Date Archives June 2012

Presidenti Topi ne Gllogjan

Presidenti Topi mirepritet nga Ilmi Haradinaj

30 qershor 2012, Radio Kosova, Presidenti i Republikes se Shiperise Bamir Topi, pas vizites ne familjen Rugova dhe ne familjen Jasharaj, vizitoi edhe familjen Haradinaj ne Gllogjan, ku beri homazhe dhe vuri kurora lulesh mbi varret e deshmoreve qe prehen ne Kompleksin Memorial “Deshmoret e Kombit”.

Eshte vizite e trete ne Kosove si president i Shiperise. Por, ndonese emocionet kane qene te jashtezakonshme, asnjera nuk i ngjajne njera-tjetres dhe vizita ne familjen Haradinaj do te mbetet ne memorjen time si qytetar e si president, tha presidenit i Shqiperise Bamir Topi, i cili se bashku me delegaconin e tij viziten ne Gllogjan e filloi me homazhe te varrezat e deshmoreve ne Kompleksin Memorial:

 “Ne viziten e pare kam ardhe para se Kosova te shpallej e pavarur. Viziten e dyte e kam bere kur Kosova sihte shpallur shtet i lire dhe i pavarur. Dhe, sot, ne viziten time te trete, nje nder i vecante qe me behet eshte se mirepritem ne Gllogjan, pikerisht ne familjen Haradinaj . Nje  emocion i vecante per n je familejte  thejshte por qe i dha shume betejes per lirine e Kosoves. Ju jam shume mirenjohes per kete mikpritje,  e cila do te mbetet ne memorjen time si qytetar dhe si president, por besoj edhe ne memorjen e te gjithe njerezve qe jane ne delegacion me mua. Nder dhe lavdi deshmoreve te familjes Haradinaj. Nder dhe lavdi deshmoreve te Kosoves!”

Familja Haradinaj i dha nder dhe lavdi Kosoves

Vizita fillon me nderime deshmoreve

Familja Haradinaj i dha shume lirise se Kosoves dhe meritat me te medha i takojne gjithmone kreut te familjes, i tha presidenti Topi babait te heronjve Ilmi Haradinajt, i cili se bashku me zyrtar komunal dhe qytetar te shumte e mirepriti presidentin ne kullen e tij.


“Jam i vetdishem dhimbjes ne shpirtin tuaj sepse jane humbur jete djemsh. Por, ata djem i kane dhene nje emer te jashtezakonshem familjes Haradinaj. Kane ruajt nderin e familjes, nderin e Kosoves”,  tha presidenti Topi duke shfaqur shpresen per lirimin sa me te shpejt te Ramush Haradinajt, sic u shpreh, “per t´i sherbyer familjes-per t´i sherbyer Kosoves”.

Ndersa, kryetari i komunes se Decanit Rasim Selmanaj, duke falenderuar presidentin Topi per nderin qe po i ben i ben me viziten e tij familjes Haradinaj dhe Decanit, shprehu bindjen per lirimin e shpejt te  Ramushit:

“Eshte e vertet se kesaj familjeje dhe Kosoves i imungon Ramush. Mirepo, ne jemi te bindur se Ramushi do t´i  kthehet ne shtator ne menyren me te mire vendit per te cilin ka dhene shume”.

(Nga e majta)Ilmi Haradinaj,presidenti Topi,kryetari Selmanaj
dhe Teuta Topi

Ne shenje respekti per kontributin e Republikes se Shqiperise ne pergjithesi  dhe te presidentit Topi ne vecanti per gjithe zhvillimet neper te cilat ka kaluar Kosova, kryetari Selamanj ne emer te familjes Haradinaj, ne emer te komunes dhe te qytetareve te saj, ia ndau presidentit Topi  dekoraten e heroit Shkelzen Haradinaj, e cila ju ndahet peronaltieteve me merita te jashtezakonhme. Ndersa, mirenjohje presidentit Topi iu dha edhe nga Organizata e Veteraneve te Luftes per Dukagjin.

Fushata ”Bone Tanden”fillon me gazetaret ne Junik

Ngjyrosje druri brenda kulles
 Mazkrekaj e Haxhosaj”n´pune”

20 maj 2012, Radio Kosova, Në vazhdën e aktiviteteve për përmirësimin e gjendjes së trashëgimisë kulturore, organizata suedeze Trashëgimia Kulturore pa Kufij (CHwB),ka filluar fushatën e re “Make it Yours”. Fushata e cila synon të angazhojë grupe te ndryshme qytetarësh që së bashku të kontribuojnë në ruajtjen dhe revitalizimin e trashëgimisë kulturore të Kosovës filloi ne Junik, me gazetaret, te cilet moren pjese ne restaurimin e Kulles se Isufajve ku do te vendoset Qendra Rajonale per Zhvillimin e Turizmit ne Dukagjin.


Kulla e Isufajve, kulle tipike dukagjinasee ndertuar ne mes të shekullit XIX, buze Erenikut dhe rreze Gjeravicese cila pothuajse ishte e shkatërruar dhe e lënë pas dore ,tash e tutje do te kete nje te ardhme. Kete shprese te pakten mbjell projekti “Shihemi n’Dukagjin” dhe miresevini ne dukagjin,  i cil iparasheh qe pas restaurimit të shndërrohet në Qendër Rajonale të Turizmit. Por,deri atehere ka ngel edhe pak pune per t´u bere, ne perfundimin e te cilave do ndihmojne gazetaret. Sali Shoshaj ,drejtor i Organizates Suedeze Trashegimia Kulturore pa Kufi-Zyra ne Kosove, me pak fjale njofton per fushaten “Bone Tanden” e cila filloi sot, ne Junik:

Sali Shoshi(majtas),drejtor i CHWB-se-Zyra ne Prishtine
“Sot ju kemi thirr per nje aktivitet krejt te vecante, qe eshte fushata “Make it yours” te cilene  ka fillu Trashegimia Kulturore pa Kufi. Ideja jone eshte qe te shoerndahemi ne disa projekte. Ne diten e pare do t´i kontribuojme projektit “Shihemi n´Dukagjin”. Ndersa, diteve tjera do t´iu kontribuojme projekteve te tjera, si p.sh. kemi Kalane e Vuhtrise, nje projekt qe zhvillohet me ambasaden amerikane, kemi projekte te tjera me SIDA-n suedeze, duke angazhaur grupe e tjera, si:politikane,Zyra Diplomtaike, femije dhe komuniteti. Diten e pare e cila i dedikohet projektit “Shihemi  n ´Dukagjin” e  filluam me gazetar, ne menyre qe pervec qe raportoni qe ju qe jo vetem te raportoni per trashegimine kulturore, por qe ta prekni ate dhe te krijone njefare lidhjeje,  njefare rroj pronesie dhe ta beni tuajen. Prandaj, sot presim qe pervec raportimit per mediat tuaja edhe te na ndihmoni, ne menyre qe ne me date 21 maj, ne 100 vjetorin e Kuvendit te Junikut, ta inaugurojme Kullen e Isufajve”.

Gazetarwt do te angazhohen ne 7 sektore

 Punët restauruese si guregdhendja, drugdhendja, murosja, suvatimi, punët e dyshemesë, rregullimi i oborrit kryhen nga mjeshtërit vendorë te cilet akoma mbajnë gjallë mjeshtërinë tradicionale.Ndersa, jane 7 sektore me te cilet eshte menduar se gazetaret do te mund te japin kontributin, thote drejtori Shoshi.

Mjeshter tradicional i gurit
“Njeri nga ju do te montoj dhe ngjyros karriket jashte. Nje tjeter shkallet brenda kulles. Dikush prej jush do te lyej dyshekllakun e divanhanes. Dy prej jush do te lyejne me gelqere muret e katit te mesem. Dikush do te pastroje, dikush to te palo gure sepse kemi problem me hembjen e murit rrethues. dy kane me i ly me gelqere muret e katit te mesit., dikush ka me u marr me pastrim, dikush me palosje te gureve kemi nje problem me shembjen e murit rrethues dhe nje prej juve do te merretn rreth aranzhimit te ekspozites e cila tregon ecurine e projektit.  Keto jane 7 pune qe presim t´i kryejme se bashku me juve, per secilen prej tyre do ta kemi nje ose dy gazetar me nje punetor te stafit tone”.

Jete e re ne truallin e vjeter

Kulla e Isufajve e ngritur n´forme te re
Per pronaret e Kulles se Iufajve e cila do te shnderrohet ne Qender Turisitke per Duakgjin, po fillon nje epoke e re ne preherin e truallit te vjeter. Fatmir Isufaj,pronar, ndjehet i privilegjuar me perzgjedhjen e kulles se te pareve te tij per nje projekt te tille zhvillimor per Junikun dhe me gjere.

“Per mua dhe per mbare Junikun don te thote shume, per arsye se po promovohet nje qender e cila do ta menagjoje turizmin e Dukagjinit. Pa trashegimine kutlurore nuk ka te kaluar as histori. Prandaj, t´i ruajme vlerat tradicionale, t´i kultivojme ato sepse ne baze te tyre percaktohet identiteti yne”.

Aktivitetet e larmishme begatuan diten

Tashme, gazetaret i jane perveshur punes. Dita eshte plot diell. Nje ere e lehte nga Gjeravica sjell freski me ajrin e paster te Erenikut. Ndersa, frekuentimi i vazhdueshem e puna me zell e inzhinjereve, arkitekteve, punetoreve lokal dhe  gazetareve brenda e jashte kulles, te kujton bletet ne koshere, sepse kjo dite pune per ne te gjithe eshte shnderruar ne nje rekreacion te vertet dhe misherimi me trashegimine kulturore mbillte nje ndjenje te vecante. Muhamet Islamaj eshte vetem njeri nga mjeshtrit tradicional, i cili u jep gazetareve instrukcionet e duhura rreth ngjyrosjes se drurit, sepse ai eshte njohes i mire i punes me dru.
Ardian Jasiqi-Express dhe Muhamet Islamaj,mjeshter druri

“Une ne Kullen e Isufajve kam qene i angazhuar nga kati i pare e deri ne te lartin, me punime druri. Ketu eshte perdor druri i geshtenjes per trete, dyshemete dhe oda e burrave jane dru pishe, dyshekllaku nga bungu, qatia eshte dru bredhi e tera ndersa, dera eshte e punaur me disa lloje druri. Ndersa, pershtypjet e mia te sotme jane shume te mira, sepse po punojme se bashku me gazetaret te cilet jane treguar shume te kujdesshem dhe te zellshem”, thote z.Islamaj.

Sofra tradicionale ne qilim te kuq ne oborrin e kulles

Oret ikin pa u ndier. Vetem qilimi i shtruar ne mes te kulles dhe sofra e madhe ne te cilen po servohen uhqimet tradcionale tregon se koha e drekes paska ardhur. Ne skaj te oborrit, zjarri i zbehur nen hijen e kumbulles tregon se edhe flite jane gati. Vahide Qestaj i ka pjekur ato e madje edhe me shume.

Vahide Qestaj eshte angazhuar rreth drekes tradicionale
“Une sot e kam pas per detyre me i qit tri flija, nje pite, nje leqenik. Tash gati jam ne perfundim. Jo,nuk jam vetem.Jam me shoqen Safeten, e cila ka pas detyre tjeter. Dje qe ia dolem dhe tash eshte ne perfundim gjithcka. Tashti vec ju bafshin mire e ishalla ju perlqejne”, thote Vahidja, e cila eshte pjese e stafit te OJQ-se se gruas “Qershiza” me seli ne Junik.
Safete Shehu koordinatore e kesaj shoqate, tashme po i servon ushqimet tradcionale me kujdesin me te cilin jane punuar.

“Ne punojme ushqime tradicionale, vazhdimisht. Sot kemi pergatit leqenik, fli, tespishte, rovani, etj. Kemi ketu gazetarte cilet na ndihmojme te perfundojme punimet ne Kullen e Isufajve, e cila ka me funksionu si qender per zhvillimin e turizmit. Me kete ne presim nje turizem te mire dhe me kete edhe rritjen e punes ne shoqaten tone”, thote Safetja, teksa servon buken misernike dhe kosin.

Juniku ka te ardhme turistike

 Sofres  tradicoionale tashme do t´i bashkangjitet edhe kryetari i komunes se Junikut, Agron Kuci, i cili eshte optimist per te ardhmen turistike te komunes se Junikut:

Kryetari Kuci para gazetareve
“Sic po e shihni, ketu do te behet perurimi objekti te Qendres Rajonale te Turizmit ne Dukagjin, donacion i Komisionit Evropian, ne perurimine te cilit do te marr pjese perfaqesuesi i KE-se, Christof Stock. Ndersa, kjo eshte nje ngjarje e rendesishme dhe paraqet nje potencial üer zhvillimin e turizmit, i icli ika mungue dhe Junikut edhe rajonit. Dhe me kete mendoj se dot e hartohen projekte te rendesishme per zhvillimin e turizmit dhe per aktivitete te tjera qe i perkasin trashegimise kulturore dhe historike te Kooves dhe te rajonit ne pergjithesi”.

Inaugurimi i Qendres Rajonale te Turizmit do te behet me 21 maj, ne fillimin e festes katerditore me rastin e 100 vjetorit te Kuvendit te Junikut-komunes rreze Gjeravices, e cila nderlidh qendrat e Dukagjinit ndermjet vete dhe me Shqiperine.

Trashegimia parw nga brenda duket edhe me e bukur

Sofres tradicionale ne qilimin e kuq ne mes te onborit nje nga nje po i afrohen edhe gazetaret e mediave te ndryshme, si:KTV, Klan Kosova, Express,Zeri, etj., secili prej tyre kishte punuar me zell ne sektorin e percaktuar paraprakisht. Blerta Aliu dhe Elvira Berisha, gazetare te Kohes Ditore sapo perfunduan punen ne montimin e kornizave te fotografive per ekspoziten e se henes.

Elvira Berisha(majtas)dhe Blerta Aliu(djathtas),Koha Ditore
“Po, edhe une si gjithe te tjeret kam pas nje detyre dhe ate, se bashku me kolegen Elvira Berisha dhe me arkitektin Visar Haxhibeqiraj me kolegen Elvira, kemi organizu ekspoziten me fotografi, te cilat kane perfshi gjithe periudhen e restaurimit te kulles dhe ato do t´i vendosim neper vende te caktuara. Puna nuk ka qene e veshtire, ka qene shume argetuese, kemi ba shume qejf edhe ka qene nje pervoje e mire”, thote Blerta.

Per kolegen e  saj Elvira Berishen, futja brenda trashegimise kulturore ishte nje perjetim i vecante, duke pasur parasysh se ajo percjell nga jashte qe disa vjet sekorin e kulures.

“Realisht eshte nje eksperience e re duke qene se ka tri vjet qe e eprcjell sektorin e kutoreu dhe gjate kesaj epriudhe me ka rastis shume shpeh me shkru per trasheigmine üunoj ne Koehne ditoe dhe si medium i kushtojme huemr endesi ketij sektori te rendeihsme dhe eshte shuem eknaqesi dhe ekspereience shume e vecante me ardhe dhe me shiku per se afermi se si punoeht dhe si reastaurohen objektet e trasjegimise kutlkurroe“.

Puna ne kulle-rrugetim ne kohe

Ardian Jasiqi, gazetar i Expresit,  i cili sot perfaqeson Asociacionin e Gazetareve Profesioniste te Kosoves, ftesen per t´iu bashkangjitur ketij aktiviteti e ka pranaur me kenaqesi.

“Kisha nje ndjenje shume te mire, se realisht ne prekem etnine tone. Une bera ngjyrosjen e hekurave te shkalleve. Por, edhepse puna ishte paksa e lodhshme, ishte nje ndjenje e kendshme dhe me pelqeu shume”.


Curr Mazrekaj-ZERI gjate punes ne murin rrethues te kulles
Perderisa, per Curr Mazrekajn, korrespondent i Zerit, ndertimi i murit te shembur atje ne skaj te oborrit te kulles e ka kthyer me vite prapa ne kohe; ne femijerine  e kaluar ne kulle.

“Kam pershtypje shume te mira, sepse u punua brenda trashegimise. Une punen time e bera ne ndertimin e murit te shembur te oborrit, i cili sherben si rrethoje e kulles sic ishte zakon. Dhe, derisa punoja, me kujtohej kulla ime ne Lagjen e Mazrekajve dhe perjetimet si femije, teksa grumbullonim guret afer mjeshterve nga Dibra, te cilet e kishin tradite ndertimin e kullave. Dhe, natyrisht, ishte nje cast i bukur kthimi ne te kaluaren…”.

Te kuptohet vlera e thesarit te trashegimise

Shpeshhere, trashëgimia dëmtohet në mungesë të vetëdies dhe eshte tejet e nevojshme që njerëzit të kuptojnë rëndësinë e ruajtjes së trashëgimisë kulturore dhe te mjeshtërive tradicionale. Ndersa gazetaret, pervec rolit tejet te rendesishem ne senzibilizimin e opinionit per ruajtjen e trashegimise, fale kontributit te tyre modest, punet ne Kullen e Isufajve jane me afer perfundimit, mendon Sali Shoshi drejtor i Orgnaizates Suedeze Trashegimia Kutluroe pa Kufi(CHWB),implementuese e projektit “Shihemi ne Dukagjin.

Safete Shehu(djathtas)koordinatore e OJQ “Qershiza”
“Sot ishte nje dite e vecante per neve, per faktin se  ne gjithmone kemi qene ne sherbim te gazetareve duke iu dhene infromacione. Mirepo, ne kete rast  ne kemi kerku qe gazetaret duke bere dicka per neve, permes punes ne monumente te krijojne nje lidhje edhe me te vecante me trashegimine kulturore, duke u njohur jo vetem me problemet politike e buxhetore por edhe problemet teknike te nderteses. Ndersa sot, une jam shume i sigurt qe ju e dini mire  se cilat jane problemet konstruktive te monumentit, si duhet te mirembahet dhe qe nga sot ju jeni futur shume me thelle ne problematiken e  fushes se trasheigimise kulturore. Prandaj, shfrytezoj rastin te falenderoj te gjithe gazetaret qe kane qene te prnaishem dhe kane dhene kontributin e tyre. Mendoj se kemi kalaur nje dite shume te mire bashke”.

“Miresevini n´Dukagjin”!

Ereniku i Junikut
Prej Kulles se Isufajve,  fushata “Bone Tanden” Do te vazhdoje me grupe te tjera qofte nga politka, zyrat diplomatike, nxenes shkollash dhe komunitetin neper objekte te tjera te trashegimise kulturore ne Koove.

“Por, jane gazetaret ata te cilet dine me se miri te ndajne pervojen dhe pershtypjet me publikun. Dhe prandaj ky maraton filloi pikeriht me gazetaret”, shtoi ne fund drejtori Shoshi.
 
Dhe kshtu, ne nje te ardhme krejt te afert, Kulla e Isufajve ne Junik do të jetë Qendra Rajonale Turisitke per Dukagjin ne te cilen do te ndalojne vizitoret te pine kafene nen hijen e rrushit,  te bejne gjiro me bicikleta rreze Erenikut,  te marrin ciceronet te pershkojne Pejen e Gjakoven apo te marrin hartat dhe te nisen drejt Majes se Gjeravices, prej gjirit te se ciles gjithmone do te therras mikriptja duakgjinase me refrenin e perjetshem:

 “Miresevini ne Dukagjin!”

Me korrespondentin e “ZERI-t” Curr Mazrekaj, ne dreken tradicionale pas punes ne kulle 

Zyra Administrative ne veri mes retorikes dhe realitetit

Barrikadat te Ura e Ibrit dhe barakat e “Rojave te Ures”
20 qershor 2012,Dojce Vele, Në veri të Mitrovicës së shpejti do të hapet Zyra e parë Administrative në kuadër të intitucioneve të Kosovës. Ky është hap i parë drejt formimit të komunës veriore të Mitrovicës sipas Pakos së Ahtisarit, mbi bazen e se ciles Kosova shpalli pavaresine.

Mbyllje në vete, qëndrim refuzues, qasje plot dyshim është ajo që gjen në pjesën dërmuese të serbve në veri të Mitrovicës, të cilët sikur janë përbetuar njëzëshëm të mos flasin. “Nuk jam i disponuar!”,”S´ kam cfarë t´them!”, “Nuk merrem me politikë”, janë refrene që përsëriten pas cdo tentimi të kalosh përtej këtij muri të celiktë. Depërtimi  në veri të Mitrovicës mbetet sfidë për  cdo gazetar, por më së tepërmi për ata shqiptar,  kur dihet ekzistenca e grupeve ekstremiste të cilët përcjellin më vëmendje cdo lëvizje, që nga Ura e Ibrit ku janë barrikadat dhe cadrat e “rojave të urës”e deri thellë në veri  te barrikada tjetër, para së cilës ndalon një makinë nga Novi Pazari për t´pyetur se: “Kah mund të shkohet në Prishtinë?”.

Bllokada të tilla rrugësh nga nje “force pa lider” nuk përkahen nga të gjithë serbët e atjeshëm. Mirepo, duhet  kohë për të gjetur ata që kanë guxim ta thonë këtë haptas, thote Miodragi, 45 vjecar, me banim në veri të Mitrovicës.

Barrikada ne veri te Mitrovices-rruga qe con per ne Prishtine
“Ligji  për Partitë Politike thotë:”Nëse një parti e nxjerr popullin në rrugë dhe atëhere ndodh dicka, fajtor janë kreret e asaj partie”. E po të vritet dikush këtu,s´përgjigjet njeri sepse nuk ka ligj dhe ne jemi përkujdesur të mos ketë. Sepse nuk jemi as me  Beogradin as me Prishtinën, por ndërmjet tyre ku sundon krimi. Ky është definicioni! E them hapur  se barrikadat s´janë gjë tjetër vecse konfrontim  dhe shtyerje e popullit në tanksa. Edhe unë mund të t´them ty:”Gjuaj bombën dhe ik”. Nëse je e marrë,do ta bësh. Por, nëse unë e bëj i pari dhe ty të thërras pas meje, atëherë unë jam lider i vërtet.Ndërsa,  ky falsitet, kjo cmenduri apo cfarëdoqoftë, sjell vetëm varfëri edhe më të thellë dhe konlfikt. Dhe kete e do me siguri dikush me cdo kusht!!”

Se shpejti ne veri te Migtrovices hapet Zyra Administrative

Per kriminalitetin dhe manipulimin e forcave ekstreme me qytetarët  në veri të Kosovës kanë filluar të shprehen hapur edhe liderët politik në Beograd. Por, se serbve të veriut nuk iu duhen informata shtesë rreth përditshmërisë në të cilën jetojnë, deshmon Miodragi  i cili duke qënë udhëheqës i një OJQ-je, është njohës i mirë i rrethanave në të cilat jeton:

Pamje nga veriu i Mitrovices
“Këtu, punët kryesore janë në duart të atyre që merren me veprimtari të dyshimta. Jeta e qytetarëve të thjeshtë ecen në një tempo, sepse cdo gjë është e monopolizuar. Nga ky sistem i padukshëm krimi, diskriminimi është i dukshëm në politikë dhe në  ekonomi. S´mund t´jesh politikan i mirë kur më pëngon të merrem me politikë.S´mund të kesh ekonomi të shëndoshë kur s´ lejon tjetrin të hajë bukë. Pra, monopol total!E në këtë të gjithë janë bashkë, sepse interesi  nuk  njeh kombsi. Unë jam për bashkëpunim me të gjithë njerëzit vullnetmirë dhe qëllimmirë, që konkretisht dhe praktikisht t´iu ndihmohet njerëzve në terren. Por, mua s´ më lejojnë sepse jam i pastër dhe normal. Unë jam qytetar! Dhe, në vend të lidhjeve farefinore unë dua të lidhem me ligjin. Vetëm nëse nuk punoj në  bazë të ligijt, unë punoj vetëm me njërëzit e mi dhe s´me duhet dikush tjeter.Por, meqë këtu nuk ka ligj, unë atëherë jam gjithmonë ai “Tjetri”!

Sa do t´kete siguri per stafin e Zyres Administrative ne veri?

Qeveri a e Republikës së Kosovës po përgatitet të hap Zyrën Administrative në veri të Mitrovicës; hap i pare ky në formimin e komunes së Mitrovicës së veriut, mbi bazën e Planit të Ahtisarit mbi të cilën u shpall edhe pavarësia e Kosoves me 2008. Por,sa është i mundur funkisonaliteti i kësaj zyre dhe sa janë të sigurt stafi brenda saj, duke pasur parasysh ekzistencën e grupeve ekstremiste, cak i sulmeve të të cilave krahas shqitarëve jo rralë janë edhe forcat paqeruajtëse të NATO-s?

Shetitorja ne jug te Lumit Iber
“Siguria individuale  e secilit prej këtyre njerëzve mbetet preokupim yni.Por, ne do   t´jemi në bashkëpunim dhe koordinim të ngushtë  me të gjitha insitucionet revlenate vendore dhe ndërkomtbare, për të siguruar funksionimin  e kësaj zyre në një ambient të qetë dhe të sigurt”, thotë për DW-në Besnik Osmani, sekretar i përhershëm në Ministrine e Administrimit të Pushtetit Lokal, në Prishtinë.

Miodrag është i mendimit se paraprakisht do duhej të hapen bisedime me banorët lokal, në mënyrë që ata të jenë më mirë të informuar dhe të bëhen pjesë e procesit, pa përmendur se refuzimi i tyre ka qënë indikator në zvarritjen e iniciativave të shumta nga Qeveria e Kosovës.

“Meqë ka qëndrime të ndryshme rreth asaj zyre, për këtë duhen bisedime dhe marrëveshje të pushtetit lokal nga të dyja anët  dhe mbi bazën e atyre bisedave dhe marrëveshjeve të hapet zyra. Fatkeqisht, ju po silleni më shumë në mënyre burokratike dhe po implementoni institucione me dhunë, pa marrë parasysh vullnetin e njerëzve.Dhe kshtu, kemi ndërtim institucionesh me qytetare të injoruar”.

30  per qind e aplikimeve nga veriu-Aplikantët shantazhohen

Ne hyrje te Ures se Ibrit kah jugu i Mitrovices 
Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal tashmë ka përfunduar përgatitjet teknike dhe ndërkohe po bëhet rekrutimi i stafit menagjerial. Është qështje ditësh derisa qeveria e Kosovës të bej konfirmimin e zyrtarit kryesor, zëvendësit dhe të drejtorëve të 7 drejtorive përkatëse, ndërsa faza e dytë e rekrutimit vazhdon në ditet e ardhshme, shpjegon z.Osmani, sipas të cilit.

“Vendimi është që atje të punësohen 55 veta për pozitat administrative që parahihen në kornizën ligjore për funksionim e organeve në qeverisjen lokale në Kosovë. Ne kemi pranuar mbi 1,040 aplikaocione, 30 per qind prej të cilave nga Mitrovica veriore dhe nga tri komunat në veri të Kosovës, Zvecan, Zubin Potok dhe Leposavic. Stafi i cili do të rekrutohet në këtë zyrë ka qënë edhe përpara pjesë e tafit komunal, të cilët janë  në një presion të vazhdueshëm. Kemi  shantazhime poashtu, me c´rast aplikantet thirren dhe preferohen që të mos apikojnë dhe mos të punojnë në këtë zyrë. Përkundër të gjithave, numri i madh i aplikuesve tregon vendosmërinë se ata do ta përballojnë këtë sfidë dhë janë të gatshëm të bashkëpunojnë me institucionet e Kosovës.”

Lideret e Prishtines dhe te Beogradit duhet te zbresin ne mase

Por, që problemet të zgjidhen përfundimisht dhe Kosova të funksionojë si duhet, liderët e Prihtinës dhe Beogradit duhet të zbresin në masë dhe atë seriozisht, sugjeron Miodrag, sipa të cilit:

 “Problemi nuk zgjidhet nga Beogradi e Prishtina me qendrime asimetrike të cilat përplasen  mbi kokat e qytetarëve të veriut, por duke zbritur në masë, duke mbeldhur qytetarët pulbikisht  dhe duke pyetur për brengat e tyre, heqjen e të cilave garanton vetëm ligji. Por, të gjithë janë bërë si laviret. Beogradi thotë:”Jemi për bashkëpunim”,  e në anën tjetër, nuk lejon. Prishtina thotë:”Duam bashkëpunim!”,por nuk zbresin në masë. Kemi një retorikë për publikun dhe një të vërtet krejt tjetër, nën tryezë. Për pasojë, kemi gjëndje ankthi”.
Lumi Iber-sinonim i ndarjes se Kosoves ne jug dhe veri

Ndërkohë, situata në veri  të Kosovës mbetet e njëjtë. Serbët e atjeshëm  mbeten të ndarë në mes të Prishtinës dhe Beogradit. Shqitparët, në ankthin e pasigurisë. Grupet kriminale vazhdojnë  sulmet e kohwpaskoshme përfshirë edhe forcat vendore dhe ndërkombtare të sigurisë,. Por,  qytetari me emrin Miodrag mbetet i vetmi serb nga veriu i Mitrovicës i cili në ktë ditë me vapën që përvëlonte pranoi të flas për këtë realitet, hapur e normalisht.

Memoriali i Betejes se Koshares-pasqyre e rrugetimit drejt lirise

Agim Ramadani, Anton Cuni dhe Sali Qekaj(foto e terhequr nga “1,000000 shqiptar ne bote”)

11 qershor 2012, Radio Kosova, Pas 13 vitesh te perfundimtit e luftes ne Kosove, ka filluar ndertimi i “Kompleksit Memorial i Betejes se Koshares”, ne te cilen rane 114 deshmore me ne krye Heronjte e Kosoves, Sali Qekun dhe Agim Ramadanin. Projekti do te financohet nga buxheti i Republikes se Kosoves dhe do te punohet nga arqitekte te Komunes se Decanit.

Beteja e Koshares eshte nder betejat me te ashpra te Ushtrise Clirimtare te Kosoves perballe forcave serbe. Ne kete beteje, “Brigada 131” me komandant Rrustem berishen, “Brigada 134” me komandant Sali Qekun dhe “Bataljoni Diversanto-Vezhgues” me komandant Anton Qunin, te shkrira ne “Grupin e Trete Operativ”, me 9 prill 1999 realizuan me sukses misionin qe i kishin vene vetes: Thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar.  Fadil Hadergjonaj, eshte pjesemarres ne Betejen e Koshares:

Luftetaret e Grupit te Trete Operativ 
“Beteja e Koshares mbetet gjithmone ne mendjen dhe zemren time dhe te bahkeluftetareve te mi. Ne jetojme me ate beteje,angazhimin e pashoq te lufetareve dhe natyrisht, edhe krenohemi me suksesin e asaj beteje e cila koniderohet si nje nder betejat me te fuqishme te Ushtrise Cliritimtare te Kosoves, e cila i dha goditjen perfunditmare armikut. Vet dimenzionei i kesaj betejejkane domethenje te jashtezakonshme, se derisa politika,regjimi i Beogradit dhe ushtria trumpetonte se kufitje e jane te paprekur dhe sovraniteti i Jugosllavise se mbetur ishte i paprekshem, Beteja e Koshares me thyerjen e kufirit ia hodhi poshte gjithe keto deklarime”.

Beteja deri ne clirim vazhdon me emrin e Agim Ramadanit

Me 11 maj 1999, nje muaj pas renjes se komandant Agim Ramadanit, Shef i Shtabit te Informacioneve dhe bashkehartues i planit operacional per thyerjene  kufirit (Agim Ramadani, Sali Qeku, Anton Cuni dhe Xhafer Gashi)Grupi i Trete Operativ  emerohet “Brigada 138-Agim Ramadani”, duke vazhduar betejen deri ne clirimin perfundimtar te Kosoves nen emrin e strategut Agim Ramadani, i cili krahas Adem Jasharit, Sali Qekut dhe Zahir Pajazitit nga presidenti i ndjere Ibrahim Rugova eshte shpallur Hero i Kosoves. Fadil Hadergjonaj ishte komandant i Bataljonit te Dyte te “Brigades 138-Agim Ramadani”.

Beteja e Koshares kishte domethenje te dyfishte, si ne aspektin juridik poashtu edhe ne ate kombtar.Sepse, ne  mund te flasim dite e nate per bashkimin kombtar, por vet simbolika e Betejes se Koshares jep mesazhin e qarte per ate qe do ta kuptoje:fshirje te kufirit ne mes te shqitpareve. Ndersa,argumenti me i forte eshte se kjo ka ndodh me forcen e armes, nen organizimin dhe udheheqjen profesionale te oficereve te karrieres sic ishin Rrustem Berisha, Agim Ramadani, Anton Cuni, Muje Gjakova, Hysen Berisha, Feriz Terzhnjeva”,thote z.Hadergjonaj, i cili me kete rast permend  herozimin e oficereve nga Shqiperia, si: Adem Dahri, Rakip Sadikaj, Feriz Trezhnjeva, Xaje Qela, Halil Kuqana te cilet krah per krah me heronjte e kombit Sali Qekun dhe Agim Ramadanin i prine betejes te pathyer.
Bataljoni i II-te i “Brigades 138 Agim Ramadani”, ne
Rrase te Koshares 

“Nuk dua t´i ndaj  se secili luftetar qe nga te paret ne vijen e frontit e deri ne te fundit, ne mbeshtetjen logjistike dhe te gjiteh ata ushtare nga brenda e jashte Koove qe mbeshteten kete beteje dhe luften e pergjithshme per lirine e Kosoves, i kane meritat e veta. Por, nese i ndajme dhe flasim konkretisht per komandant Salihun, atehere nje intelektual i rangut te Sali Qekut ka qene nje rast i rralle ne Luften e Ushtrise Clirimtareje. Nje jurist i diplomuar, nje politikan dhe njeri i cili kishte kaluar neper te gjitha funksionet dhe kolltuqet te cilat po i gezojne fale asaj lufte, t´braktis te gjitha dhe te kap armen ne dore duke u shnderruar ne ushtar lirie, kjo nuk ndodh shpesh. Dhe kshtu, si nje figure e shquar e politikes se kohesu vu ne balle te ushtareve te vet, ne balle te oficereve dhe ne balle te asaj beteje”.

Sepse, dashuria e Sali Qekut ndaj atdheut ishte mbi cdo dashuri tjeter. Te tille e njohin te gjithe,te tille e kujton edhe vellai i tij Musa Qeku.

“Kur na debuan per ne Shqiperi, erdhi me na pa tek pas nje muaji se megjithese ne Shqiperi, nuk kishte kohe me ardhe. Dhe,ate dite, na drejtohet mua dhe djalit te agjes: “Cka po bani ju ktu?Pse nuk po vini edhe ju me luftu perkrah nesh?! Po m´vjen cudi i Serbia nuk ka ketu asgje edhe vjen e i len eshtrat per vend te huaj  e ju, vendin tuaj nuk i dilni ne ndhihme?!” Ky ishte  mesazhi i pare me te cilin na terhiqte verejtjen por, mbeti edhe mesazhi i fundit se ne ma tjeter nuk e kemi pa te gjalle….”.

Beteja e Koshares-Perpjekje titanike per liri dhe shlyerje kufijsh

Fadil Hadergjonaj-Komandant  BJESHKA(ne mes)
Nente hektare toke ne fshatin Koshare, te shpallura nga Qeveria e Kosoves si Zone e Interesit te Vecante do te shnderrohen ne nje Kompleks Memorial  per te perjetesuar Betejen e Koshares, ne te cilen me gryken e  pushkes u be thyerja e kufirit shqiptaro-shqiptar. Per vepren sublime te luftetareve do te flasw simbolika e lapidarit qe do te ngrihet aty ku prehen eshtrat  e te 114 deshmoreve te kesaj beteje. Shtigjet e ecjes me shenja treguese do te shpiejne vizitoret ne vijen e frontit te Koshares,  ne vendqendrimin dhe rrugetimin e ushtareve si dhe ne vendrenjet e heronjve te kombit Agim Ramdanit dhe Sali Qekut dhe te deshmoreve te tjere. Ndersa, per lavdine e kesaj beteje te luftes per liri do te flasin dokumetnacione e sekuenca autentike filmike qe do te ekpozohen ne muzeun qe do te ndertohet ne kuader te kompleksit. Amfiteatri veror do te ofroje mundesi organizimi manifestimesh, perderisa elementi  kyq eshte Porta Triumfale, e cila do te simbolizoje hyrjen brenda kufirit te forcave te Ushtrise Clirimtare te Kosoves si dhe renjen sublime te 114 deshmoreve ne perballje me forcat serbe gjate thyerjes se kufirit Kosove-Shqiperi.

“Nuk e di se cka do te ishte veper e merituar qe do te barazohej me flijimin sublim te deshmoreve… Natyrisht, ckado qe te behet per deshmoret, invalidet, veteranet dhe familjet e tyre  kurre nuk do te jete mjaft sepse ajo qe kane sjell ata eshte e pakompenzueshme. Ata nuk kursyen jeten qe ne ta gezojme sot lirine!  Por, per ne kjo beteje nuk do te ishte aq e madhe po te mos kishin qene ne krye njerezit e medhenj, qe nga ushtari i fundit e deri te prijesit e betejes, dy prej te cileve Agim Ramadani dhe Sali Qeku nga presidenti i ndjere jane shpall Heronj te Kosoves”, thote z.Hadergjonaj.

Memoriali-pasqyre e perpjekjeve titanike per liri

Kosharja ende e rrenuar dhe e shkretuar…
E kujt eshte pergjegjesia?
Realizimi i kompleksit memorial ne Koshare nga Ministria e Planifikimit Hapsinor iu besua kompanise “Intech”nga Decani me ne krye inxh. Shkelzen qorraj. Me qellim qe projekti te nxjerr ne pah ne menyre sa me te denje betejen historike te Koshares, ne organizim te te Shoqates se Arkitekteve dhe Nderimtareve te komunes se Decanit dhe perkrahur nga SHIP (Shoqata e Intelektualeve te Pavarur – Deçan),kompania fituese Intech prezantoi punimet ne projekt, te cilin arkitekte dhe ndertimtare te komunes dhe me gjere e pasuruan me idete, kritikat dhe sugjerimet. Arqitekti Blerim Bajraktaraj nenkryetar i shoqates se arkitekteve dhe ndertimtareve ne Decan thote se:

“Duke e ditur se Kosharja i tejkalon te gjithe kufijte kombtar, duke e  dit se eshte nje veper e cila ka qene ne sherbim te lirise se nje vendi dhe duke qene te vetdishem perpjekjeve titanike per ta fituar ate beteje dhe aty kemi edhe kryeheronjte e  luftes clirimtare Sali Qekun dhe Agim Ramadanin me te gjithe deshmoret e tjere qe dhane jeten per liri, e kemi pare si nje detyre jahtezakonisht te madhe dhe me pergjegjesi. Prandaj, perkudner faktit se kompania Intech kishte bere pune te mire, qe ajo e tera te konkretizohet me vepra arti ne, si grup arkitektesh  dhe ndertimtaresh kemi ndihmuar duke dhene sugjerime konkrete”.

Venja e gurethemelit u be ne 13-te vjetorin e Betejes se Koshares

Venja e gurethemelit te Kompleksit Memorial ne Koshare u be me 9 prill 2012, ne 13-te vjetorin e Betejes se Koshares. Nje gezim ky i papershkrueshem per pjesemarresit e kesaj beteje. Por, per familjaret, nje inciative tejet e vonuar kur per mungese infrastruktures, per 13-te vjet ata u privuan nga vizita ne varrezat e me te dashurve t e tyre. Musa Qeku, vella  i Heroit te Kosoves, Sali Qekut  shprehet i zhgenjyer:  

Varrezat e Koshares-deshmoret e anashkaluar qe 13-te vjet
“Lufta e Koshares ka qene mbi te gjitha lufterat qe jane bere ne Kosove. Por, perderisa jane ndertuar varreza ne cdo kend te Kosoves, varrezat e deshmoreve ne Koshare per 13-te vjetkane ngel ne meshiren e fatit. Nana ime, e cila vdiq para dy vitesh thoshte: “S´po du me u knaq me djale as per e vcekuri, se per se gjalli s´u knaqa asnjehere”. Se, kerkonte me shku n´Koshare. Kerri nuk shkojke, me ec nuk mujke, n´shpine nuk u cojke.E qysh?! Edhe sot e keaj dite ajo rruge eshte e pandertume.Ata me kone si kane shkue gjithe diten me nejt n´bjeshke ner hije asht dashte mua ua ndertu ate rruge, e jo si e kane dhane me te shtrejten se s´kane pas ma shume vec pikes se fundit te gjakut per popull e vend te vet”.

Ne betejen e Koshares ne te cilen u be thyerja e kufirit shqiptaro-shqitpar, ne altarine  lriie u flijuan 114 deshmore me ne krye heronjte e kombit, Sali Qekun dhe Agim Ramadanin. Aktualisht, ne varrezat e Koshares jane te varrosur  85 ushtare, perderisa trupat e te tjereve jane terhequr nga familjet e veta per shkak te pamundesise se vizites ne varreza,si pasoje e mungeses se infrastruktures.Per relaizimine  e Memorialit te Betejes se Koshares, qeveria e Kosoves i ka ndare 200 mije euro perderisa kostoja e projektit pritet te kaloje 3 milione. E serish, asgje nuk eshte mjaft per ata qe u flijuan per lirine e Kosoves…

PS:Fotografite nga zona e luftes u terhoqen nga arkivi i forumit “Kosharja-Altari i Lirise”. 


“Kulla e Pajtimit”,aty ku nisi rrugetimi per pajtim kombtar


16 qershor 2012, Radio Kosova, Me 1990, ne Lumbardh te Decanit u kurorezua rrugetimi i karvani te Levizjes per Pajtimin e Gjaqeve i cili u shtri ne gjithe Kosoven dhe ne tubimin historik “Te Verrat e Llukes” kulmoi me faljen e mbi 1000 gjaqeve. Ne perkujtim te ketij uniteti kombtar i cili i priu kryengritjes gjithpopullore per lirine e Kosoves, dje(te premten)ne Lumbardh te Decanit u be inaugurimi i memorialit “Kulla e Pajtimit”.Vrasjes i prine dobesia njerezore, ndersa faljes i prine forca shpirterore. Faljen ofrojne vetem njerezit e medhenj, ndersa e kuptojne vetem ata qe kane forcen te shtrine doren e pajtimit, ne emer te popullit-ne Emer te Zotit! Dhe, karvani i Levizjes per Pajtimine  Gjaqeve, i prire nga plaku Anton Qeta dhe profesor te tjere universitar, krere fetare dhe te rinj nga mbare Kosova, filloi rrugetimin ne Lumbardh. Xhevat Efendi Kryeziu ishte njeri nder prijesit e kesaj levizjeje:

“Levizja e pajtimit kombtar i ka rrenjet ne Lumbardh. Dhe, me pastaj prej ketu si lum i bardhe u shtri ne tere Kosoven dhe arriti suksese te lakmueshme te cilat jane evidente edhe sot,sepse ne kte levizje u bene mbi 32 mije pajtime te gjaqeve, plageve dhe ngateresave”.

Familja Ukaj fali gjakun e para 

Rexhep Ukaj ia shtrine doren prof.Anton Qetes(Fot.R.U.1992)

Familja e cila gjeti force t´i pergjigjej e para kushtrimit per pajtimin gjithkombtar duke falur gjakun e axhes se vrare e hisefikur Dervish Ukajt, ishte familja Ukaj nga fshati Lumbardh. Rexhep Ukaj, sot 77 vjecar, edhe pas 22 vitesh kthehet ne emocionin e castit te shtrirjes se dores se pajtimit: 

“Ndoshta tash keq oshte me thane…Por, unw kam qene iniciator qe kurre ate gjak mos me e fal se ai, djale nuk ka pas e nuk ka lane kend vec nje grua plake.Por, kur erdh Keshilli per Pajtimin e Gjaqeve, per hir te kombit, te popullit e te situates qe ke kriju ne Kosove, une ua kam shtri doren familjes Ukaj.Ka qene moment i veshtire…Tash kam emocione per atehere!Ju kam thane Anton Qetes, Mark Krasniqit, Bajram Kelmendit, Ramiz Kelmendit:”Per hir te situates qe u kriju ne Kosove, per hir te popullit e te Zotit, te qofte fale gjaku i agjes sone, Dervish Ukajt”. Thane:”Qofshi faqebardhe!”, kujton z.Ukaj, me syte e mbeshtjellur ne lote.

Ukaj,shtriu i pari doren e pajtimit

Dervish Ukaj i cili perteriu emrin e axhes se tij te vrare, porosit shqiptaret kudo qe jane per paqe dhe uron qe te mos kete ngaterresa a vrasje kurre me.

“Dhashte Zoti qe me ba krejt Kosova dhe te gjithe shqiptaret kah jane mos me pas vrasje as hakmarrje edhe i deshiroj gjithe popullit shqiptar t´mos kene armiqsi mes veti. Nuk eshte lehte te falesh gjakun…Merzi kemi pas boll, por ia kemi shtri doren e pajtimit  gjithe pupullit, me u mbush mend e mos me pas ma gjakderdhje as vellavrasje!”

Karvani per pajtimin e gjaqeve u nis nga Lumbardhi

Zymer Ukaj, ne ato vite anetar i kryesise se Keshillit per te Drejtat e Njeriut-dega ne Decan, eshte deshmitar i afert i ketyre proceseve. 

“Ketu filloi iniciativa e pajtimit te gjaqeve, sepse te rinjte me gazetarin e ndjere Ali Ukaj, me nje vullnet te pashoq e kane perqafu kete ide prej nga eshte hap edhe rruga per adhjen e profesoreve te nderuar te cilet kane kerku pajtim dhe e kane marr faljen e gjakut nga familja Ukaj. Ketu eshte bere falja e pare e gjakut ne nivel Kosove. Prej ketu vazhdoi rrugetimi i tyre, prej nga shtegtuan  anekend Kosoves dhe u kurorezuan te Verrat e Llukes, ku fale kesaj inciative brenda dite u pajtuan mbi 1000 gjaqe”, thote z.Ukaj, i cili edhe pas 22 vitesh mbetet nder aktivistet me te dalluar angazhimi i palodhur i te cilit i dha shtytje edhe realizimit te projektit “Kulla e Pajtimit”ne Lumbardh,bazat e te cilit u vune qe ne vitin 90-te. 

Zymer Ukaj

“Kur filloi pajtimi i gjaqeve, ne liruam ketu dy hektare dhe i rethuam ndersa ky memorial eshte projektu ne ate kohe, per fatin e mire nga arqitekti i mirenjohur decanas, Beqir Berisha i cili e ka rujt ne kujtese. Sepse, ky eshte dashte me u ndertu qe ne vitet 90-te, por rrjedha e ngjarjeve e shtyu. Por, pas 20 viteve ia arritem dhe kjo eshte nje krenari jo vec per Lumbardhin por per mbare shqiptaret”.

Levizja per pajtim kombtar, shembull per brezat qe vine

Memoriali kushtuar rrugetimi te shenjt gjithepopullor per pajtimin e gjaqeve u mundesua nga komuna e Decanit, ne vlere prej 30 mije eurosh. Perderisa, Xhevat efendi Kryeziu thote se nje iniciative e tille duhet te sherbej si shembull per vendet e tjera. 

“Une i jam mirenjohes Lumbardhit edhe Decanit, i cili prape po iu prine proceseve sepse kjo nuk eshte bere nga asnje komune tjeter nuk eshte shenuar nje ngjarje e tille. Prandaj, le te jete Decani shembull dhe model per trojet tejera, ne menyre qe vendet ku jane mbajt tubimet per pajtimine gjaqeve, te ruhen, te kujtohen, te shenohen, te ngriten dhe mos te harrohen”.

Xhevat Efendi Kryeziu

Kryetari i komunes Rasim Selmanaj ne ceremonine e inuagurimit tha se Kulla e Pajtimit ne Lumbardh te Decanit, perpos simbolikës së qëndresës shekullore, do mbetët edhe si dëshmi historike e pajtimit kombëtar e cila kulmoi me luftën për liri.

“Në këtë vend ku jemi bashkuar,rinia kishte nisur guximshëm aksionin për pajtimin e gjaqeve, i cili u shtri në tërë Kosovën për të kulmuar pastaj me tubimin e një gjysmë milioni njerëzish “Verrat e Llukës”, i mbajtur me 1 maj 1990”, shtoi Selmanaj. 

“Mesazhi nga vendi i Kuvendeve gjithëkombëtare dhe ai i pajtimit të gjaqeve “Verrat e Llukës”, ashtu siç kishte jehuar për pavarësinë e Shqipërisë,jehoi fuqishëm edhe për lirinë e Kosovës”,ka vlerësuar zv. Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë,Armend Doçi, i cili shtoi se shteti i Kosovës është ndërtuar mbi themelet e luftës së shenjte. 

Kosova ka rrugë të gjatë para integrimeve tregtare

Vera e Kosoves “Stone Castle” ne tregun e BE-se
15 qershor 2012, Dojce Vele, Kosova ende nuk ka të nënshkruar asnjë marrëveshje të tregtisë së lirë me Bashkimin Evropian. Paralajmërimi i fillimit të negociatave rreth Marrëveshjes për Tregti të Lirë, premton një faqe të re bashkëpunimi me BE-në. Përderisa,themelimi i Odës Ekonomike Kosovaro-Gjermane, pritet t´i kontribuojë integrimit më të gjërë të ekonomisë dhe bizneseve të Kosovës në BE.

CEO (Congress & Event organization) është organizate ndërkombtare e cila krahas shërbimeve konsulente në hulumtimin e tregut, në fushën e investimeve, marketingut dhe organizimit të konferencave, merret edhe me organizimin e panaireve ndërkombtare në Kosovë dhe në Shqipëri. Panairi i ndërtimit, panairi i mjeksisë, i telekomunikacionit, agro-biznesit, i anijeve dhe jahteve janë disa nga të 12-të panairet e organizuara brënda vitit nga kjo kompani, karakteri nderkombtar i të cilave do të mundësojë edhe anëtarësimin e shpejt  në Organizatën Ndërkomtbare të Panaireve(UFI), me seli në Paris. Bekim Xhafa, drejtor i CEO-s thote për DW-në se:

Bekim Xhafa, drejtor i CEO-s
“Nëse e marrim vetem i Kosovën si treg prej dy milionë banorësh, ne jemi një treg i vogël dhe jo atraktiv. Megjithatë, ne e kemi transformuar Prishtinën në një pikë takimi të biznesit që i shërben rajonit dhe me këtë tregun prej 2 milionëve e kemi rrit në 12 milionë. Sepse, shumcia e bizneseve vinë dhe ekspozojnë nëpër panairet tona dhe targetojnë tregun në Serbi, Maqedoni, Mal të Zi, Shqipëri dhe Kosovë. Dhe, kjo është një e arritur të cilën po e forcojmë dhe po e bëjmë më funksionale.

Kosova ende nuk ka ndonjë marrëveshje të tregtisë së lirë me BE-në

Kosova ende nuk ka ndonjë marrëveshje të tregtisë së lirë me Bashkimin Evropian, negocimi i së ciles pritet të bëhet sivjet, thonë nga Ministria e Tregtise dhe Industrise. Por, edhepse mospranimi i Republikës së Kosovës nga 5 prej të 27 shteteve anëtare të Bashkimit Evropian vazhdon të jetë pengesë, në masat preferenciale autonome të cilat BE i ka akorduar për shtetet e Ballkanit Perëndimor, përfshihet edhe Kosova. Janë këto masa unilaterale, të cilat lejojnë eksportimin e produkteve nga Kosova në tregun evropian pa pagesën e taksave doganore të cilave iu nënshtrohen mallrat e importuara nga BE, shpjegon për Dojce Vele-n Flamur Keqa, drejtori i Departamentit të Tregtisë në Ministrinë e Tregtisë dhe të Industrisë, për gamën e vogël të produkteve prezente në Bashkimin Evropian sfidë tjetër është sasia e kufizuar e eksportimit të mallërave.

Flamur Keqa,Departamenti i Tregtise 
“Jane këto kuota që nënkuptojnë sasinë e mallërave të cilat mund të eksportohen në Bashkimin Evropian brenda një viti. Në këtë gamë shumë të vogël të produkteve të Koovës prezente në trgun evropian janë edhe verërat të cilat japin një imazh të shtetit të Kosovës dhe ku Kosova përfiton vetëm quotën globale por jo edhe quotën individuale sic i gëzojnë shtete e Ballkanit Perëndimor. Por ne, pavarësisht mungesës së Marrëveshjes për Tregti të Lirë, po perpiqemi të gjejmë një zgjidhje që edhe produktet tona të verës të prenotohen në tregun evropian  në sasi më të madhe,sikurse sshtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor”.

Themelimi i Odës Ekonomike Gjermane iu hap rrugë integrimeve tregtare në BE

Themelimi i Odës Ekonomike Kosovaro-Gjermane në prill të këtij viti, pritet të kontribuojë në integrimin më të gjërë të ekonomisë dhe bizneseve të Kosovës në BE dhe hap një faqe të re në fushën e bashkëpunimit dhe të integrimit të Kosovë, besojnë themeluesit e kësaj ode, njëri ndër të cilët është z.Xhafa, drejtor i CEO- s.

Gjate panaireve ne Kosove vihen kontakte edhe per rajon
(foto, EXPOKOS 2012)
“Interesimi iqe kemi hasur nga kompanite  gjermane  për t´iu ndihmuar që të hynë në tregun e  Kosovës, qoftë për hulumtimet e tregut, gjetje të partnerëve apo regjistrimin e biznesit si dhe niveli statistikor i tregtisë së Kosovës me vendet e BE-së,ku Gjermania radhitet e para, ka nxit nevojën për hapjen e një institucioni që që të lobojë për interesat bilaterale dhe që bizneset ta kenë nje adresë”.

Përshpejtim i krijimit të lidhjeve të bizneseve Kosovë-Gjermani, terheqje e investimeve në Kosovë, mbrojtje e interesave të investitorit janë disa nga dobitë që do të sjell themelimi i Odës Ekonomike Kosovaro-Gjermane; një institucion ky i cili i ka munguar shumë Kosovës duke paur parasysh marrëdhënjet Koovë-Gjermani si dhe potencialin që ka shteti gjerman por edhe numrin e madh të diasporës kosovare në këtë shtet, mendon Remzi Ejupi,drejtor i kësaj ode, sipas te cilit, nevojitet një bashkëpunim i ngushtë me gjyqsorin e Kosovës për zgjidhjen sa më të shpejt të  kontesteve si dhe për të shtruar infrastrukturën për investime kapitale të shtetit gjerman dhe të diasporës në Kosovë.

Remzi Ejupi,drejtor i OEKGj-se
Në Kosovë është akoma politika mbi biznesin.Por, për dallim nga odat e tjera, unë besoj se Oda Ekonomike Gjermane do t´jetë një ndër odat më të fuqishme duke pas parasysh potencialet dhe kapacitetet e shtetit gjerman. Besoj se do të kemi një bashkëpunim shumë të ngushtë me intitucionet në zhvillimin ekonomik, në mënyre që këtu të jenë prezent sa më shumë kompanitë gjermane dhe bashkëatdhetarët. Sepse, diaspora është bartësi kryesor i të gjitha barrëve të ekonomisë së Koovës. Por, ajo nuk ka pas një organizim të mirëfilltë për hulumtuar dhe parë se ku cka do të investojnë, gjë e cila do të ndryshojë me themelimin e kësaj ode”.

Sipas Ministrisë së Tregtisë dhe Industrise, Kosova ka bërë përparim të dukshëm drejt fillimit të negociatave për Marrëveshjen për Tregtinë e Lirë, cfarë premton një fazë të re të bashkëpunimit me BE-në dhe dhe thellim të agjendës së integrimeve evropiane në fushën e tregtisë.

Problemet mjedisore në Kosovë në rritje

5 qershor 2012, Dojce Velle, Lirimi i pluhurave dhe gazërave, ujërat e zeza, mungesa e impianteve, eksploatimi i lumenjve dhe mosmenagjimi i duhur i mbeturinave, janë ndër problemet kryesore te mjedisit në Kosovë, parandalimin dhe zgjidhjen e të cilave pamundëson  buxheti i limituar.

Sipas Agjencionit për Mbrotjene  e Mjedisit në Kosovë, ndotësi më i madh i ajrit është termocentrali Kosova A, në të cilin vetëm brënda katërmujorit të parë lirimi i pluhurave dhe gazrave është tejkaluar 14 herë. Përderisa mungesa e impianteve, mosmenagjimi i duhur i mbeturinave dhe ujërat e zeza janë probleme të gjithmbarshme të cilat rrezikojnë shëndetin e  qytetarit. Prof.dr. Ilir Morina është kryeshef i këtij ajgencioni thotë për DË-në se:
Prof.dr.Ilir Morina,kryeshef i AMMK


 “Megjithësë me përkrahjen e Komisionit Evropian, qeverisë dhe shteteve të tjera, ndërtimi i kanalizimeve është në rritje e sipër dhe mbi 50 per qind e popullatës tashmë është kyqur, fatkeqsia është se të gjitha ujërat e gurmbulluara nëpër ato kanale rrjedhin nëpër lumenj, përrocka apo livadhe, pa asnjë lloj trajtimi. Problemi rritet kur kur kompanitë prodhuese ato ujëra i derdhin të patrajtuara dhe aty janë evidentuar përbërës të ndryshëm kimik dhe organik të cilët assesi nuk janë të pranueshëme në bazë ligjore”.

Menagjimi i mbeturinave problem në rritje

Menagjimi i mbeturinave në Kosovë është problem në rritje. Deponite rajonale, donacion i  Bashkimit Evropian, aktualisht janë në gjëndje të mjerueshme për shkak të menagjimit të dobët dhe mospagesës  së kompanisë publike e cila menagjon me deponitë,thote z.Morina.

Deponi e eger prane pllakes perkujtimore te deshmoreve…

“Ato deponi shumica janë të tejmbushura dhe gjithë ato ujëra të patrajtuara kanë filluar të shpërthejnë nga  bazenet ujëmbledhëse të deponive, të cilat janë kemikale që rrezikojnë ujërat sipërfaqsore, nëntokësore, tokën dhe vet banoret perreth. Ndërsa, perqindja e grumbullimit të  mbeturinave në Kosovë, i cili në dy vitet e fundit ka pas një ngritje , tash është ulur dhe rreth 80 per qind e fshatrave të Kosovës  nuk kane grumbullim të organoizuar”.


Se një problem i tillë do mund të zgjidhej me një plan të mirefilltë të mjedisit ka menduar Qendra Rajonale e Mjedisit(REC),  e cila që nga prilli 2011 po implementon projektin Plani  Lokal i Veprimit ne Mjedis;një obligim ligjor ky i komunave. Avdullah Nishori, menagjer i këtij projekti thotë për DW-në se:

“Projekti  dyvjecar në vlere prej 1 milione eurosh  financohet nga SIDA suedeze dhe është shtrirë në dhjetë komuna të Kosovës.Projekti ka  për qëllim t´i nidhmojë komunat në hartimin e  dokumentit të Planit të Veprimit Lokal në Mjedis, pas aprovimit të të cilit nga asamblete komunale ne nëpër dhjetë komunat e financojme nga një projekt në vlerë prej 40 mijë eurosh, bazuar në dokumentin që del is rezultat i vlerësimeve  mjedisore”.

“Ta pastrojmë Kosovën” përditë

Qytetaret iu pergjigjen aksionit masovikisht

Me 24 maj u rognaizua aksioni i “Iniciativës qytetare” me moton “Ta pastrojmë Kosovën, të cilit iu bashkangjiten presidentja, kryeministri, përfaqësues të të gjitha niveleve dhe qytetarët. Mjerisht, aksionet njëditore nuk mjaftojnë të pastrohet kaosi i përditshëm, mendojnë qytetarët.


 “Gjendja aktuale mjedisore është katastrofale,kjo s´don koment. Me të kthyer kokën,mbeturina gjithandej, deponi  të egra vend e pa vend, lumenjtë të ngulfatur nga mbeturinat. Të rralla përpjekjet institucionale t´i pastrpjnë, e t´i parandalojnë asnjë”.

 “Në vend se Kosova të jetë një vend ekologjik për tërheqjen e turistëve, Kosova është shndërruar në një katrahurë mbeturinash. Neve na duhet një mobilizim i  përgjithshëm e i përditshëm i insitucioneve dhe i vet qytetarëve  që ta shndërrojmë Kosovën në një ambient të shëndetshëm për të jetuar”.

Jo,une mendoj se institucionet  jane fajtore se qytetaret duhet me i hedh mbeturinat dikah dhe vetdijësimi është në rritje”.

Avdullah Nishori-REC

Përkundër kësaj, hulumtimet përbënda projektit të REC-ut qytetarin e tregojnë si ndotësin më të madh, thotë Adem Lushaj, njëri ndër koordinaorët e këtij projekti nëpër komuna, sipas të cilit: “Krahas mosmenajgimit të mbeturinave, deponive të egra etj.neve na del se qytetari është ndotësi më i madh për shkak se  mungon vetëdia e duhur. Mbeturinat nuk hidhen vend e pa vend dhe ata duhet ë ruajnë mjedisin ku gravitojnë si shtëpinë e vet”.


REC: Kosova me mjedisin më të ndotur në rajon

Edhe Qendra Rajonale e mjedisit(REC),me seli ne Hungari e cila është shtrire në 19 shtete të Evropes, si pasojë e vetëdies së popullatës në përgjithësi, mosimplementimit të ligjeve dhe moszbatimit të rregullavë për ruajtjen e mjedisit gjëndjen më të rënduar mjedisore e sheh në Kosovë.  Një zgjidhje do t´ishte nisma për klasifikimin e mbeturinave që në burim,mbështetur nga qeveria gjermane në Prishtinë dhe nga ajo japoneze, në Prizren.

Kompanite pastruese pasive-mbeturinat digjen

 “Mirëpo, mungesa e vetëdies së disa individëve ndaj dëmeve që po i shkaktojnë mjedisit ka vështirësuar gjëndjen edhe më shumë. Shih në pikat ku janë të vendosur kontejnerët dhe më shumë do të shohësh mbeturina  përreth sesa në kontejner.Ne kemi investuar shumë në gjeneratat e reja, të cilat janë larg më të edukuar sesa të vjetrit dhe kjo na bën më optimistë . Parlamenti i Kosoves ka miratuar një takse ekologjike për të gjitha automjetet që hynë apo qarkullojnë nëpër Kosovë, me të cilat mjete agjencioni  shpreson të zgjidh problemet e shumta. Mendohet se në Kosovë janë rreth 300 mije automjete në Kosovë, të cilat gurmbullojnë të paktën 3 milionë euro. Jemi në pritje edhe të mriatimit të Liigjit të Fondit Ekologjik, me të cilin parashihet që secili biznes në Kosovë të sanojë dëmin që shkakton.Më mirë të parandalojmë një ndotje me 5 milionë euro në vend se ta rehabilitojmë me 50 milionë të tjera”,thote z.Morina sipas te cilit problem shtese është  fjetja e lëndëve në gjykata të derguara  nga ispektoratet kundër  ndotësve apo shfrytëzuesve joracional të resurseve natyrore.


Nga Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit flasin edhe për një sërë masash për mbrojtje mjedisore që nga ndërtimi i impianteve për pastrimin e ujërave të zeza, parandalimi i shfrytëzimit të rërës dhe zhavorit përreth lumenjve; planifkimi i pikave për gurëthyesit  nëpër Kosovë, por mbi të gjitha senzibilizimin e popullatës për rëndësinë e mjedisit të pastër, si bazë për një jetë të shëndetshme.