Date Archives January 2007

Rruga rajonale Deçan-Plavë-Vermosh

26 janar 2007, Dojçe Vele, Projekti per asfaltimin e rruges Decan Plave, tashme eshte futur ne agjenden e qeverise se Kosoves. Ky project kapital me nje rendesi te vecante strategjike ka perkrahjen e te tria vendeve dhe pritet te filloje realizmin brenda vitit 2007.  Rrugen rreth e qark nga Deçani ne Plave, me nje gjatesi prej afersisht 130 kiloemtrash, nje tunnel ne gji te Bjeshkes se Belegut do ta shkurtonte ne vetem 43 kilometra.  Rruga e cila do te filloje nga Gryka e Decanit dhe do te vazhdoje deri ne… Read More

Puna e femijeve ne komunen e Decanit

25 janar 2007. Gjendja e pergjithshme ekonomike ne Kosove, nuk kursen as familjet e komunës se Decanit,te cilet duke qene te papune  jane te detyruar te pranojne parate e fituara nga puna e femijeve, te cilet mund te hasen kohe pas kohe duke punuar qofte si shites ambulant e deri te punet me te renda.    Papunesia dhe gjendja e rende ekonomike, shume familjeve ne Kosve ua imponon edhe menyren ejeteses. Kjo situate nuk I kursen as femijet, te cilet kohe pas kohe mund te hasen teksa punojne ne forma… Read More

Strategji kërkimi për të pagjeturit

23 janar 2007, Dojçe Vele, Qe nga perfundimi i luftes se Kosoves, 8 vjet me pare, edhe rreth 1,500 persona  rezultojnë te pagjetur. Që nga viti 1999 kur këta njerëz humben pa gjurmë, familjarët e të pagjetruve u munduan që në forma të ndryshme të kuptojnë për fatin e tyre. Të vetdishëm pafuqisë së veprimit si individë, ata themeluan shoqatat dhe bënë evidentimin e personave që mungojnë.Ndërsa, në vitin 2001 u themelua Këshilli I Asociacioneve të Familjarëve të të Pagjeturve të Kosovës, nen ombrellën e të cilit veprojnë 19 shoqata. … Read More

Deçani “Serish me Jusufin”

17 janar 2007, Radio Kosova. Decani me aktivitete te shumta perkujtoi 25 vjetorin e vrasjes se  heronjve te kombit, Jusuf e Bardhosh Gervalla dhe Kadri Zeka, nga Shebimi Sekret Jugosllav. Aktivitetet organizoi Klubi Letrar “Rrjedha” nen patronatin e kryeministrit Agim Çeku.    Aktivitetet filluan me homazhe ne varrezat e heronjve te kombit, Jusuf e Bardhosh Gervalla, ne Dubovike, me c’rast kryeministri i Kosoves Agim Qeku tha se: “Pas cdo renje te madhe, vjen ngjarja e madhe. Keshtu ndodhi edhe me levizjen tone e cila edhe pas humbjes se veprimtareve te… Read More

Marsh perkujtimor per alpinistin Safet Mavriq-Çako

16 janar 2007, Radio Kosova. Te 100 alpinisteve nga rajoni dhe bota ne marshin e 10-te perkujtimor, me rastin e perplasjes se alpinistit me përmasa botërore, Safet Mavric-Qako, nga Maja 2400 metërshe e Hajlës, per here te pare iu bashkangjiten edhe 16 alpinistë nga Kosova.  Kushtet e rënda atmosferike, kurrizi I egër shkëmbor me një rënje nga ana e veriut deri në 400 metra dhe me një dukshmëri shumë të vogël nga mjegulla, nuk I pengoi rreth 90 alpinistë nga vendet e ish-Jugosllavisë, Evropës dhe Japonisë, që t’I ngjiten majës… Read More

Te deportuar nga Kosova-Te vrare ne Malit te Zi

12 janar 2007, Radio Kosova, Prej 18 prillit deri me 10 qershor te vitit ’99, ne territorin e Rozhajes jane vrare 21 refugjate nga Kosova. Asnje prej tyre nuk ishin pjesetare i njesive ushtarake apo paraushtarake. Ata ishin refugjate civile, pleq gra dhe femije. Avokati i viktimave Velja Muriq premton se do te kerkoje drejtesi nderkombtare. Pas eskalimit te njohur te dhunes nga policia dhe ushtria serbe ne Kosove, e intensifikuar vecanerisht ne pjesen e pare te vitit ´98, nga territori I Kosoves e vecanerisht nga Rajoni I Pejes, nje numer… Read More

Shqiperia do te mbeshtes ndertimin e rruges Deçan-Plave-Vermosh

12 janar 2008, Radio Kosova, Ambasadori i Shqiperise ne Kosove, Bujar Muharremi, sot qendroi ne komunen e Decanit. Ai me kete rast konfirmoi perkrahjen e qeverise se Shqiperise per ndertimin e rruges rajonale Decan-Plave-Vermosh. “Decani perfaqeson nje periudhe te vecante te historise sone kombtare dhe te perpjekjeve shumevjecare per clirimin e Kosoves, te cilat vazhdojne me realizimin e detyrave ne kuader te pavaresise se Kosoves”-tha Sot Shefi I zyres se Shqiperise ne Kosove,Bujar Muharremi, gjate vizites ne Komunen e Decanit. Muharremi me kete rast solli nje pergjigje edhe nga kabineti… Read More

Dëmtime të mëdha në masivin e pyjeve te Deçanit

11 janar 2007, Radio Kosova, Prerje te pakontrolluara te cilat po vazhdojne, kane demtuar ne mase te madhe pyjet e Decanit. Sipas eksperteve, demtimet e medha ne masivin e Bjeshkeve te Nemura, perligj Ligji per Pyjet, I aprovuar para tri vjetesh ne Parlamentin e Kosoves.  Bazeni kryesor I pyjeve ne Kosove gjendet ne komunen e Decanit. Ai  shtrihet ne nje siperfaqe mbi 19 mije hektar dhe sipas eksperteve te pylltarise, ka nje kapacitet te rritjes vjetore prej 60 mije meter kub. Mushkolaj: “Ligji ekzistues perligj demtimin e pyjeve” Ligji ekszitues… Read More

E kremta e Krishtlindjeve në Manastirin e Deçanit

7 janar 2007, Dojçe Vele, Pas një agjerimi disajavësh, pjesëtarët e besimit ortodoks, të dielën kremtuan festën e  Krishtlindjeve. Kjo festë u kremtua edhe në Manastirin e Decanit.   Në liturgjinë e mëngjesit, në Manastirin e Decanit, morën pjesë komandanti I KFOR-it, Roland Kather dhe shefi I UNMIK-ut, Joachim Rucker, I cili e cilësoi atë si shumë të vecantë, si dhe pjesëtarë të OSBE-se. Me kete rast, igumeni i manastirit Sava Janjic nder te tjera u shpreh se“Deshiron që për ne të gjithë të bëhet më mirë! Që Kosova të… Read More

Dëmshpërblim për rozhajasin Sokol Rugovac i cili u anatemua me emrin “Milo”

5 janar 2008, Radio Kosova, Lenda e shtetasit te Malit te Zi me origjine nga Rugova, Sokol Rugovac, te cilit ne vitin ´98, policia serbe me saldues elektrik ia shkroi ne kraheror emrin Milo, pas tete vjetesh, arriti epilogun me nje demshperblim prej 8.250 eurosh. Me 12 prill te vitit 1998, 38 vjecari Soko Rugovac, I cili i kish ardhur per vizite tezes se semure, ne Peje, derisa po kthehej me Tax-i per ne Rozhaje, u ndalua nga policia serbe dhe u dergua ne stacionin e policise. Ai u maltretua… Read More