Ambasadori i Norvegjise Kvale shpallet “Qytetar Nderi i Decanit“

24 mars 2011, Radio Kosova, Me rastin e 24 marsit, pervjetor i 13-te i nisjes se luftes frontale te Ushtrise Clirimtare te Kosoves ne Dukagjin dhe pwrvjetorit te 12- te nderhyrjes ushatarake te forcave te NATO-s ne Kosove, komuna e Decanit, me nje seance solemene ka shpallur „Qytetar Nderi“ ambasadorin e Norvegjise ne Kosove, Swerre Johan Kvale, me motivacionin:„Bartes i qarte i politikes se drejte te shtetit-mik, Norvegjise, si dhe mbeshtetes i vazhdueshem i angazhimeve te popullit te Kosoves per ndertimin e nje shteti te lire, demokratik dhe te sigurt per qytetaret e tij”.

Kontributi i jashtezakonshem i ambasadorit te pare I Norvegjise ne Ksooee Sverre Johan Kvale per popullin e Kosoves dhe te qytetareve te saj brenda shtetit e vet, ishte i mjaftueshem qe drejt salles se asamblese ne Decan te dyndeshin qindra qytetare te percillnin nga afer ceremonine e shpalljes se ambasadorit Kvale: Qytetar Nderi i Decanit“. Akti i shpalljes se ambasadorit Kvale nga kryesuesi i Kuvendit Komunal te Decanit Jashar Dobraj u percoll me duartrokrokitje frenetike.

„Duke vleresuar larte karrieren e gjate prej diplomati, duke vleresuar ndihmen e popullit norvegjez dhene popullit te Kosoves dhe te Decanit ne vecanti, me propozim te kryetarit te komunes Rasim Selmanaj, me perkahjen unanime te grupeve te keshilltareve te Kuvendit Komunal dhe Kuvendit Komunal si dhe duke u mbeshetur ne aktet normative te Komunes, gjegjsisht tek neni 25 pika 19-te e Statutit te Komunes, Shkelqesine e tij, amasbadorin z.Sverre Johan Kvale, shpallim Qytetar Nderi I Decanit“.

Ambasadori Kvale ju dorezua edhe dekorata “Shkelzen Haradinaj”
Ambasadori Kvale me Kryesuesin Dobraj

Ne seancen solemne te 24 marsit, pervjetor i 13-te i nisjes se luftes frontale te Ushtrise Clirimtare te Kosoves ne Dukagjin dhe pervjetorit te 12-te te nderhyrjes ushtarake te forcave te NATO-s ne Kosove, ambasadorit te Norvegjise mike, Sverre Johan Kvale ju dorezua edhe dekorata “Shkelzen Haradinaj”. Ndersa, motivacionin per shpaljen e tij Qytetar Nderi i Decanit“ e solli kryetari i komune Rasim Slemanaj:

“Ambasadori I Norvegjise ne Republiken e Kosoves, z. Sverre Johan Kvale, duke qene bartes I drejte dhe I qarte I shteit tone mik- Norvegjise, ne vazhdimesi ka mbeshtetur angazhimet e popullit te  Kosoves per ndertimin e nje shteti te lire demorkratik dhe vend te sigurt per te gjithe qytetaret e tij. Per keto, por edhe per shume atribute te tjera dhe te shtetit qe perfaqeson eshte personaliteti meritor per te qene Qytetar Nderi I Komunes se Decanit”.
Decani krenar per qytetarin e ri
 
Perfaqesimi I qarte I politikes se Norvegjise me qendrimet konstruktive per Kosoven si dhe virtyte prej mikut I cili deshmoi sa here mbeshtetjen e sinqerte ndaj popullit te Kosoves per liri dhe pavaresi, jane atribute te mjaftueshme per kryetarin e Decanit dhe asambleistet qe unanimisht ambasadorin norvegjez Kvale te shpallin qytetar nderi te Decanit:
“Qytetaret e Decanit prej sot do te ndjehen me krenar qe kane qytetar nderi ambasadorin Republikes se Norvegjise ne Republiken e Kosoves z.Sverre Johan Kvale; mikun e vertet te shtetit dhe te pupullit tone. Urime amabasador! Urime Decan!”.

Ambasadori norvegjez Sverre Johan Kvale per te cilin Decani ishte nder qytetet e para qe kaloi ne ardhjen e pare ne Kosove pak pas nderhyrjes se forcave te NATO-s, duke iu rikthyer atij pas 12-te vjetesh si Qytetar Nderi, sjell emocionin e tij:

Ambasadori Kvale ju flet decanasve

„Gjithmone eshte ndjenje e mire te jesh ne Decan e vecanerisht ne nje dite te tille. Jam i prekur thelle nga shpallja ime Qytetar Nderi i Decanit…Decani pervecse eshte nje komune e koncentruar ne pjesen me te bukur te Kosoves me nje potencial te madh per zhvillimin e agrokultures dhe te turizmit, ai ishte njeri prej bastioneve te ushtareve te lirise i cili kishte nje rol te rendesishem ne luften e Kosoves per liri dhe pavaresi. Ju keni perjetuar shume vuajtje, kur shtepite u dogjen e u rrenuan dhe njerezit u vrane. 12 vjet pas, kur me ndihmen agjencise nderkombtare dhe nga diapsora shumica e objekteve jane ndertuar, une besoj se disa nga plaget tuaja jane sheruar. Une ndjej te gjitha viktimat e luftes dhe ne te njejten kohe gezohem me ju per pavaresine dhe lirine“, tha nder te tjera ambasadori Kvale, i cili perkujtoi rrugetimin e tij dhjetevjecar neper Ballkan, ku ka prekur nga afer pasojat e tmerrshme te lufterave.

Ambasadori Kvale sugjeron normalizim te marredhenieve komune-Manastir
“Mund te jem tmerrsisht naiv por une asnjehere nuk humba shpresen ne anen e mire te natyres njerezore. E di se nje dite njerezit qe u gjeten perballe ne beteja, do te jene ne gjendje te jetojne e te zgjohen se bashku. Ne te gjithe duhet te ushqejme kete shprese, ne menyre qe te krijome nje te ardhme me te mire“.
Ambasadori norvegjez Sverre Johan Kvale perfaqeson nje shtet i cili vertet eshte shtet mik i Kosoves. Norvegjia ishte njera nder shtetet e para qe njohu Kosoven, shtet te pavarur dhe sovran. Dhe Norvegjia e cila  per nje kohe te gjate perkrahu shtetin me te ri ne Evrope- do te vazhdoje te mbeshtes Kosoven edhe ne vitet ne vijim-premton ambasadori Kvale. „Jo pse na pelqen cdo gje qe shohim, por sepse kemi nje miqesi te thelle dhe domethenese me njerezit te cilet jetojne ne shtetin e Ksooves“.
Ambasadori Kvale edhe nje here konfirmoi njohjen e vjeter me Decanin si dhe marredhenjet e mira me Manastirin e Decanit, duke shprehur si deshiren me te madhe, normalizimin e marredhenjeve Komune-Manastir ne te mire te zhvillimit te Decanit dhe per hir te ngritjes se mireqenjes se qytetareve te ketushem, e cila do te ndodhte vetem me nje vullnet te dyanshem.
Ambasadori Kvale:„Decani do t´jete ne zemren time pergjithmone“
 
Selmanaj me ambasadorin Kvale pas ceremonise

„Dhe une ju premtoj se do te bej me te miren. E ne do te kem sukses apo jo, e tera varet nga ju si komune dhe nga Manastiri si pjese e kishes. Por hapat e apre duhet t´i bejme se bashku per hir te nje te ardhmeje me te mire. Do te deshiroja t´iu falenderoj edhe nje here qe me shpallet Qytetar Nderi. Shpresoj te mos ju zhgenjej dhe do te mbeteni ne zmeren time pergjithmone!”

Ambasadori Kvale i cili njeherit u dekorua edhe me dekoraten “Shkelzen Haradinaj”, shprehu mirenjohjen e tij per komunen e Decanit dhe premtoi mbeshtetjen e metutjeshme te Norvegjise  per shtetin e Kosoves dhe popullin e tij. Ndersa, me rastin e shpalljes se tij Qytetar Nderi i Komunes se Decanit duke permybllur fjalen me amanetin e gjyshit te tij:
„Gjithmone beso ne anen e mire te njerezve. Asnjehere mos heq dore nga shpresa. Gjithmone mundohu te tejkalosh dallimin dhe te sjellesh paqe. Ndoshta nuk do te kesh sukses gjoithmone. Por, me mire eshte te provosh dhe te deshtosh, sesa te mos kesh provuar kurre“.

Leave A Comment

Your email address will not be published.