalin nga ajo nuk vehen ne pikepyetje. 


“Oda e Junikut”, kulla me e lashte ne Junik dhe nder me e lashtat ne Rrafshin e Dukagjinit e ndertuar ne fund te shekullit 17-te nuk njihet vetem si seli e hartimit te 14-te vendimeve te cilat cuan ne shperthimin e kgryengritjes shqiptare dhe shpalljen e pavaresise se Shqiperise me 1912-te.  Ne Kullen e Brahim Hoxhes u vazhdua e pakeputur tradita e  pleqerise se odave dhe edhe sot e kesaj dite vazhdon te luaje rolin e nje gjykate tradiconale, vendimet e dala prej se ciles nuk u vune ne pikepyetje asnjehere. Mr.Sc.Avdyl Hoxha, eshte pasardhes i denje i  kesaj familjeje dukagjinase, i cili shkoi hapave te paraardhesve te tij.

“Meqense Oda e Junikut eshte qe nga kohe Leke Dukagjinit, eshte vendos qe perfaqesuesi i kesaj kulle te jete edhe kryeplak i cili pleqnon pleqte.  D.m.th. nuk kane thene me Kulla e Imer Hoxhes, Brahim Hoshes apo sot, Kulla e Avdyl Hoxhes, por kane thane Oda e Junikut,kur se kryeplak ka qene plaku i familjes Hoxha qe o mar me Kanunin e  Lekes. Kjo familje eshte e vetmja ne Kosove se bashku me familjen e Marka Gjonit e Uroshit ne Malesi, te cilet jane kryepleq per trevat shqiptare:i pari per Kosove e i dyti per Shqiperi. Kurse, pleq ka”,shpjegon z.Hoxha.

Hoxha,kryeplaku i Kosovws

Pasardhesi i Odes se Junikut-Kryeplak i Kosoves

Oda e Junikut” ka poseduar nje vule me mbishkrimin “Kanuni i Leke Dukagjinit-Oda e Junikut”.Me kete vule te njohur ne kohen e Turqise me emrin “myhyr” jane vulosur vendimet e dala nga kjo ode,shpjegon z.Hoxha, kryeplak odash si paraardhesit e tij. 

“Ndersa, kjo vule nuk eshte vula e Kuvendit te Junikut, por eshte vula e Odes se Junikut. Me ardhjen e  partizaneve ne vitin 1944, ne dhjetor, gjyshes sime apo gruas se Avdyl Hoxhes iu kane marr nga gjini vula edhe disa dokumente te tjera nga ana e partise komuniste. Kurse, me 8 janar, gjyshin  se bashku me 11 veta, pari te Junikut, i kane ekzeutu ne burgun e Gjakoves, ne Rrugen e Serbve. Pra, gjyshi eshte ekzekutu pa vendim. Eshte mbyt me ane te qekiqit apo te kazmes dhe nuk ia dime as varrin. Ne disa dokumente qe i kam gjet thuhet se,  i kane marr ashtu te zhveshun dhe i kane cu deri afer lumit Llukavc, se  bashku me dy te tjere i kane qit ne grope te gjalle dhe i kane mbyt duke zhduk gjurmet e krimit. Pra, fjala eshte per komunistet, me  8 janar 1945, ne ate kohe kur Juniku ka bere lufte kunder partizaneve. “Ngujimi i Junikut”njihet ne histori, ne krye me plakune e  Junikut Ali Bajraktarin dhe Deme Ali Pozhari”, shpjegon z.Hoxha, pasardhes i kesaj familjeje.

Oda e Junikut vazhdon traditen e gjykates tradicionale ne  baze te Kanunit Sofija, e ema e z.Hoxha, sot 85 vjecare, me gjithe moshen e  shtyre i mban te kthjellta kujtimet qekur u be nuse ne kete kulle,ne te cilen i lindi dhe i rriti 6 femije. 

Sofije Hoxha ne kulle u be nuse e nene

“Une jam ba nuse n´kete kulle edhe i kam ba 6 femije. Kur hini partizani ma moren vjehrrin e ma vrane n´Gjakove e i gjujten n´Llukavc. As s´kemi pas t´Pame, as s´kemi ba varrim,as sot s´ia  dime ashtin as varrin vjehrrit tem. E  kush o kone Avdyl Hoxha…”, rrefen lokja Sofije, e cila djalin e saj te pare e perteriu emrin e te vjehrrit Avydyl Hoxhes,kryeplakut te Odes se Junikut.

“Po,ne emer te vjehrrit e kam perteri djalin. Edhe ai ka da pleqni, ka pajtu gjaqe, ka pajtu ngaterresa, o kone islihati, tash o ba djali jem po dan plqeni, po shkon udhes se babes dhe te babgjyshit”.

Ne Oden e Junikut u hartuan 14 vendimet  e pavaresise se Shqiperise

I biri i kesaj familjeje, Avdyl hoxha,sot  flet per kullen e paraardheit Brahim Hoxha me fakte hisotrike, si historian dhe drejtor i Inituciit rajonal per  ruajjen dhe mbrojtjen e monumenteve kutlruroe. 

“Ne oden tone, ne Oden e Junikut kane qene kryesia e levizjes  ku jane alanizu vendimet e Kuvendit te Junikut, me 1912-te-thotw historiani Hoxha. Te gjitha kuvendet kombtare si Llapushnik, Llaushe, kane ardhe ne perfundim qe ne Junik te mbahet kuvendi i pergjithshem ne nivel kombtar. Ne kete kulle jane shkrue te 14-te vendimet dhe Hasan Prishtina i ka marr, meqe ketu nuk kane mujt me hy 250 delegat. Prandaj, kuvendi eshte mbajt te Verrat e Gjocajve ku eshte vene edhe pllaka, eshte pre nje verr ne trungun e te cilit ka hyp Hasan Prishtina dhe i ka lexu te 14-te vendimet. Prej Kuvendit te Junikut nuk ka pas kuvend tjeter ne trevat shqiptare. Pra,menjehere pas Kuvendit te Junikut vjen kryengritja shqiptare me 1912 kur eshte bere clirimi i Shkupit dhe pastaj, Kuvendi i Vlores”.

 Kulla e Brahim Hoxhes eshte shnderruar ne muze


Kulla e Hoxhajve me vlere te shumefishte historike dhe kulturore

Edhe Kulla e Hoxhajve, me nje vlere te pamohueshme arkitekturore si dhe me nje rendesi historike si adminsitrate gjyqsore apo implementuese e Kanunit, ne luften e fundit u dogj nga forcat serbe s ebahsku me gjithe dokumentacionin brenda saj. Kete  perjtoi me dhimbje edhe lokja Sofije, e cila brenda kesaj kulle ruante kujtimet e gjithe jetes gati njeshekullore.

“Pooo, e kane djeg ..Ma s´mrami kur kane dashte me u largu prej Juniku, serbet ia kane shti flaken kulles. Une nuk e kam dit deri vone, vec kur i kane kallxu qikes. Kur m´tha u ndjeva keq boll e m´u dhimbit boll!”

Por, me fillimin e restuarimit te kullave ne Rrafshin e Dukagjinit, nga organizata suedeze Trashegimia Kulturore pa Kufi”(CHEB), Kulla e Hoxhajve u radhit nder pese kullat e para per restaurim ne Dukagjin, krahas nje kulle ne Decan, nje ne Peje dhe dy te tjerave ne Isniq. Sepse, rendesise se kesaj kulle i jane te vetdihem opinioni i gjere dhe lokja hekullore krenohet me te. 

“Se kjo asht kulle historike. M´ka punu vjehrri pleqnar, m´ka punu burri pleqnar e tashti djali po m´ shkon hapave te tyne, se historise nuk i humb emri kurre. Edhe me u cu krejt bota nuk shlyhet hitoria!”

Dashuria per trashegimine mbillet edhe ne brezat e rinj

Dhe kjo dashuri ndaj trashegimise kulturore dhe shpirtrore eshte bartur edhe ne brezat e rinj te kesaj familjeje. Shqiponja Logjaj,nga Peja, mbese e kesaj familjeje thote se: 

“Une jam shume mire e informuar rreth veprimtarise se gjyshit tim dhe ndjehem krenare per te gjitha. Me mbetet merak vetem pse nuk e kam njoft, meqe une kam ardhe ne jete kur ai ai kishte ikur tashme… Ndersa, per trashegimin jam edhe me mire e informaur duke iu falenderuar dajes sim, historian. Dhe, edhepse te kulla e dajes vi per vizita te shkurtra, ketu vi me shume deshire, jam tejet e lidhur me te dhe ndjehem mjaft mire”.

Shqiponja,mbese e kesaj familjeje e do veshjen kombtare

Si  studente per dizajn dhe mode, Shqiponjes i ka ndihmuar shume kjo lidhje me trashegimine e paraardhesve te saj, artin e se ciles e gersheton ngusht me bashkekohoren. 

“Sidomos detajet e viteve te kaluara po perdoren shume dhe jane shume te kerkuara dhe une i palikoj shume. Ndersa,  porosia ime per gjithe brezin tim eshte qe t´ia dine vleren dhe ta ruajne trashegimine. Gjithe cfare eshte e vjeter eshte dicka qe i perfaqson nga gjyshi e nga babai dhe kane vlere shume  te madhe, keshtu qe, le t´i ruajne me fanatizem”.

Oda e Junikut eshte nder odat me te vjetra te Rrafshit te Dukagjinit, ne te cilen edhe sot e kesaj dite vazhdon tradita e pleqrimit ne baze te Kanunit te Leke Dukagjinit.