Protestuesit serb djegin pikën kufitare në Jarinjë

28 korrik 2011, Dojce Vele, Pas tërheqjes parprake të njësive speciale të Policisë së Kosovës,  te merkuren nga te dy pikat kufitare ne veri, pasdite protestuesit serb i kane vene flaken pikes doganore ne Jarinje. Krymienstiri i Ksooves hashim thaci eshte shprehur i vendosur per venjen e masave te reciprociteti me Serbine i bindur se aktet vandale nuk do te ngadhnjejne mbi vlerat demokratike.
Djegje dhe rrënim me eskavator i pikes kufitare në Jarinjë është bilanci i aksionit të rreth 200 protestuesve serb në muzgun e së mërkurës, cak tjetër i të cilëve ishte edhe baza e KFOR-it. Lajmin e kanë konfirmuar Policia e Kosovës dhe KFOR-i. Përderisa, kryeminstri i Kosovës Hashim Thaci në një konferencë të jashtëzakonshme për media, ka akuzuar Beogradin për nxitje direkte të dhunës në veri, me qëllim: ndarjen e Kosovës.

Thaci: “Beogradi pergjegjes per nxitje direkte te dhunes ne veri “
„Këto veprime të dhunshme janë koordinuar dhe udhëhequr nga strukturat më të larta politike të qeverisë së Serbisë. Reciprociteti në mes të shtetit të Ksoovës dhe të Serbisë do të isntalohet. Nuk do të tërhiqemi. Nuk do të ketë kthim prapa në asnjë rrethanë dhe me asnjë cmim. Ky është vendi ynë dhe kjo është e drejta jonë kushtetuese dhe ligjore. Skenari i Serbisë për ndarjen e veriut të Kosovës nuk do të ndodh kurrë dhe në asnje rrethanë. Kurrë s´kemi qënë më të vendosur në këto 12-të vjetët e fundit”, ka thënë kryeministri Thaci, I cili shprehu bindjen se vandalizmi nuk do të ngadhnjejë kurrë mbi vlerat e larta demokratike dhe se tash është koha e për isntalimin e rendit dhe ligjit në gjithë teritorin e Kosovës.
Nga ana tjetër, komandanti i KFOR-it, gjenerali Erhard Byhler ka paralajmëruar esktremistët se KFOR-I është plotwsisht i përgatitur, ka vullnetin dhe mjetet për të ruajtur rendin dhe sigurinë në Kosovë. 

Leave A Comment

Your email address will not be published.