Tadiq ne Manastirin e Decanit
Protesta ne qender te Decanit

7 janar 2012, Radio Kosova & Blue Sky, Ne Decan, Levizja Vetvendosje dhe qytetare te shumte kane kundershtuar viziten e presidentit serb Boris Tadic, me barrikada dhe gure. Paraprakisht, ata kane bllokuar autobusin me serb i cili vetem pas heqjes se targave te Serbise eshte lejuar te kaloje. Igumani i Manastiri Sava Janjic beri thirrje per shfrytezimin e potencialeve ne gjetjen e alternativave te perbashketa per nje jete me te mire per te gjithe. Presidenti Tadic percolli mesazhe paqje, pa harruar te perseris se Serbia nuk do ta njohe kurre pavaresine e Kosoves Perderisa, Vetvendosje ka thene se presidenti Tadic po shfrytezon kishat e lashta katolike per te percjell mesazhe politike kunder  shtetit te Kosoves.

 

Autobusit i ndalohet kalimi neper Decan me targa te Serbise

Mesditen e se premtes, kur ishte paralajmeruar edhe arritja e presidentit te Serbise Boris Tadic ne Manastrin e Decanit, aktiviste te Levizjes Vetvendosje dhe qytetare te shumte kane bllokuar rrugen kryesore “Sali Qeku” ne Decan, per te kundershtuar viziten e presidentit serb si dhe kalimin neper qender te autobusit me targa te Serbise. Sokol Cacaj, nga Levozja Vetvendosje tha se:

“Pasi i Kuvendi i Kosoves ka marr vendimin per masa reciprociteti, ky eshte reciprocitetit dhe Tadici nuk mund te kaloje neper rruget e Kosoves pa respektuar vullnetin e qytetareve e aq me pak te vie ne Decan sa here te doje dhe te beje politike neper kishat tona”, tha per radion tone Sokol Cacaj, nga Levizja Vetvendosje.
 
Protestuesit ne Decan:”Duam reciprocitet”
 
Hasan Bushati,protestues
Hasbije Pruthi dhe Hasan Bushati kane ardhe nga Gjakova  per te shprehur kundershtimin ndaj vizites se presidentit serb, i cili cipas tyre po percjell politiken e parardhesit te tij.
 
“Ne kundershtojme viziten e Tadiqit, sepse ai po shkon hapave te Sllobodan Milloshevicit. Ne vend se te kerkoje falje per gjenocidin e kryer nga forcat serbe ne Kosove, ai vazhdon me politiken destruktive ndaj shtetit te Kosves. Kosova eshte e pavarur, e pranoi ai kete apo jo dhe ne kete pavaresi do ta ruajme edhe me jetet tona.Ndersa, Tadiqi me kete qasje ndaj shtetit dhe popullit qe e ka, nuk do t´kete kurre vend ne Kosove,m adje as per vizita fetare”, thote Hasan Bushati.

Hasbije Pruthi, protestuese
“Jemi mbledh, sepse duam reciprocitet. Nese ata bejne cfare munden per t´na rrenuar ne, edhe ne iu pergjigjemi ne te njejten forme. A s´ka kisha boll n´Serbi vec vjen ne Manastirin te Decanit ne Patriarkane te Pejes? A nuk i bane masakrat ma t´medha ne emer te atij kryqi, t´kishave e manastireve? Ende kemi mijera te pagjetur nga maskrat qe i bene forcat serbe, e ai shfrytezon cdo feste fetare qe t´jap deklarata politike, kunder shtetesise se Kosoves e qeveria e tij investon krimin ne veri. Le ta pranojne me se, kjo eshte Kosove dhe nuk kthehet kurre ma nen Serbi. Jemi nda prej tyre me lufte e gjak,se nuk kemi deshte me ndejt nen thunder te askujt. Jemi kunder politikes se tyre, jo popullit te thjeshte.Jemi per shtetsine e Kosoves dhe ketu jemi mbledh ta ruajme ate”, thote Hasbije Pruthi.
 
“Lasta”e Beogradit nuk u lejua te kaloje neper Decan me targat e Serbise
 
Agron Cacaj, protestues
Numri i protestuesve te mbledhur ne qender te Decanit, sa vinte e rritej dhe autobusi serb, deistinacioni i radhes se te cilit ishte Patriarkana e Pejes, u bllokua nga protestuesit. Ai nuk u lejua te kalonte as neper rrugen alternative, i prire nga Policia e Kosoves.
 
“S´ka kalim neper Decan me targa te Serbise”. “Duam reciprocitet”. ”Ketu eshte Kosove”. “Ketu eshte Decan”; “Vetvendosje”; “UCK”, ishin brohorimat e protestuesve. Perderisa Agron Cacaj nga Decani solli kerkesen e qarte te protestuesve.
 
“Tabelat me i qit n´toke. Kur t´shkojne n´Serbi t´i qesin tabelat e Beogradit”.
Autobusi, pas heqjes se targave u lejua te kaloje

Protestuesit nuk arriten t´i largojne nga rruga as forcat e medha policore. Ata me moton “Serbia nuk kalon” nuk u larguan nga rruga deri ne oren 12, 45 mintua, ndersa autobusi “Lasta” i Beogradit vetem pasi hoqi targat me regjistrim te Serbise u lejua te kaloje.

 
“I hoqen tabelat dhe le te shkojne ne Patrairkanen e Pejes a n´Manastirin e Decanit. Nuk lejojmw tw kalojne me ato tabela, se kjo eshte toke e Kosoves…ky eshte Decan”, konfirmoi z.Cacaj.
 
Reagim i Manasitrit te Decanit ndaj protestes
 
Protesta u zhvillua ne masa te rrepta sigurie si dhe kaloi pa asnje incident. Por, protestuesit nuk u larguan nga rruga. Megjithese arritja e presidentit Tadic ne Manastirin e Decanit ishte paralajmeruar per oren 14-te, ardhja u shty per shkak te bllokimit te rrugeve nga aktiviste te Levizjes Vetvendosje por edhe qytetar te shumte, te cilet ishin shperndare ne disa pika te rrugeve qe conin ne Manastirin e Decanit.
 
Janjiq-Igumeni i Manastirit te Decanit

Sipas igumenit te Manastirit te Decanit, Sava Janjic, pas protestes dhe barrikadave ne Decan nuk qendronin qytetaret e Decanit.

”Ne jemi  te vetdishem se pas kesaj nuk qendrojne decanasit, sepse sot ne mengjes ne Manasitir ishine dhe perfaqeues te Policise se Ksooves edhe zyrtare komunal per t´na uruar Krishtlindjet, me te cilet kishim nje komunikim te ngrohte. Por, eshte fjala per nje grup njerezish te cilet fatkeqsisht po e pasqyrojne Kosoven ne nje drite te shemtuar. Dihet se me viziten e presdientit Tadic eshe pajtuar edhe qeveria e Kosoves dhe poashtu, ka pas nje marreveshje qe nuk do te kete asnje deklarate poltike, meqe Krishtlindjet nuk jane kohe per politike. Mendoj se qeshtja e targave eshte nje problem qe duhet zgjidhur ne dialog, ndersa mendimi im personal eshte qe te gjithe njerezit duhet te levizin lirshem dhe as ne kete ane as ne anen tjeter nuk duhet te behen pengesa te tilla, sepse ky eshte problem i politikaneve. Ndersa, rinia le te shfrytezoje potecnialet e tyre ne gjetjen e alternativave per ndertimin e nje te ardhmeje me te mire. Sigruisht, ka gjera nga te dyja anet qe duhet permiresuar, por kjo duhet te behet ne menyre te qete dhe te deshmojme se ketu eshte nje vend i qyteteruar dhe respektohet te drejtat elementare”.
 
Eskorta e presidentit Tadic neper barrikada dhe gure
Tadiq arriti ne Decan pas renjes se muzgut

Protestuesit nuk u shperndane deri ne oret e mbremjes, cfare shtyu arriten e presidnetit Tadic per kater ore. Sipas sokol  Cacajt nga levizja  Vetvendosje,  duke pasur parasysh zhvillimet e fundit ne veriun e Kosoves si dhe qasjen  e perhershme destruktive te Serbise ndaj Kosoves, “Vetvendosje” do te vazhdoje te pengoje qarkullimin e lire te presidentit Tadic, i cili asnjehere nuk eshte permbajtur nga deklaratat se Kosova eshte Serbi. Ne oren 18:20 minuta, eskorta e presidentit Tadic e pecjellur nga forca te KFOR-it dhe EULEX-it arriti ne rrugen Sali Qeku me cila con ne Manastirin e Decanit. Protesutesit hodhen gure para se te pengoheshin nga forcat policore. Turmat u shperndane me force nga Policia Speciale e Kosoves, nga nderhyrja e te cileve dhjetera pretestues te lenduar kerkuan ndihme mjeksore ne Qender e Mjekesise Familjare.

Ne Manastirin e Decanit, Presidenti Tadiq u prit nga peshkopi i Rashkes dhe Prizrenit Teodosije si dhe nga igumeni Sava Janjiq. 
“Mesazh paqeje te gjitheve, jo veteme serbve por edhe shqiptareve dhe te gjithe popujve qe jetojne ne Kosove. Mesazh paqeje edhe besimeve te tjera, me deshiren qe t´i nderlidhim te gjitha, duke mos hequr dore nga identiteti yne, i vlerave, kishes dhe besimit”, ishte mesazhi i presidentit Tadic me te hyre ne Manastirin e Decan, ku kaloi naten  per te marr pjese ne liturgjine e mengjesit te Krishtlindjeve Ortodokse.
Tadic:”Paqe per te gjithe-Njohje e pavaresise:”Kurre!”

Tadic:”Paqe per serbet e shqiptaret.Njohje e pavaresise se Kosove-Kurre!”

Mesazh paqeje nga Presidenti Tadic erdhi edhe pas liturgjise se mengjesit te Krishtlindjeve; te pakten nga Manastiri i Decanit.
 
Ne kete feste Krishtlindjeje, e vetmja qe dua eshte qe te gjithe ne territorin e Kosoves dhe te Metohise-ne kete territor te perbashket nen qiellin e Evropes te veme paqe, mirekuptim dhe si serbet, si shqiptaret edhe basheksia nderkombtare  te kuptojme se perse jemi te thirrur dhe cili eshte roli yne?Dhe ky rol eshte te mbeshtesim njeri tjetrin dhe t´iu sigurojme nje te ardhme te sigurt pasardhesve tane, pavaresisht besimit dhe perkatesise etnike. Ky eshte roli, obligimi dhe arsyeja e ekzistences sone. Ndersa, ne diten e Krishtlindjeve, vetem mesazhi i paqes ka kuptim. Paqe! Paqe serbve dhe shqiptareve, madje edhe atyre te cilet naten e mbremshme ishin mjaft agresive”.
 
Eskorta e Tadicit u largua nga Decani me nje shpejtesi
marramendese dhe nen masa te rrepta sigurie

Por, ne pyetjen e gazetareve sa i perket njohjes se pavaresise se Kosoves, perkunder marreveshjes me Qeverine e Kosoves te mos kete deklarata politike, po nga Manastiri i Decanit presidenti Tadic perseriti qendrimin e prere:

 “Ju e dini cila eshte pergjigja ime.Kurre!”
 
Presidenit Tadic, i cili me pajtimin e qeverise se Kosoves  qendroi per Krishtlindje ne Manastirin e Decanit, prej atje u largua ne oren 13:30, nen masa te rrepta sigurie. Perderisa, me moton “Serbia nuk kalon” dhe me kerkesen per bllokimin e mallerave serbe si dhe zbatimin e masave te reciprocitetit me Serbine,  Levizja Vetvendosje ka paralajmeruar proteste me 14 janar dy pikat kufitare me Serbine, ne Merdare dhe ne Dheun e Bardhe.

Leave A Comment

Your email address will not be published.